Antwort Jak se pěstuje lilek? Weitere Antworten – Jak Vystipovat lilek
Aby nám lilky plodily, musíme omezit jejich bujný růst stejně, jako je tomu u rajčat nebo okurek. Lilek pouští nové výhony nad každým listem. Pravidelně je odstraňujeme a necháme jich jen tolik, aby se nám na jedné rostlině sešlo maximálně 5 – 7 plodů. Většinou to vychází na cca čtyři výhony.Ven je vysazujte po polovině května – nejlépe do skleníku nebo fóliovníku. Ideální vzdálenost mezi rostlinami je 40 x 40 cm, když se vysadí o něco hlouběji, než jak rostly při předpěstování v nádobách, nic se nestane a je to spíše ku prospěchu (zmohutní tak kořenový systém).Lilek je zralý dokud nezačne hnít. Nahořklou chuť má (záleží na odrůdě, bílé a nafialovělé jsou méně výrazné a na velikosti-stáří plodu, větší kusy budou více hořké), nasolením a odvodněním se jí dá zbavit.
Jak dlouho roste lilek : Kvapík je velmi raný lilek, jehož první drobné plody lze sklízet již 33 – 40 dnů po výsadbě! Nasazuje velké množství plodů různé délky a tloušťky, vždy však protáhlého tvaru s temně fialovou pokožkou bez pruhů.
Čím naplnit lilek
Stačí si lilek rozříznout na půl a nechat vypotit, poté vydlabat a na pánvi osmahnout směs dle vašich chutí – například z cukety, žampionů, vydlabané dužiny lilku, oříšků, čerstvých bylinek nebo přidat také rajčatový protlak. Touto směsí naplníte vydlabaný lilek, zakápnete olejem a dáte zapéct do změknutí lilku.
Kdy Vysevat lilky : Lilky můžete úspěšně vypěstovat prakticky všude tam, kde dobře prospívají papriky a rajčata. Semínka lilku jsou velmi podobná semenům příbuzných paprik. Můžete je proto vysévat již od poloviny února až do půlky března a zásadně do kvalitního substrátu zhruba 1 cm pod jeho povrch.
Jedná se o rychlou a nenáročnou akci, která vás před samotným vařením příliš nezdrží. Stačí lilek omýt, nakrájet na kolečka či plátky (o doporučované šířce cca 1 cm) a tyto kousky z obou stran osolit. Poté nechat odležet (zhruba 20 min), dokud se lilek neorosí – na povrchu se objeví kapky tekutiny.
Pěstování liči doma ze semínka
Po vyjmutí semínko důkladně očistěte a umístěte naležato do vlhkého výživného substrátu, zhruba 1 – 2 cm hluboko. Zkuste směs rašeliny a písku v poměru 1:1. Výsev neodkládejte, neboť i zdravé semeno po 3 až 5 dnech ztratí svou klíčivost. Vyklíčení se dočkáte asi za měsíc.
Kdy je lilek jedovatý
Upozornění: Syrové lilky jsou nepoživatelné, chutnají spíše fádně, ale hlavně obsahují jedovatý alkaloid solanin, který se vyskytuje také v bramborových klíčcích a v nezralých rajčatech, což může vést k žaludečním a střevním potížím. Lilky by se proto měly vždy tepelně upravit, abychom dosáhly zneškodnění solaninu.Lilek vydrží v zásuvce na zeleninu v chladničce (při teplotě asi 10–13 stupňů Celsia) až deset dní. Pokud jsou v dužině a na semenech vidět tmavá místa, je to známkou dlouhého skladování.Řekne-li se lilek či baklažán, mnozí možná nebudou vědět, že se jedná o plodovou zeleninu, možná že se vůbec jedná o zeleninu. To proto, že zmíněná rostlina má svůj domov daleko v teplých východních oblastech Indie a její cesta do našich krajin trvala poměrně dlouho.
Bohatě zalijeme olejem, ochutíme solí a pepřem a dáme péci do trouby vyhřáté na 200 °C. Pečeme asi 30 až 40 minut, dokud není dužnina zcela měkká. Prima tip: Podle chuti můžeme posypat oreganem nebo provensálským kořením.
Jak nejlépe upravit lilek : Lilek je vždy nutné tepelně zpracovat, protože v syrovém stavu není poživatelný. Tuto zeleninu máte možnost upravit buď smažením, dušením či zapékáním v troubě. Skvěle chutná v nákypech, v dušených pokrmech a nebo si jej naložte do olejové marinády, po ugrilování vám vznikne dokonalá příloha k masu.
Jak dlouho klíčí semena lilku : Ideální teplota ke klíčení by měla být okolo 20–25 °C, nesmí klesnout pod 20 °C. Klíčení trvá přibližně 10–18 dní nebo déle.
Kdy začít dělat sazenice
Pokud nehrozí silnější mrazy, můžete začít s výsevem klidně už v únoru. O to dříve pak můžete zeleninu sklízet. Pařeniště však prodlouží i dobu sklizně na konci sezóny ‒ ještě v zimě v něm můžete pěstovat některé druhy salátů. Teplota v pařeništi je vyšší než v zahradě, což pro rostliny vytváří skvělé podmínky.
Lilek vydrží v zásuvce na zeleninu v chladničce (při teplotě asi 10–13 stupňů Celsia) až deset dní. Pokud jsou v dužině a na semenech vidět tmavá místa, je to známkou dlouhého skladování.Lilek nakrájejte na kolečka a smíchejte s prolisovaným česnekem smíchaným s olivovým olejem a kořením. Poté lilek buď ugrilujte (viz recept na grilovaný lilek), nebo upečte v troubě. V tom případě troubu předehřejte na 220 stupňů, lilky vyskládejte na pečicí papír a pečte 20 minut.
Jak se pěstují litchi : Litchi potřebuje k zdravému růstu dostatek světla, avšak mladé rostlinky nevystavujeme přímému slunci. V létě je vhodné přenést litchi do venkovního prostředí. Liči má rádo vlhko, nikoli však mokro. Pokud rostlině hnědnou listy, může to být způsobeno nedostatkem světla nebo přemírou hnojiva.