Antwort Jak se pěstuje hlíva? Weitere Antworten – Jak pěstovat hlívu

Jak se pěstuje hlíva?
Prostory pro pěstování

Místnost s teplotou od 8 °C do 18 °C pro hlívu ústřičnou, pro hlívu plicní teplota až 22 °C, nad 22°C pro hlívu miskovitou s rozptýleným světlem a možností udržovat vyšší vzdušnou vlhkost a větrat (např. sklepy s okénkem, garáže, haly, bývalé stáje).Prorůstání podhoubí

Dobře zpracovaný substrát je při optimální teplotě prorostlý za 14 dní. Je proto užitečné změřit si teplotu na různých místech a vybrat to nejvhodnější. Podhoubí hlívy ústřičné poroste i v teplotách pod dvacet stupňů, bude to ale trvat déle (4 – 6 týdnů).Hlíva ústřičná vytváří plodnice na kmenech stromů, pařezech či větvích. Hlívě se bude dařit například na špalku z topolu, jasanu, ořešáku apod. Kromě kmenů se houba může pěstovat také na slámě či na kukuřičných palicích.

Jak pěstovat hlívu na pařezu : Do pařezu vyvrtejte otvory o průměru 10 mm. Budete potřebovat násadu hlív, prodávanou v dřevěných kolících, které do otvorů zasunete. Můžete rovněž koupit samotné podhoubí, které se aktivuje smícháním s vodou. Vzniklou směs nechejte den nebo dva odpočívat, a poté ji vetřete do předem vyvrtaných otvorů v pařezu.

Která hlíva je jedovatá

Mycelium houby fluoreskuje a někdy fluoreskuje i celá houba. Hlíva olivová je jedovatá houba, nezpůsobuje však smrtelné otravy. I tak je otrava velmi nepříjemná.

Kdy brát hlívu ústřičnou : Hlívu ústřičnou s rakytníkovým olejem je vhodné užívat především v období jara, podzimu či zimy. Kapsle obsahují deklarovaný obsah beta-glukanů z hlívy ústřičné, což z něj dělá vysoce kvalitní produkt s ověřeným účinkem.

Hlíva vyrůstá ve velkých trsech na stromech stojících, padlých nebo poražených a na pařezech. Nejčastěji vyrůstá na buku, ale můžeme ji najít i na jiných dřevinách, zvláště na jilmech, vrbách či topolech, a to po celou vegetační dobu. Hlíva ústřičná může být uchovávána všemi možnými způsoby.

Hlíva ústřičná získala své pojmenování právě kvůli podobnosti s lasturami ústřice. Tato dřevokazná houba roste obvykle na kmenech listnatých stromů, žijících, odumřelých i padlých – na špalcích dřeva se dá také pěstovat, dokonce i v domácích podmínkách. Je rozšířená po celém světě a nalézt ji můžeme i v našich lesích.

Jak uchovat hlívu ústřičnou

Stejně jako všechny houby obsahuje i hlíva ústřičná velké množství vody a je velmi citlivá na teplo, tlak a světlo. Pro prodloužení trvanlivosti byste proto měli hlívu ústřičnou skladovat volně v lednici. Pokud chcete uchovat hlívu ústřičnou déle než několik dní, je lepší ji usušit nebo zmrazit.Hlívu sklízíme těsně předtím než začne vypouštět výtrus ( bílý prášek ). To znamená tak, že střední kloboučky v trsu plodnic začnou narovnávat podvinuté okraje do roviny. V tuto chvíli vykroutíme celý trs. Plodnice rostou ve 3 – 4 vlnách.Jak poznat hlívu

Klobouky mladších hub mají podvinutý okraj, později se klobouk narovnává a dostává vějířovitý tvar s ostrým okrajem, lupeny jsou poměrně řídké. Hlíva roste v trsech, třeně (nohy) vyrůstají ze dřeva po straně. Spodní úrovně hub mohou být potaženy neškodným bílým povlakem výtrusů z klobouků nad nimi.

Obsahuje převážně vitamíny skupiny B, vlákninu, hořčík, fosfor, draslík a selen. Hlíva je také výborným zdrojem betaglukanu, který posiluje imunitu, snižuje cholesterol a má antibakteriální a protizánětlivé účinky. Hlíva je k dostání i v sušené podobě, kde najdeme vyšší koncentraci léčivých látek.

Na co je dobrá hlíva ústřičná : Upravuje krevní tlak, zlepšuje stav cévního systému a pomáhá udržet správnou hladinu cholesterolu v krvi. Je využívána také pro podporu střevní peristaltiky, při alergii, pro zlepšení metabolismu cukrů, tuků a dalších látek a celkovou regeneraci organismu.

Jak se připravuje hlíva ústřičná : Očištěnou hlívu ústřičnou nakrájíme na kostky, opečeme na másle (cca 1 lžíce), osolíme, opepříme, podlijeme vodou nebo vývarem a podusíme. Hlívu ústřičnou smícháme s připravenou rýží a posypeme strouhaným parmazánem. Recepty poskytl server věnující se hlívě ústřičné.

Jak najít hlívu

Výskyt. Roste od konce léta až do zimy, při mírné zimě často i na jaře, na živých nebo odumřelých kmenech listnatých stromů, zejména na bucích, vrbách, ořešácích, břízách, topolech nebo jeřabinách. Pěstuje se i uměle, jak průmyslově tak i v domácích podmínkách.

Hlíva ústřičná roste od podzimu do konce zimy. Vzhledově je možné zaměnit ji s její příbuznou, hlívou plicní, která se s ní ale střídá v sezoně a roste od jara do podzimu.Hlíva ústřičná je houba, která roste v České republice po celý rok. Můžete ji najít na listnatých stromech nebo i na pokácených kmenech a pařezech těchto stromů. Nejvíce se jí daří na buku, ale najdete ji také na jilmech, vrbách či topolech. Její název vypovídá o vzhledu této houby, je velmi podobný ústřicím.

Jak dlouho vydrží hlíva : Hlíva ústřičná vydrží v lednici čerstvá až 7 dní. Pokud chcete hlívu zamrazit, předtím ji musíme povařit, přibližně 3 minuty. Poté ji opláchněte studenou vodou, důkladně osušte a uzavřete do mrazících nebo plastových sáčků.