Antwort Jak se provádí gastroenterologie? Weitere Antworten – Jak se připravit na gastroenterologické vyšetření

Jak se provádí gastroenterologie?
Příprava pacienta ke gastroskopickému vyšetření

  1. k vyšetření se dostavte nalačno;
  2. minimálně 6 hodin před vyšetřením nejezte a nepijte;
  3. v den vyšetření nekuřte;
  4. dlouhodobě užívané léky lze použít nejpozději 3 hodiny před vyšetřením a zapít malým množstvím vody;
  5. součástí vyšetření může být i podání léků s tlumivým účinkem.

Nově dostupnou možností na vyžádání je nasální gastroskopie, kdy se endoskop zavádí přes nosní dírku. Obraz z kamery endoskopu lékař sleduje na monitoru a provádí případné léčebné výkony. Při vyšetření je důležité se soustředit na pravidelné dýchání a nepolykat sliny. Vyšetření trvá v průměru 5-10 minut.Gastroenterologie se zabývá chorobami zažívacího traktu – jícnem, žaludkem, střevy, játry a slinivkou břišní. Jedná se především o stavy spojené s bolestmi břicha, poruchami trávení, zvýšením hodnot jaterních testů, změnami rytmu stolice, nebo jde případně o krvácení ze zažívací trubice.

Co vidí na Gastroskopii : Gastroskopie dokáže zobrazit například povrchový zánět sliznice, vřed žaludku či dvanáctníku, jícnové varixy či krvácení, které může být ihned ošetřeno. Může také odhalit některé zánětlivé choroby či karcinom žaludku už v jeho ranném stadiu.

Co Nedelat před Gastroskopii

Pacient nesmí 8 hodin před gastroskopií nic jíst ani pít. V případě nutnosti je možné se napít malého množství čisté vody. Užití léků je potřebné odložit až po vyšetření. Konkrétní úpravu medikace, hlavně léků na ředění krve či inzulinu, s pacientem probere lékař, který ho na vyšetření posílá.

Co řeší gastroenterolog : Gastroenterologie je medicínský obor zabývající se nemocemi trávícího traktu (jícen, žaludek, tenké a tlusté střevo) a orgány s ním souvisejícími (játra, žlučové cesty, žlučník, slinivka).

Gastroskopie je ve své podstatě nenahraditelnou diagnostickou metodou. Lékař díky ní může zhodnotit skutečný stav sliznice trávicího traktu, může rozpoznat přítomnost defektů, polypů či nádorů, stejně tak i zhodnotit zúžení či neprůchodnost určitého úseku trávicí trubice.

Ceník pro samoplátce:

Gastroskopické vyšetření 1 900 Kč Sonografické vyšetření břicha 950 Kč Komplexní gastroentrologické vyšetření.. 1 000 Kč + endoskopické výkony dle ceníku.

Co Nedelat před gastroskopii

Pacient nesmí 8 hodin před gastroskopií nic jíst ani pít. V případě nutnosti je možné se napít malého množství čisté vody. Užití léků je potřebné odložit až po vyšetření. Konkrétní úpravu medikace, hlavně léků na ředění krve či inzulinu, s pacientem probere lékař, který ho na vyšetření posílá.​Gastroskopické vyšetření se provádí nalačno. Pacient nesmí jíst ani pít po dobu alespoň 6ti hodin před vyšetřením. Nedoporučuje se ani kouřit, zvyšuje se tím dávivý reflex.Gastroenterologie je obor medicíny zabývající se diagnostikou a léčbou onemocnění trávicího traktu. Diagnostikujeme a léčíme onemocnění jícnu, žaludku, tenkého a tlustého střeva, jater, žlučových cest a slinivky břišní.

Gastroenterologická poradna zajišťuje pravidelnou dispenzarizaci pacientů s onemocněním zažívacího traktu (GIT). Provádí základní gastroenterologické vyšetřovací metody jako gastroskopie, sigmoideoskopie, biopsie jater a zavedení PEG.

Co jíst den před Gastroskopií : Před vyšetřením nemocný 6 hod. nic nejí, v den vyšetření nekouří. Nápoje čiré (čaj, minerálka) můžete v maximálním objemu 100 ml požít nejdéle 3 hodiny před vlastní gastroskopií. O případném užití svých ranních léků se nemocný poradí se svým lékařem.

Proč nekouřit před gastroskopie : ​Gastroskopické vyšetření se provádí nalačno. Pacient nesmí jíst ani pít po dobu alespoň 6ti hodin před vyšetřením. Nedoporučuje se ani kouřit, zvyšuje se tím dávivý reflex.

Čím se zabývá gastroenterologie

Gastroenterologie je medicínský obor zabývající se nemocemi trávícího traktu (jícen, žaludek, tenké a tlusté střevo) a orgány s ním souvisejícími (játra, žlučové cesty, žlučník, slinivka).

Po skončení vyšetření zůstaňte půl hodiny v klidu v čekárně. Přechodně můžete cítit škrábání v krku. Dvě hodiny po vyšetření nesmíte nic jíst ani pít! Pokud jste dostali injekci na zklidnění, nesmíte 24 hodin řídit motorové vozidlo.Gastroenterologická poradna

Pacienti přicházejí na gastroenterologii nejčastěji s bolestmi břicha, nevolností, pálením žáhy, změnami při vyprazdňování, krvácením z trávicí trubice, k vyšetřením příčiny chudokrevnosti.

Co se nesmi před Gastroskopii : Pacient nesmí 8 hodin před gastroskopií nic jíst ani pít. V případě nutnosti je možné se napít malého množství čisté vody. Užití léků je potřebné odložit až po vyšetření.