Antwort Jak se pohybovat po Norsku? Weitere Antworten – Jak se pohybovat v Norsku
Všichni cestující ve voze musí být za jízdy připoutáni bezpečnostními pásy. Děti do 7 let musí používat dětské sedačky. Omezení rychlosti jsou vždy vyznačena dopravním značením, obecně platí pro osobní automobily následující maximální povolené rychlosti (Norsko): v obci 50 km/h, mimo obec 80 km/h, na dálnici 90 km/h.Zákaz dovozu nápojů s vyšším než 60 % obsahem alkoholu, narkotik, jedů a léků (léky dovoleny pouze v menším množství pro osobní potřebu, doporučuje se mít potvrzení lékaře, nejlépe v angličtině), dále zbraní, střeliva a zábavné pyrotechniky (bez speciálního povolení), ptáků a exotických zvířat.Bezpečnost: Norsko je velmi bezpečnou zemí, co se kriminality týče. Určitě je ale dobré nepodceňovat norské počasí, především v horách. Velký pozor si dejte při řízení. Silnice v Norsku jsou klikaté, občas nepřehledné a hrozí, že vám pod cestu vběhne ovce, sob nebo los.
Jak se obléci do Norska : Hodit se jistě bude pro všechny případy termoprádlo, dlouhé kalhoty, svetr, mikina a nepromokavá/větru vzdorná bunda nebo pláštěnka. V nepřízni počasí také oceníte čepici, nákrčník, šátek anebo šálu (případně i rukavice). V létě se pak hodí samozřejmě trika, kraťasy, sukně a třeba i plavky.
Jakou kartou platit v Norsku
V Norsku je zvykem platit prakticky všude a za každou drobnost platebními kartami všeho druhu. Ještě stále tu ale existuje i klasická měna v podobě norské koruny („norsk krone“, zkratka NOK, v Norsku prostě jen Kr).
Kdy je nejlepší čas jet do Norska : Nejvhodnější dobou pro návštěvu Norska je červen nebo čerenec. Červen je nejsušší a červenec nejteplejší měsíc.
Největším překvapením v případě Norska asi může být absolutní zákaz dovozu brambor (důvodem je obava ze šíření bramborových chorob). Bramborová kaše v prášku a snad i uvařené brambory nevadí (brambory jsou v Norsku poměrně drahé).
V jezerech ležících na území Norska máme možnost ulovit trofejní štiky, okouny a pstruhy. Na řekách se máme možnost zaměřit na lov pstruhů, lipanů, ale také lososů. Pokud nás přece jenom láká nejvíce moře, což je bezpochyby obrovským lákadlem, máme možnost chytat od jižního Bergenu až po nejsevernější Nordkapp.
Co Nedelat v Norsku
V Norsku je velmi nízká míra kriminality, a tak je přímo dokonalou destinací pro bezpečné cestování. Norsko nabídne překrásnou přírodu a fascinující podívanou na fjordy. Je proto jako stvořené pro pěší turistiku, kempování, plachtění nebo třeba k jízdě na kajaku.Při stravování se v levnějších restauracích za jídlo zaplatíte za snídani kolem 200 NOK a za večeři okolo 300 NOK. Oběd si připravíte z jídla nakoupeného v supermarketu v průměru za 50 NOK.Norská koruna: 1 NOK= 2.12 CZK.
Na cestách v zahraničí si při platbě kartou nebo výběru z bankomatu obvykle můžete zvolit, jestli zaplatíte nebo vyberete v lokální měně, nebo v měně svého účtu (DCC). Pokud jste v zemi, kde se kurz lokální měny příliš nemění – například, kde se platí eurem nebo dolarem, je vždy lepší vybrat si platbu v lokální měně.
Kolik je stupnu v létě v Norsku : Červenec je nejteplejší měsíc v roce ve všech oblastech Norska. Teploty na jihu dosahují 22 °C, ale zejména v Oslu nebo Kristiansandu můžou atakovat i 30 °C. Západní pobřeží je chladnější a vlhčí s teplotami okolo 20 °C a maximální teploty na Lofotech nebo v okolí Severního mysu se pohybují mezi 14 a 16 °C.
Co se nesmi vozit z Norska : Absolutní zákaz dovozu
- drog.
- léků a jedů (povoleno pouze množství léků pro osobní potřebu)
- alkoholických nápojů s obsahem alkoholu nad 60%
- zbraní a střeliva.
- ohňostrojů
- savců
- exotických ptáků a jiných zvířat.
- rostlin.
Kolik si vzít peněz do Norska
Peníze. Maximálně můžete dovézt do Norska mince a bankovky v celkové hodnotě 25.000,- NOK. Suma přesahující tento limit musí být přiznána k proclení. Limit se netýká cestovních šeků.
Můžete lovit klasickou, ale i vertikální přívlačí, pilkrovat a nebo také lovit na přírodní nástrahy. V případě, že se rozhodnete lovit na živočišné nástrahy, je nutné, aby byly tyto nástrahy, jako jsou například malé tresky tmavé nebo makrely mrtvé, protože je zakázáno lovit na živou nástrahu.Na cestu do Norska doporučujeme přibalit jeden středně těžký až těžký vláčecí prut, se kterým můžete chytat jak ze břehu, tak z lodi. Prut délky 2,4 – 2,7 m s vrhací zátěží 30-100 gramů se smekacím navijákem a minimálně 150 m splétané šňůry o nosnosti 15-25 kg vám ve většině případů dobře poslouží.
Co se vyplatí koupit v Norsku : 10 tipů na dárky z Norska
- Norský svetr.
- Sobí nebo losí salám.
- Marmelády všeho druhu.
- Trolí suvenýr nebo hrneček se sámskými kresbami.
- Tričko s motivy Norska nebo norských atrakcí
- Uzený losos.
- Písek z bílých pláží na Lofotech.
- Pivo z nejsevernějšího pivovaru na světě