Antwort Jak se skloňuje kyčel? Weitere Antworten – Jak určit rod u podstatných jmen

Jak se skloňuje kyčel?
V češtině rozlišujeme u podstatných jmen tři různé rody: rod mužský, rod ženský a rod střední. Mužský rod se dělí na životný a neživotný. Rod podstatného jména zjistíme pomocí ukazovacích zájmen TEN, TA, TO (ten pes – rod mužský, ta žena – rod ženský, to dítě – rod střední).Skloňování (deklinace) je jmenná flexe, tedy ohýbání slovních druhů, jako jsou podstatná jména, přídavná jména, zájmena, číslovky, členy apod. Je obdobou časování sloves. Skloňování spočívá v obměnách tvarů slovní jednotky (lexému), aniž by přitom došlo ke změně jejího základního významu.Jak poznáme, který vzor použít

  1. Určíme rod podstatného jména.
  2. Podíváme se, zda jméno končí na souhlásku/samohlásku.
  3. Pokud končí např. na souhlásku, vybíráme ze vzorů, které končí také na souhlásku.
  4. Řekneme si jméno ve 2. pádě. Podle něj pak vybereme vzor, jehož 2. pád končí stejně.

Jaký gramatický rod vyjadřuje podstatné jméno kníže : Kníže, knížata

Také slovo kníže je v jednotném čísle mužského životného rodu, ale stejně jako hraběte ho skloňujeme podle vzoru kuře. V množném čísle přechází už ke střednímu rodu a skloňování podle vzoru kuře i nadále zůstává.

Jaký rod je kyčel

Například slova „svízel“ či „kyčel“ jsou rodu mužského i ženského, v tom prvním se skloňují podle vzoru „stroj“, ve druhém podle vzoru „píseň“. U další skupiny podstatných jmen jsou odlišné tvary už v prvním pádě jednotného čísla, třeba: „řádek/řádka“, „kedluben/kedlubna“ nebo „brambor/brambora“ (ve smyslu potravina).

Jaký rod je sněhulák : Mezi životná podstatná jména patří tedy i slova sněhulák, kostlivec, strašák, nebožtík nebo umrlec.

používáme v množném čísla tvary oči, uši (psí oči, králičí uši), v 7. pádě množného čísla používáme ve slovech oči, uši, ruce, nohy a jejich zdrobnělinách zakončení -ma: s očima, ušima, rukama, ručičkama, nohama (pozor, ale s koleny a rameny).

Ano, jméno Eva se skloňuje dle vzoru žena, avšak nedává smysl ji oslovit: „Ahoj ženy. “ Domácký tvar Evi je jako Evička, tedy: „Ahoj Evi(čko). “ U jména Eva je pouze jedna správná varianta s měkkým -i, protože písmeno v nevyjadřuje tvrdou souhlásku.

Jak najít podstatné jméno

Patří sem jak názvy obecné (holčička, kočka, babička), tak názvy vlastní (Jitka, Mikeš, Iva). Podstatná jména poznáme také podle toho, že si na ně můžeme ukázat: TEN, TA, TO, případně TI, TY a TA. Například: ten medvěd, ta medvědice,to medvídě, ti medvědi, ty medvědice a ta medvíďata.Podstatná jména: jmenné číslo

  1. Jména pomnožná mohou svými tvary označovat jak množství, tak jednotlivinu: jedny nebo dvoje housle.
  2. Jména látková označují hmotu nebo látku, která se jeví jako nerozčleněný celek.
  3. Jména hromadná jsou názvy lidských a zvířecích kolektivů, rostlinných porostů, souborů věcí a přírodních jevů.

skloňování

pád \ číslo jednotné množné
genitiv hraběte hrabat
dativ hraběti hrabatům
akuzativ hraběte hrabata
vokativ hrabě hrabata


Kyčel (kyčelní kloub, latinsky: articulatio coxae) je jednoduchý kulový kloub, který spojuje dolní končetinu a pánev. Patří mezi váhonosné klouby. Je druhým největším kloubem v lidském těle (na prvním místě je kolenní kloub). Anatomicky je tvořen hlavicí stehenní kosti (femuru) a jamkou (acetabulum) umístěnou na pánvi.

Jaký vzor je slovo paní : Podstatné jméno paní skloňujeme podle vzoru jarní pro ženský rod, podle kterého běžně skloňujeme přídavná jména. Jediný rozdíl je u 2. pádu množného čísla, ve kterém je tvar (bez) paní, ne (bez) paních.

Kdy se píše byly a byli : Základní pravidlo pro shodu přísudku s podmětem v množném čísle je, že pokud je podmět v rodě mužském životném, píšeme -i (muži byli), pokud je v rodě mužském neživotném anebo ženském, píšeme -y (stoly byly, ženy byly), pokud je v rodě středním, píšeme -a (prasata byla).

Jak se skloňuje slovo pán

pán

pád jednotné číslo množné číslo
1.) pán páni
2.) pána pánů
3.) pánovi(-u) pánům
4.) pána pány


Očima můžeme vidět, nevidět, koukat, koulet, sledovat, rozkoukat, mžourat, zaostřit, změřit, přeměřit, brejlit, čumět, čubrnět, mrkat, pomrkávat, uzřít, prozřít, hledět, prohlížet, pohledět, zahledět se, dívat se, šilhat, prosit, uhýbat, nahlížet, omrknout, spatřit, propichovat, bodat, probodávat, kontrolovat, zkoumat, …skloňování (1)

pád \ číslo jednotné duál
akuzativ nohu nohy
vokativ noho nohy
lokál noze nohou / nohách
instrumentál nohou nohama

Jak se skloňuje Hermés : v knize Marťan se vesmírný koráb jmenuje "Hermes" podle starořeckého boha. Místo obvyklého skloňování Hermes, bez Herma, k Hermovi atd. se však jméno v knize skloňuje neživotně: "připojili jsme se Hermesovi", "dostali jsme se na Hermes".