Antwort Jak se Sklizi len? Weitere Antworten – Kdy se sklízí len

Jak se Sklizi len?
Len se sklízí v době po zežloutnutí listů a jejich opadnutí. Při sklizni se len vytrhává i s kořeny a nechává se na poli ležet, aby stonky ztuhly. Po tomto procesu se len rosí, namáčí a dochází k hnilobnému procesu, při kterém se odděluje dřevnatá část stonku.

Len setý
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád malpígiotvaré (Malpighiales)
Čeleď lnovité (Linaceae)
Rod len (Linum)

ZPRACOVÁNÍ LNU: K výrobě příze se vlákna lnu musí ojednotit přípravnou procedurou (trhání → rosení nebo máčení → odsemeňování a lámání stonků → potěrání (tření) → vochlování). K výrobě lněné příze se pak dá použít jen asi 10 % vláken, zbytek je koudel (k výrobě hrubších přízí), pazdeří a odpady.

Jak se pěstuje len : Rostlinám bude vyhovovat slunečné stanoviště s dobře prokypřeným propustným substrátem. Len toleruje sucho a zvládne i kamenitou půdu. Pokud ho vysadíte do vápenité půdy, uděláte jen dobře. Jinak len nevyžaduje žádnou zvláštní péči, jen je potřeba ho během suchého léta dostatečně zalévat, ale pozor na přemokření.

Kdy se Vyseva len

Len je totiž plodina dlouhého dne, takže setí je dobré naplánovat tak, aby období tvorby vlákna a kvetení proběhla během nejdelších dnů v roce. V evropských podmínkách se len přadný zpravidla vysévá mezi 15. březnem a 15. dubnem.

Jak se získává vlna a len : tírnách se u lnu lámáním (tzv. kalandrováním) a třením (potěráním) ze stonků odstraňuje dřevovina – pazdeří. Rozvolněná lýková vlákna se dále pročesávají – vochlují a vyčesáváním se od dlouhých oddělují krátká vlákna – koudel. Z dlouhých vláken, která tvoří zhruba 10 až 15 % z celé rostliny, se vyrábí příze.

Len před žehlením trochu nakrop, půjde ti to snadněji. Obecně se len žehlí na vyšší teplotu. Světlé lny můžeš žehlit oboustranně, tmavé naruby, aby se nevytvořily bílé mapky. Při praní s jinými materiály může len pohlcovat jemné chloupky, a ztratí tak svůj lesk a barvu.

Len setý je nenápadná, jednoletá bylina o výšce 50-80 cm. Má přímou lysou lodyhu, která je hustě olistěná, v horní části větvená. Listy jsou úzké, až 3 cm dlouhé, květy mohou mít až 1,5 cm do šířky. Barva květů je bleděmodrá, někdy se může objevit i nafialovělá, ojediněle růžová či bílá.

Co se dělá z Lenu

Použití tkanin

Tradiční prostěradla, ubrusy a utěrky z lněných tkanin jsou stále častěji nahrazovány levnějšími výrobky z bavlny a umělých vláken. Menší část přízí se používá k výrobě obuvnických šicích nití.Semena vyséváme od března, ta dokáží vyklíčit už při 2°C. Semena jen rozhodíme a lehce zapravímne do půdy. Poté už rostlina nepotřebuje žádnou speciální péči. Prospívá ji lehce kyselá půda.Len kvete od června do srpna. Pro pěstování lnu jsou vhodné klimaticky teplejší oblasti s lehčími půdami v nadmořské výšce 200–450 m a s ročním úhrnem srážek nad 600 mm.

Pod zemí zimu přežívá křen, chřest a topinambur, dále dvouleté zeleniny jako třeba petržel, černý kořen a pastinák. Mrazuvzdorné jsou též mnohé cibuloviny, konkrétně vytrvalé a dvouleté druhy. U špenátu a zimního salátu je zajímavé, že snesou teploty pod bodem mrazu pouze v určitém úseku svého vegetačního období.

Kde se pěstuje len v ČR : Z dlouhodobých sledování vyplývá, že v ČR je olejný len pěstován nejvíce v krajích Olomouckém, Středočeském, Královéhradeckém, Ústeckém a Pardubickém. Tyto oblasti jsou vhodné pro pěstování olejného lnu a plně odpovídají jeho pěstebním nárokům.

Co je to len Jak se získává co se z něj vyrábí : Len je rostlinný materiál, který se získává ze stonků lnu setého (Linum usitatissimum), konkrétně z lýka – jakési „vnitřní kůry“ stonku. Tím je len příbuzný konopí , ramii nebo jutě , které také patří mezi lýkové materiály.

Jak prát 100% len

Obecná pravidla pro praní lněných látek je praní na šetrný program a teplotu 40°. Při odolnější špíně je možné prát na 60°, lépe se tím uvolní nečistota. Kvalitní lny lze i vyvářet na teplotu 90°, ale tato informace je vždy uvedena u jednotlivých látek.

LNĚNOU TKANINU PEREME

  1. bílé – převážně na 60°C (možno i vyvářet)
  2. barevnou na 40°C – 60°C.
  3. lněné úplety na 30°C – 40°C ručně nebo v pračce použitím šetrných programů, žehlení dle symbolů

Len je přírodní materiál a jeho základní neupravovanou barvou je tmavě šedá. V každé várce lněné příze díky zpracování a podle místa pěstování se liší barevné odstíny této šedé.

Co sázet k sobě : Dárek na nástěnku

Druh zeleniny Co vysadit vedle
cuketa/dýně kukuřici, fazole, hrách, cibuli, špenát
česnek rajčata, salát, řepu, jahody, cibulku
fazole ředkvičky, okurky, kapustu, kedluben, salát, květák, celer, rajčata, brambory, špenát, červenou řepu, ředkev
hrášek kedlubny, mrkev, okurky, ředkvičky, hlávkový salát