Antwort Jak se starat o kalu v květináči? Weitere Antworten – Jak pěstovat kaly v květináči

Jak se starat o kalu v květináči?
Jako bahenní květina je kala velice vhodná i pro hydroponické pěstování. Jeho začátkem je podzimní výsadba hlíz, které sázíme poměrně hluboko, asi 8–10 cm. Poté květináč umístíme na světlé stanoviště, kde se teplota pohybuje v rozmezí od 12 do 15 stupňů Celsia. Rostliny začínají kvést za půldruhého roku.Pokojová kala a její pěstování

Od jara do podzimu potřebuje teplo, v chráněných podmínkách je možné ji letnit. Na jaře, v období, kdy jsou její listy zelené, ji dostatečně zavlažujeme a jednou týdně přihnojujeme. V květnu až červnu začnou listy usychat a opadávat. Nemusíme se ničeho obávat, jedná se o přirozený cyklus.V době nejintenzivnějšího růstu listů kalu každý týden hnojíme hnojivem se zvýšeným obsahem dusíku (podporuje růst zelené hmoty), po založení poupat pak již přihnojujeme klasickými hnojivy, případně hnojivem se zvýšeným obsahem fosforu, podporujícím kvetení.

Proč mi nekvetou kaly : Proč kala nekvete

Dalším důvodem je, že mají nevhodné podmínky, teplota je příliš vysoká, málo světla, málo vody. Pokud je rostlina pěkná zelená, má spoustu listů, znamená to, že jen neměla vhodné podmínky, tedy nízkou teplotu pro vytvoření kvetoucích toulců. Nevytváří standardní květ, je to v podstatě list.

Co potřebuje kala

Když ji v lednu přemístíme do tepla, může začít kvést již v zimě. I v době květu je vhodnější místo do 20 °C – pokud je kale příliš teplo, květy nevydrží tak dlouho krásné. Kala potřebuje dostatek světla, nevadí jí ani trocha přímého slunce. Prospívá jí vyšší vzdušná vlhkost a rosení.

Co potrebuje kala : Kala vyžaduje světlé, teplé a mírně zastíněné místo. Roste velmi dobře v úrodné a vlhké půdě. Zálivka začíná, když rostlina vyrazí prvními oddenky. Vyžaduje vlhké prostředí, takže půda v květináči nebo na záhonu by měla být stále vlhká.

Odstátá voda

K zalévání používejte odstátou vodu. Tzn. vodu na zalévání si připravte minimálně den předem odstát, vyprchá tím z vody chlór, který pokojovky příliš nemilují. Ideální je pro rostlinky pokojová teplota zálivky.

V zimě zavlažujte zhruba jednou za dva týdny, na jaře trošku přidejte a rostlinám zálivku dopřejte zhruba jednou týdně. V létě zalévejte podle teplot a suchosti substrátu, na podzim znovu zpomalte na týdenní zálivku.

Kdy vytáhnout kaly

Po odkvětu:

Na podzim začnou listy žloutnout a zatahovat se do podzemních oddenků. Dříve než se dostaví první mrazíky, je třeba kany seříznout asi na 10 cm nad zemí. Poté opatrně vyndáme hlízy ze země a uschováme na místo, kde nemrzne. Není třeba je čistit, klidně na nich nechejte zeminu.Jak vysadit kaly na zahradě

Hlízy vysazujte do vyhřáté půdy od poloviny května, do 7-10 cm hluboké jámy. Podmínkou pro jejich růst je stále vlhké prostředí, úrodná půda, světlé, teplé a mírně zastíněné místo. Rostlinu začněte zalévat až vyrazí první oddenky.V obecnosti se pokojové květiny zalévají 1x týdně, ale jako již bylo zmíněno, záleží na druhu rostliny, velikosti květináče a dalších faktorech. Některé rostliny mohou potřebovat zalévání jen jednou za dva týdny, zatímco jiné potřebují častější zalévání každý den.

Ideální je zalévat rostliny konvičkou s úzkou dlouhou hubicí, protože se tak lépe zalije celý povrch zeminy. Druhým, podstatně méně využívaným, způsobem je zalévání zdola. Nejedná se pouze o zalití do podmisky, protože vody k zalití potřebujeme podstatně více, než jen objem nádobky pod květináčem.

Proč by neměly být květiny v ložnici : Rostliny nemají světlo, nemůže probíhat fotosyntéza, takže vdechují kyslík a vydechují oxid uhličitý. Berou nám čistý vzduch, který sami potřebujeme během spaní. Proto je všeobecně rozšířený názor: nemít v ložnici žádné rostliny.

Čím zalévat květiny : Dešťová voda je nejlepší zálivkou. Píseň chvály, která se pěje na dešťovou vodu ohledně zalévání, má své opodstatnění. Rostliny ji nejlépe tolerují a má oproti vodě z vodovodního řádu několik výhod: Dešťová voda je měkká, obsahuje málo hydrogenuhličitanu vápenatého a rostliny ji mohou proto lépe absorbovat.

Jak přezimovat kany v květináči

Jestliže jste je pěstovali v květináčích, nemusíte je z hlíny vyndávat. Nadzemní části odřízněte asi deset centimetrů nad oddenky a odstraňte všechny zbytky listů. Hlízy uložíme do bezmrazé tmavé místnosti i s balem, tak, jak jste je vyryli. Na rozdíl od jiřin je nesušíme.

Kaly jsou na Holandské květinové burze dostupné po celý rok. Velikou předností této květiny jsou její pružné stonky, které umožňují tvarování do neobvyklých květinových aranžmá. Další předností této krásné a dekorativní květiny je její dlouhá životnost. Při správné péči nám ve váze vydrží i déle než 2 týdny.Drenáž je jedním z prostředků k zabránění přelití, které je nejčastějším důvodem úhynu pokojových rostlin. Pokud je substrát příliš vlhký, je znemožněn přístup kyslíku ke kořenům. Ty potom nemohou dýchat, dochází k hromadění toxických zplodin metabolismu, kořeny odumírají a jsou napadány patogeny, obzvlášť houbami.

Jak často se mají zalévat květiny : V zimě zavlažujte zhruba jednou za dva týdny, na jaře trošku přidejte a rostlinám zálivku dopřejte zhruba jednou týdně. V létě zalévejte podle teplot a suchosti substrátu, na podzim znovu zpomalte na týdenní zálivku.