Antwort Jak se posílá elektronický platební rozkaz? Weitere Antworten – Jak podat návrh na EPR
Návrh na vydání elektronického platebního rozkazu lze přitom podat pouze elektronicky přes elektronický formulář. V návrhu je nutné sepsat všechny rozhodné skutečnosti. Zároveň je vhodné přiložit všechny důkazní prostředky v podobě listin, které má navrhovatel k dispozici. Soud vydá platební rozkaz.Odeslání učiníte pomocí tlačítka „Odeslat“. Váš návrh na vydání EPR bude následně odeslán na centrální ePodatelnu Ministerstva spravedlnosti, kde proběhne další kontrola vyplněných dat a kontrola podání a odkud bude dále návrh na vydání EPR po úspěšném zpracování podání distribuován na příslušný soud (jeho podatelnu).Co je to odpor Odpor je prostředek, kterým se můžete bránit proti platebnímu rozkazu, pokud s ním nesouhlasíte. Musíte jej podat nejpozději do 15 dnů ode dne, kdy Vám byl platební rozkaz doručen. Odpor se podává k soudu, který platební rozkaz vydal.
Jak dlouho trvá vydání elektronického platebního rozkazu : elektronický platební rozkaz do tří měsíců od podání návrhu na jeho vydání, a to za předpokladu splnění veškerých zákonných náležitostí pro jeho vydání.
Co je to EPR návrh
Co to je Elektronický platební rozkaz (EPR)
Elektronický platební rozkaz je jednou z forem soudního rozhodnutí, které navazuje na podání žaloby na zaplacení určité peněžní částky. Jde o zkrácenou, levnější a zjednodušenou formu řízení, které probíhá elektronicky a lze jím vymáhat částku do výše 1 mil. Kč.
Kdo muze podat EPR : Dlužník má v případě jeho vydání možnost podat proti němu námitky. Oproti odporu, ve kterém dlužník nemusí vylíčit konkrétní skutečnosti které proti vydání platebního rozkazu vznáší, tak u námitek proti směnečnému platebnímu rozkazu musí žalovaný uvést všechny důvody a argumenty, které proti tomuto rozhodnutí má.
Elektronický platební rozkaz funguje jako zkrácené řízení. Zavádí elektronický formulář, který žalobce na internetových stránkách justice (sekce ePodatelna) vyplní, podepíše zaručeným elektronickým podpisem a odešle soudu. Žalobce může vymáhat částku až do výše 1 mil.
Kdy může soud pomocí platebního rozkazu rozhodnout
Jak už bylo zmíněno, platebním rozkazem rozhoduje soud, pokud je z tvrzení obsažených v žalobě a z důkazů k ní přiložených dostatečně jasné, že: vznikl nárok na peníze, komu tento nárok náleží, a kdo jej má splnit.
Kolik stojí vydání platebního rozkazu
Za návrh na vydání elektronického platebního rozkazu, jehož předmětem je peněžité plnění do částky 10 000 Kč včetně, činí soudní poplatek 400 Kč; je-li předmětem peněžité plnění v částce vyšší než 10 000 Kč do 20 000 Kč včetně, činí soudní poplatek 800 Kč.Kdy může soud pomocí platebního rozkazu rozhodnout
Jak už bylo zmíněno, platebním rozkazem rozhoduje soud, pokud je z tvrzení obsažených v žalobě a z důkazů k ní přiložených dostatečně jasné, že: vznikl nárok na peníze, komu tento nárok náleží, a kdo jej má splnit.Poplatek za řízení by měl být zaplacen v okamžiku podání žaloby nebo návrhu na vydání EPR. Jeho výše závisí na výši vymáhaného dluhu. Poplatek můžete uhradit na účet soudu, v hotovosti na soudu nebo kolkovými známkami. Pokud nezaplatíte, soud vás k zaplacení vyzve a to ve lhůtě alespoň 15 dnů.
Každé rozhodnutí obsahuje ve svém zápatí informaci o tom, že je opatřeno specifickým identifikátorem, na základě kterého je možno na internetových stránkách www.justice.cz v aplikaci InfoDokument ověřit jeho autenticitu a získat elektronický originál rozhodnutí včetně informace o nabytí právní moci.
Kolik stojí platební rozkaz : Za návrh na vydání elektronického platebního rozkazu, jehož předmětem je peněžité plnění do částky 10 000 Kč včetně, činí soudní poplatek 400 Kč, v částce vyšší než 10 000 Kč do 20 000 Kč včetně činí soudní poplatek 800 Kč a v částce vyšší než 20 000 Kč činí poplatek 4 % z této částky.
Kdy lze podat elektronický platební rozkaz : 99/1963 Sb., občanský soudní řád). Elektronický platební rozkaz lze vydat pouze na návrh žalobce, podaném na zvláštním elektronickém formuláři a podepsaném zaručeným elektronickým podpisem žalobce, jestliže uplatňovaná pohledávka nepřevyšuje částku 1 000 000 CZK; do výše pohledávky se nezapočítává příslušenství.
Kolik se platí za soud
Pro nejběžnější řízení, žalobu na plnění, je poplatek stanoven ve výši 1 000 Kč do žalované částky 20 000 Kč včetně, a 5 % nad částku převyšující 20 000 Kč. Poplatek se vybírá až do částky 40 000 000 Kč.
Jednání opatrovnického soudu je bezplatné. Opatrovnický soud však bude chtít vědět, jak bude s danou částkou (která je spořena na dítě) naloženo a jak bude použita ve prospěch nezletilého.Platební rozkaz soud nevydá, pokud není znám pobyt žalovaného. Platební rozkaz rovněž nelze vydat, pokud by měl být platební rozkaz doručován žalovanému do ciziny. Pokud nejsou splněny podmínky pro vydání platebního rozkazu na návrh žalobce, soud platební rozkaz nevydá a nařídí ve věci jednání.
Jak vymahat pohledávky : Věřitel má možnost vymoci pohledávku dvěma způsoby: buď podáním návrhu na soudní výkon rozhodnutí podle OSŘ, nebo formou exekuce podle zákona č. 120/2001 Sb. o soudních exekutorech a exekuční činnosti (exekuční řád).