Antwort Jak se pěstuje Netík? Weitere Antworten – Jak pěstovat kapradí v bytě

Jak se pěstuje Netík?
Kapradiny vyžadují teploty nad +15 °C, teplomilnější druhy pak alespoň běžnou teplotu pokojovou. Mají rády lehčí a vzdušnější substrát (obzvláště epifyty), kyselejší půdní reakci, kterou dosáhneme přídavkem rašeliny či kůry a při zalévání zásadně odstátou vodu bez chlóru.Hnědé skvrny na koncích listů, žloutnutí a následné opadávání (zejména v bytech) bývá následkem příliš suchého vzduchu. – Bude třeba kapradiny rosit, na topení umístit odpařovače nebo využít elektrického zvlhčovače. Pobledlé až průsvitné listy nás obvykle upozorňují na nedostatek živin.Většina druhů prospívá v polostínu, některé snáší i stín (papratka, pochýřník, kapraď). Sucho nevadí sleziníku a kyvoru. Slunce snáší hasivka orličí. Kapradinám vyhovuje kyprá, přiměřeně vlhká, ale dobře propustná, kyselejší půda.

Jak Namnozit Kapradinu : Rostliny zpravidla množíme dělením trsů starších rostlin, případně pomocí šlahounů a výběžků. Záleží vždy na druhu kapradiny. Pro náročné a zkušenější pěstitele je možné doporučit množení prostřednictvím výtrusů (spór), které je spíše malým dobrodružstvím.

Jak se rozmnožují kapradiny

Rozmnožování Kapradiny se rozmnožují pomocí výtrusů uložených ve většině případů na spodní straně listů kapradin. Většinou u více vyvinutých je chrání ostěra. Když praskne, výtrusy se roznesou do okolí a vyklíčí v prokel.

Kdy je dobře sadit kapradiny : Jelikož se kapradiny prodávají v nádobách, můžete je teoreticky vysadit kdykoli. Nejlepší dobou je však jaro, protože rostliny pak mají až do zimy dostatek času, aby zakořenily a zesílily.

Zálivka a hnojení: Půdu udržujte neustále vlhkou, nikoli však přesycenou vodou. Na jaře a v létě přihnojujte každý týden zředěným roztokem tekutého hnojiva. Další péče: Pokud je květináč přeplněný kořeny, na jaře rostlinu přesaďte.

Hnědé a suché listy obvykle značí nedostatek zálivky!

V tom případě byste se měli zamyslet nad tím, zda ji zaléváte dostatečně často.

Jakou zeminu pro kapradiny

Půda: Kapradiny potřebují dobře odvodněnou půdu, která je bohatá na organickou hmotu. Použijte směs rašeliny, perlitu a zahradní zeminy pro rostliny vhodné pro kapradiny. Hnojení: Kapradiny mohou být hnojeny přírodními hnojivy pro rostliny, která jsou vhodná pro kapradiny.Řízky dáte zakořenit buď rovnou do substrátu, nebo je nejprve vnoříte do nádoby s vodou; ve vodě vypustí kořínky, a teprve pak se vysadí běžným způsobem. Řízky přitom zásadně odebírejte jen ze zdravých rostlin. Běžně se pomocí řízků množí například africké fialky, fíkus benjamín či vánoční kaktus.Z řízku jsou jehlice odstraněny nožem. Při odtrhávání by došlo k poškození pokožky. Zakořenění trvá 6 až 12 týdnů ale i 6 měsíců, podle druhu a podmínek. Je vhodné řízky umístit v poloteplém skleníku nebo v pařeništi.

Pomalu rostoucí, ale dlouho žijící kapradina. V anglických botanických zahradách jsou rostliny tohoto druhu staré více než 100 let. Staré rostliny vytvářejí trsy, které mají i několik metrů v průměru.

Odkud pochází a jak se pěstuje kapradina Parožnatka : Parožnatka pochází z tropických oblastí, kde roste epifyticky na stromech. Svými okrouhlými palisty obepíná kmeny, či větve, shromažďuje do nich organické zbytky a přívádí vodu a živiny ke kořenům. Tyto palisty neodstraňujeme, ani když jsou suché a časem mohou obrůst květináč ( viz foto ).

Jak rychle roste kapraď : Jeho listy mohou být až 75 cm dlouhé. Navíc roste velmi rychle – svoji velikost může v příznivých podmínkách během jednoho roku až zdvojnásobit. Ačkoli mají často jiné požadavky než ostatní pokojovky, není pěstování kapradin obtížné.

Proč zalévat odstátou vodou

Odstátá voda

K zalévání používejte odstátou vodu. Tzn. vodu na zalévání si připravte minimálně den předem odstát, vyprchá tím z vody chlór, který pokojovky příliš nemilují. Ideální je pro rostlinky pokojová teplota zálivky.

Jak správně zalévat

  1. Před zaléváním vždy zkontrolujte půdu. Nejlepší měřič vlhkosti je na konci vaší ruky – vaše prsty.
  2. Zalévejte ráno. Nejlepší doba pro zalévání rostlin je ráno.
  3. Zalévejte vždy tam, kde jsou kořeny.
  4. Zalévejte pomalu.
  5. Nepřemokřujte.
  6. Nenechte je vyschnout.
  7. Používejte mulč k zachování vlhkosti.

Pokud začnou tlustici opadávat listy, mívá to dvě příčiny. Obě jsou způsobeny pěstitelem. Buď tlustice nastydla u otevřeného okna v mrazivém dni, nebo je umístěna na příliš chladném místě, kde teploty klesají pod 10 stupňů Celsia.

Proč žloutne břečťan : Přílišná zálivka – listy žloutnou, opadávají a vadnou, zemina je přemokřená. Nedostatečná zálivka – listy žloutnou, opadávají a vadnou, zemina je suchá. Málo světlo – listy jsou měkké, slabé a světlé, lodyhy jsou vytáhlé a zesláblé, opadávají poupata a listy.