Antwort Jak se poznají poporodní deprese? Weitere Antworten – Jak se projevuje poporodní psychóza

Jak se poznají poporodní deprese?
Laktační psychóza, často označovaná jako poporodní psychóza, je závažné psychické onemocnění, které může postihnout ženy po porodu. Charakterizuje ji ztráta kontaktu s realitou, výkyvy nálad, halucinace a delirium. Ačkoliv se na základě názvu může zdát, že má stav spojitost s kojením, není tomu tak.Pokud ale během několika týdnů nedochází mezi matkou a dítětem k navázání pouta a matka má problém se o dítě postarat, můžeme spekulovat o poporodní depresi. Ta potkává asi 10 – 15 % žen a může ženu ochromit na dlouhé měsíce.V první řadě si promluvte se svým partnerem, rodinným příslušníkem, kamarádkou nebo kamarádem. Popište jim celou situaci, jak se cítíte, co by vám pomohlo z jejich strany. Případně společně najděte způsob, jak pokračovat s odborníkem. V každém případě se můžete obrátit se na svého gynekologa či praktického lékaře.

Jak se projevuje těžká deprese : Těžká deprese zavede nemocného do léčebny. Není už schopen vykonávat jakoukoli pracovní činnost. Nepostará se ani sám o sebe, celý den leží v posteli a trápí se výčitkami. Pomalu mluví i myslí nebo je naopak plný neklidu, který ho popohání z místa na místo.

Jak zacina poporodní deprese

Příznaky poporodní deprese

Postižená maminka má pocit, že selhala a její schopnost postarat se o dítě klesá. Má obavy, že bude opuštěna partnerem, začíná se vyhýbat kontaktům s okolím a nic ji nebaví. Deprese se začne rozvíjet do různé hloubky. Většinou se ustálí na mírné nebo středně hluboké úrovni.

Kdy prejde poporodní deprese : Deprese může mít několik forem, různou intenzitu a délku trvání. Běžná poporodní deprese se projevuje první tři měsíce po porodu a po šesti měsících léčby odchází. Pokud ale trvá déle než jeden rok po porodu, jde spíše o vygradování předchozího depresivního stavu nebo jiné psychické poruchy.

podrážděnost, hněv. ztráta zájmu o práci, studium, volnočasové aktivity nebo o sebe a své blízké únava, vyčerpání, pokles výkonnosti, nespavost, dále potíže s koncentrací, rozhodováním, pamětí myšlenky na ublížení si nebo na smrt.

Napoví vám následující výčet příznaků, které mohou být důvodem k návštěvě odborníka.

  • Potíže se spánkem.
  • Snížený zájem o věci, které vás dříve bavily.
  • Všechno vás rozčiluje.
  • Jste zaplaveni hanbou a pocity viny.
  • Vaše chutě se výrazně změnily.
  • Pociťujete nadměrnou únavu.
  • Neschopnost se soustředit.

Jak dlouho trvá poporodní psychóza

Poporodní blues, jak se emočním výkyvům říká, zažije více než polovina žen. Dobré i špatné dny, proměnlivá nálada, plačtivost a zahlcenost, většinou do dvou týdnů samy odezní. Pokud potíže přetrvávají od prvních týdnů po porodu až po několik let, je léčení na místě.Projevy poporodní deprese

  1. Ztráta radosti (anhedonie) Nedokážete prožít radost, a to doslova.
  2. Kolotoč černých myšlenek (ruminace)
  3. Nenalézáte klid.
  4. Pocit, že to nejsem já
  5. Točení se v problémech.
  6. Pocit, že jsem za mlhou (derealizace)
  7. Narušené vnímání času a prostoru.
  8. Nemyslí vám to.

Deprese patří mezi běžná onemocnění duševního zdraví dnešní populace. Odborníci nyní zjistili, že neléčené letité depresivní stavy mohou vést k neurodegenerativním zánětům mozku. Důkazy poukazují na trvalé biologické změny u lidí, kteří trpí depresí více než deset let.

Poporodní depresi zažívá asi 16 procent rodiček a nejčastěji se projeví v období 6 až 12 týdnů po porodu. Jako hranice, kdy by měla deprese odeznít, se uvádí 14 dnů. Pokud přetrvává, měla by matka vyhledat pomoc odborníka. „Tyto stavy jsou natolik depresivní, že přinesou i myšlenky na sebevraždu.

Jak se projevuje nervové zhroucení : Mezi hlavní příznaky patří chronický pocit psychické únavy a tělesné nemohoucnosti, přehnaná sebekritika a snížená sebeúcta, podrážděnost, negativismus, bolesti hlavy, trávicí obtíže, úbytek či přírůstek váhy, poruchy spánku či zkrácený dech.

Jak se projevuje psychické vyčerpání : Psychická únava se projevuje jinak. Vnímáme ji jako pocity totálního vyčerpání, kdy se špatně soustředíme, jsme ospalí, malátní, dochází ke zhoršení paměti a nechce se nám vůbec do ničeho. Můžeme mít potíže se spánkem, dostaví se změny nálad a nechuť k jakékoli činnosti.

Co se děje v mozku při depresí

Pokud člověk trpí depresí, může docházet ke změnám metabolismu v mozku – vzniká zde nerovnováha přenašečů (neurotransmiterů) serotoninu, noradrenalinu a/nebo dopaminu. U depresivních onemocnění, která jsou střídavě spojená s chorobně dobrou náladou (mánií), dochází v mozkovém metabolismu k jiným změnám.

Efekt antidepresiv na lidský mozek je dlouhodobý a zahrnuje i změny neuroplasticity a neurogeneze, které souvisí s ovlivněním genové exprese. Nejvíce prostudovanými a nejzásadnějšími v mechanismu účinku antidepresiv jsou faktory CREB a BDNF. V poslední době se rovněž pozornost zaměřuje na Fos rodinu nebo NF-κB.Jak rozpoznat poporodní depresi Běžné poporodní splíny (například plačtivost, podrážděnost, úzkostné pocity, výkyvy nálad…) trvají jen několik dní po porodu. Jestliže nedochází ke zlepšení stavu ani do tří týdnů od narození miminka, může se jednat o poporodní depresi.

Co spouští úzkosti : Úzkost může způsobit nahromaděný stres, dlouhodobá únava s nedostatkem odpočinku. To spustí v mozku proces, kdy je uměle vyvolán strach, přestože nemusí jít o nic konkrétního. Lidé se od nepaměti potýkali s akutní úzkostí, kdy převažoval stres a obavy o holý život.