Antwort Jak se spravne pere? Weitere Antworten – Jak se prát

Jak se spravne pere?
Základem každého praní je správné roztřídění prádla. Třídit byste měli alespoň na tři hromádky, podle barev – bílé a světlé, černé a tmavé, barevné. Pokud plánujete vyprat nový, barevně výrazný kus oblečení poprvé, doporučujeme provést první praní v ruce. Tím si ověříte, zda pouští, popřípadě nepouští barvu.Většinu prádla stačí prát na 30 nebo 40 °C, při kterých nejlépe funguje většina dostupných pracích prostředků. A ušetříte tak až 30 až 40 % energie. Na 60 °C perte jen prádlo, u kterého je teplota důležitá z hygienických důvodů – například ponožky, spodní prádlo, ručníky, povlečení nebo látkové kapesníky.Program a teplota praní

Dnešní pračky jsou velmi účinné, proto pro běžné denní praní stačí teploty na 30 či 40 °C a úměrná dávka pracího prostředku. Nízká teplota však nezvládne odstranit viry a bakterie, takže třeba spodní prádlo, ložní prádlo, utěrky nebo ručníky perte tzv. na šedesát, tedy ne pod 60 °C.

Jak správně prát džíny : Pokud byste se přeci jen rozhodli dát džíny do pračky, perte je na 30 °C, nikdy nepřekračujte teplotu vyšší než 40 °C! U moderních praček už je mnohdy k dispozici speciální program pro praní riflí – pokud je tomu tak i u té vaší, využívejte jej.

Jak se spravne pere prádlo

Ideální je skvrnu namočit do studené vody a nanést na ni na cca 5 minut prací gel. Prádlo netřete, jinak se špína dostane hlouběji do tkaniny. Pokud nemáte možnost skvrnu ihned čistit, můžete využít speciálních odstraňovačů skvrn, které nanesete před praním. Odstraňovače zvyšují efektivitu praní při odstraňování skvrn.

Proč prát na 30 : Perte na 40, 30 a klidně i na 15 °C, prádlo bude čisté, nižší teplota je k vláknům šetrnější, uspoříte náklady na ohřev vody. To tvrdí výrobci. Vyšší teploty je však třeba občas použít, jinak se z pračky začne linout nepříjemný odér, byť je filtr naprosto čistý.

Tvrdost ručníků může způsobovat i tvrdá voda. Pokud už máte ručníky zatvrdlé, namočte je přes noc v teplém 30% roztoku kyseliny citronové a pak vyperte obvyklým způsobem. Jako prevenci proti vodnímu kameni do praní přidávejte jedlou sodu a místo aviváže ocet. Soda navíc pomáhá udržet bělost prádla.

Ideální teplota pro praní ručníků je 40 °C, maximálně pak 60 °C. To jsou teploty, které stačí na zničení bakterií. Na 90 °C perte ručníky pouze v případě nemoci nebo plísňové infekce. Ručníky perte, pokud možno roztříděné dle barev a nejlépe odděleně od ostatního prádla.

Jak často se mají prát kalhoty

Podle odborníku by se kousky pro každodenní nošení, mezi které patří například i džíny, měly prát jednou za čtyři až pět nošení. Například tričko by se mělo prát po každém použití. Naopak sukně a látkové kalhoty stačí prát až po sedmém obléknutí.Jako všeobecné pravidlo platí, že vedle speciálního pracího prostředku, je třeba prát peří do maximální teploty 40 stupňů Celsia. Nepoužívejte aviváž, změkčovadla, ani bělidla. A vypněte, případně co nejvíce omezte odstřeďování. Pokud máte bund víc, perte každou samostatně.Před praním podprsenku zapněte.

  1. Na praní vyztužených podprsenek si kupte speciální pouzdro ve tvaru míčku, které při praní zabrání deformaci košíčků.
  2. Podprsenky perte v nízkých teplotách na maximálně 30 °C.
  3. Při praní podprsenek používejte prášek, nejlépe tekutý, na jemné prádlo.


Většinu oblečení peru na 30° nebo 40° tak, jak je uvedeno na štítku. Jen pár bílých věcí má na štítku 60°, tak ty peru na 60°. Vzhledem k tomu, že oblečení je málokdy opravdu špinavé, spíše jen onošené, tak to v pohodě stačí.

Co se pere na 40 : Nejběžnější je prát zvlášť červené oblečení. Vždy byste měli použít prací prostředek na barevné prádlo. Teplota vody by měla být 30 nebo 40 °C, pokud ale perete například barevné ručníky či kapesníky, je lepší zvolit 60 °C. A jako vždy – jemné prádlo raději perte samostatně a na mírný program.

Proč jsou ručníky po vyprání tvrdé : Pokud vložíte do své pračky příliš mnoho pracího prostředku, na ručnících může zůstat jeho zbytek. To může způsobit, že se ručníky stanou tvrdé a méně pohodlné na dotek.

Proč tvrdnou ručníky

Při nadměrném množství se ve vláknech usazují jeho zbytky, vlákna pak tvrdnou a barvy blednou. Příliš málo prášku nebo gelu naopak vede k nízkému odkalování vody, což rovněž může způsobit ztvrdnutí tkaniny.

Naproti tomu spodní prádlo, ponožky, ručníky a povlečení by se měly prát na 60°C, aby se zabránilo šíření choroboplodných zárodků. Zvýšená teplota ale sama o sobě všechny bakterie nezabije, k tomu je potřeba užít kvalitní prací prostředek, který dílo zkázy (pro patogeny) dokoná.Pro trička, košile a další barevné prádlo stačí obvykle prací program s teplotou 30 °C. Díky tomu déle zachováte původní barevnost prádla, a ještě ušetříte energii. Ložní prádlo nebo kapesníky zaslouží naopak teploty vyšší, které bezpečně odstraní případné bakterie. V takových případech volte teploty praní kolem 60 °C.

Jak často se měnit pyžamo : Jak často měnit pyžama

Teď přijde možná šokující informace, ale podle všech studií bychom pyžamo měli měnit každé 3 dny.