Antwort Jak se seká dřevo? Weitere Antworten – Jak správně štípat dřevo

Jak se seká dřevo?
Na tvrdší dřevo (dub, buk, habr, jasan) volte sekerky s delším topůrkem a širokým ostřím (tzv. kalače), na měkké dřevo (smrk, borovice, jedle, modřín, bříza) vám postačí menší sekera s úzkým ostřím. S tupou sekerou moc práce neuděláte, proto ji před každým štípáním naostřete.Mnohem lépe se zpracovává dříví z čerstvě poražených stromů než dříví vyschlé. Můžete se spolehnout na to, že špalky začínají vysychat zevnitř ihned po rozštípání. Základní pravidlo tedy zní, zpracujte dřevo co nejdříve, dokud je co nejčerstvější. Rozdílné vlastnosti dřeva se projevují i při jeho zpracování.Topol – malá výhřevnost, dobře se štípe, velmi rychle hoří, schne 1 rok. Lípa – výborně, ale rychle hoří, schne 1 rok. Borovice – nepříliš vhodné dřevo na topení, dobře hoří, ale vzniká mnoho mastných sazí, schne 1 rok.

Jak Nastipat trisky : Chystáte se zatopit a nechce se vám pracně štípat třísky na podpal Praktickým řešením je použití podpalových lamelek, které umožní jednoduché založení ohně v topeništi. Jemné suché, bukové lamely jsou připraveny k přímému použití. Jsou opracované a dodávají se v PE pytlích.

Jak vybrat štípačku na dřevo

Nejčastěji se udává v tunách (t). Pro měkké dřevo, s menším průměrem a délkou nám stačí štípačky s tlakem mezi 4 až 6 tunami. Pro tvrdé nebo sukovité dřevo doporučujeme štípací tlak alespoň 10 tun. Štípací tlak nám může samotný výběr štípačky velmi usnadnit.

Jak správně skladovat štípané dřevo : Štípané dřevo je možné uskladnit mnoha způsoby. Nejjednodušší je naskládat jej v jedné řadě podél zdi, dřevo je tak zčásti chráněné před deštěm a Vy navíc získáte další izolační vrstvu. Také je možné využít různé přístřešky, altánky, pergoly. Nejideálnější je samozřejmě dřevník.

Abychom mohli co nejefektivněji dřevem topit, tak bychom měli dosáhnout optimálně 15% – 25% vlhkosti dřeva. Na tuto úroveň se tvrdé dřevo dostane zhruba po 2 – 4 letech přirozeného sušení. Měkké dřevo schne rychleji a zde postačí i jeden rok.

Palivové dřevo je potřeba pro rychlé usušení vyskládat na slunné, suché, větrné místo! Hranici dřeva je potřeba uložit tak, aby i pod ní mohl proudit vzduch, tedy 10-15 cm nad terén, třeba na staré palety či nějaký rošt. Hranici je nejlépe orientovat tak, aby byla co nejvíc osluněná, tedy ideálně ve směru východ-západ.

Jak štípat velké špalky

Veliký špalek není dobré hned štípat na dvě stejně veliké půlky a pak na čtvrtky, jak to máme zažité. Snadnější a efektivnější je odštípávat menší kusy špalku po obvodu a postupně ho tak okrajovat. Špalek si tak delší dobu ponechá i lepší stabilitu a nemusíme ho po každém úderu znovu zvedat ze země z převrácené polohy.Namontujte nůž na třísky na pevnou zeď. Položte poleno podle délky na jeden ze spodních zubů a nůž položte na poleno. Držte kulatinu jednou rukou na boku, nyní můžete odštěpit třísku lehkým tlakem. Nejlepší jsou vláknitá dřeva jako smrk, jedle, bříza nebo jasan.Špalek na štípání dřeva by měl být rovný, vysoký cca 50 – 65 cm a jeho průměr by měl být alespoň 40 cm a více. Příliš vysoký špalek je nepraktický při štípání dřeva na menší kusy. Zároveň na příliš vysokém špalku nevyvinete dost velkou sílu na rozštípnutí polene. Na nízkém špalku vám hrozí větší riziko úrazu.

Mezi časté otázky patří, jak dlouho palivové dřevo skladovat. Při správném uložení a ochraně před plísní i škůdci, nemusíme mít o dřevo žádný strach, vydrží i několik let (v případě tvrdého dřeva i desítek let).

Jak poznat že je dřevo suché : Suché dřevo má na řezu výsušné trhliny. Když se dvěma kusy klepne o sebe, měl by se ozvat jasný zvonivý zvuk. Další možnost je vložit polínko na jeden den v místnosti do igelitového sáčku. Pokud nebude po této době sáček vlhký, dřevo by mělo být vyschlé.

Jak dlouho musí schnout dřevo : Abychom mohli co nejefektivněji dřevem topit, tak bychom měli dosáhnout optimálně 15% – 25% vlhkosti dřeva. Na tuto úroveň se tvrdé dřevo dostane zhruba po 2 – 4 letech přirozeného sušení. Měkké dřevo schne rychleji a zde postačí i jeden rok.

Jak doma vysušit dřevo

Dřevo se nesuší teplem, ale vzdušným prouděním – proto bychom měli vybrat prostory s dobrým prouděním vzduchu. Nejprve uložíme spodní vrstvu, jež by měla být minimálně 20 cm nad zemí. Této vrstvě věnujeme zvýšenou pozornost – ponese totiž váhu celé hráně a měla by být tudíž vodorovná jak na délku, tak i na šířku.

Žebříček nejlepších štípacích seker ovládly opět výrobky značky Fiskars ve variantách L X21 (vítěz testu štípacích seker), XL X25 a M X17. Vybrat ze všech seker v porovnání podle zkušeností uživatelů jen jednu byl skutečný oříšek. Vítězem testu se stala štípací sekera Fiskars L X21.Kalač (též kaloč) je těžká sekera na dlouhém topůrku určená pro štípání velkých dřevěných špalků. K tomu je buď vhodně uzpůsobena svým rozšiřujícím se tvarem, jako sekera, anebo naopak jen úzkou čepelí, a pak jde o tzv. štípací kladivo.

Z jakého dřeva špalek na štípání dřeva : Jako materiál doporučujeme zvolit odolné a tvrdé dřevo (buk, dub, jasan, jiné tvrdé dřeviny). Špalek by měl být zpracovaný tak, aby odolával opotřebení a měl dostatečnou pevnost.