Antwort Jak se pripravit na prvni navstevu psychologa? Weitere Antworten – Jak probíhá první návštěva u psychologa

Jak se pripravit na prvni navstevu psychologa?
První sezení (ležení)

Psycholog/terapeut se vás bude ptát a bude hodně naslouchat. Otázky půjdou jak směrem k potížím, tak k širšímu kontextu. Snahou je získat, co nejpřesnější představu vašich problémů. Zároveň bude terapeut chtít získat představu, kdo před ním sedí (u psychoanalytiků – leží).Na prvním se společně pokusíme dohodnout kontrakt. To znamená, že bych se od Vás rád dozvěděl, s čím přicházíte, jaký je Váš problém a co od mé pomoci očekáváte – kam byste se chtěl/a posunout. Vy sami si určujete, co sdělit chcete a co zatím ne tak, abyste se cítil/a bezpečně.S psychoterapeutem se můžete domluvit na první schůzku telefonicky nebo třeba e-mailem. Objedná vás buď zdravotní sestra, recepční nebo přímo psycholog, se kterým se dohodnete na přesném datu a hodině. Při objednávání nemusíte do detailů popisovat důvod vaší návštěvy, někdy se vás na něj dokonce ani nikdo neptá.

Jak probíhá vyšetření u psychologa : Vyšetření probíhá formou rozhovoru (u dětí i s rodinnými příslušníky) a následně zadáním vybraných testových metod. Hlavním cílem psychologického vyšetření není přisouzení diagnózy, ale podrobné porozumění pacientovým obtížím, jejich průběhu, možným příčinám a celkovému kontextu.

Jak poznat že mám jít k psychologovi

„Čas na psychoterapii je, když se už delší dobu probouzíte s pocitem marnosti, nespokojenosti. Čas na psychoterapii je, když přemýšlíte, proč vám váš vztah opět nevyšel. Když máte vztek, smutek, prázdnotu, strach, nespokojenost – různé stavy, které vás obtěžují a pro které nemáte vysvětlení.

Jak mluvit jako psycholog : Přirozeně: Nesnažte se znít příliš formálně nebo strojeně. S psychologem zkrátka mluvte tak, jak je to pro vás nejpřirozenější – jazykem a tempem, které je vám nejbližší. Neupravujte ani svůj slovník, používejte slova, která používáte i normálně.

Zaměřuje se hlavně na diagnostiku a nápravu poruch učení (dyslexie, dysgrafie,dyskalkulie, dysortografie), pomáhá identifikovat poruchu pozornosti a hyperaktivity (ADHD), pomáhá řešit problémy žáků v kolektivu (šikana, agresivita). Při práci využívá psycholog speciální diagnostické metody a poradenské postupy.

Psychologa nebo psychiatra je v případě osobních problémů dobré navštívit tehdy, když Vám nějaký problém začíná výrazněji omezovat život. I v případě, že Vám život omezuje samotné přemýšlení o problému. Některé problémy mají navíc tendenci uzavírat se do kruhu.

Co sebou do poradny

S sebou vezměte

  • zprávy z předchozích vyšetření dítěte (např. neurologie, logopedie, psychiatrie)
  • školní sešity, žákovskou knížku.
  • psací potřeby.
  • přezutí pro dítě i jeho doprovod.
  • s ohledem na délku vyšetření doporučujeme mít s sebou pití a svačinu.

Zaměřuje se hlavně na diagnostiku a nápravu poruch učení (dyslexie, dysgrafie,dyskalkulie, dysortografie), pomáhá identifikovat poruchu pozornosti a hyperaktivity (ADHD), pomáhá řešit problémy žáků v kolektivu (šikana, agresivita). Při práci využívá psycholog speciální diagnostické metody a poradenské postupy.Jak a kde se na psychologa/psychiatra obrátit

K psychologovi i psychiatrovi se můžete zpravidla objednat telefonicky, e-mailem nebo osobně. Co se týče psychologa, pak pokud chcete, aby terapii hradila zdravotní pojišťovna, musíte vybrat klinického psychologa, který má smlouvu s vaší zdravotní pojišťovnou.

Možná vás bude zajímat, jak s psychoterapeutem mluvit. Proto je dobré první setkání využít k tomu klást terapeutovi otázky, které vás zajímají, a případně taky sdílet své představy a očekávání. Přeci jen je to člověk, kterému možná budete otevírat i části své duše, které neznají ani vaši blízcí.

Kdy je vhodné navštívit psychologa : Psychologa můžete vyhledat například ve chvíli, kdy se potřebujete rozhodnout, potřebujete získat informace, chcete ve svém životě něco změnit nebo si přejete, aby vás někdo bezpečně provázel nelehkým obdobím. Ze své zkušenosti uvádím některé příklady životních situací, ve kterých lidé psychologa vyhledali.

Jak dlouho trvá vyšetření v poradně : Doba, kterou stráví klienti v poradně se liší podle řešené problematiky. Komplexní psychologické nebo speciálně pedagogické vyšetření trvá zhruba dvě hodiny a provádí se pouze v dopoledních hodinách. Kontrolní vyšetření pak bývá zpravidla kratší.

Jak probíhá vyšetření v PPP

Do poradny je vhodné vzít s sebou školní sešity a písemné práce (na vyžádání u vyučujících). Při vyšetření se zjišťuje anamnéza dítěte a probíhá testování – psychologické (míra nadání, IQ) a speciálně-pedagogické vyšetření (poruchy učení nebo chování). Rodiče jsou seznámeni s výsledky vyšetření.

Psycholog používá ve své diagnostické praxi vedle pozorování a rozhovoru také testových metod. Ty pomáhají mapovat pacientovy či klientovy pochody na úrovni myšlení, emocí a chování, ale také osobnostní charakteristiky či temperament. Psycholog pak často primárně provází a podporuje klienta ve formě psychoterapie.Možná vás bude zajímat, jak s psychoterapeutem mluvit. Proto je dobré první setkání využít k tomu klást terapeutovi otázky, které vás zajímají, a případně taky sdílet své představy a očekávání. Přeci jen je to člověk, kterému možná budete otevírat i části své duše, které neznají ani vaši blízcí.

Jak poznat Kdy jít k psychologovi : „Čas na psychoterapii je, když se už delší dobu probouzíte s pocitem marnosti, nespokojenosti. Čas na psychoterapii je, když přemýšlíte, proč vám váš vztah opět nevyšel. Když máte vztek, smutek, prázdnotu, strach, nespokojenost – různé stavy, které vás obtěžují a pro které nemáte vysvětlení.