Antwort Jak se připravit na vyšetření na Proktologii? Weitere Antworten – Jak se připravit k Proktologovi

Jak se připravit na vyšetření na Proktologii?
Před vyšetřením není nutná žádná příprava – tzn. pacienti neužívají žádná projímadla ani čípky. Vlastní vyšetření po předchozím rozhovoru s pacientem probíhá v kleče na lůžku, nejprve lékař vyšetří konečník prstem a následně krátkým kukátkem – anoskopem. Po celou dobu asistuje lékaři zdravotní sestra.Vyšetření probíhá pohledem, pohmatem a vyšetření digitální (zasunutí prstu do řitního kanálu a konečníku), anoskopicky (zavedením krátkého trubicového nástroje do řitního otvoru).Kdy navštívit proktologii

Pokud máte obtíže jako svědění, bolest nebo nepohodlí v oblasti konečníku, neváhejte se objednat k vyšetření. Rychlá reakce může znamenat jednodušší a efektivnější léčbu. Hemoroidy a jiné problémy nejsou jen estetickou záležitostí – mohou signalizovat vážnější zdravotní stav.

Jak se připravit na vyšetření konečníku : Příprava na vyšetření

  1. před vyšetřením je třeba na 5 dnů vysadit preparáty obsahující železo.
  2. 30 minut před vyšetřením si pacient aplikuje do konečníku nálev, který zajistí vyprázdnění potřebné části tlustého střeva (ev.
  3. kvalita vyprázdnění je podmínkou kvality a snadného nekomplikovaného průběhu vyšetření!

Co mě ceka na Proktologii

Vyšetří se pozorně řitní kanál a dolní část konečníku. Zjišťuje se bolestivost, lokalizace bolesti, stah svěračů, zúžení (jizvou, zánětem, nádorem) nebo přítomnost rezistence (ložisko zánětu, nádor, polyp, trombózovaný hemoroid). Vyšetřením lze dosáhnout do hloubky 7-8 cm.

Co dělat před Proktologickým vyšetřením : Ambulance proktologie IC Kliniky Brno nepožaduje žádnou přípravu před vstupním vyšetřením. Je s výhodou být toho dne po stolici, ale bez použití projímadel jakéhokoliv druhu – znepřehledňují následně oblast vyšetření.

Mezi nejčastější projevy hemoroidů patří svědění v oblasti konečníku, ale také pálení, bolest, zánět, zduření tkáně, hlenovitý výtok z konečníku a krev na toaletním papíru nebo ve stolici, která má jasně červenou barvu.

Přijímejte dostatek potravin s vysokým obsahem vlákniny (ovoce, zelenina, celozrnné pečivo, luštěniny). Vláknina pomáhá změkčit stolici a zvětšit její objem. Předcházíte tak zácpě a omezujete zvýšený tlak při vyprazdňování. Ze stejného důvodu dbejte i na dostatečný pitný režim.

Co s sebou k doktorovi

Vezměte si, prosím, kartičku pojištěnce, dosavadní zdravotní dokumentaci nebo lékařské zprávy (pokud máte), očkovací průkaz (pokud máte). S sebou si vezměte také zdravotní pomůcky, které používáte (brýle, naslouchátko…). Jelikož vstupní prohlídka trvá delší dobu, je důležité, abyste si vyhradili časovou rezervu.U krvácení konečníku je vždy důležité popsat charakter a intenzitu krvácení. Jasně červenou krev na toaletním papíře způsobují většinou hemoroidy nebo řitní trhlina. Pokud krev odkapává nebo i vystřikuje při stolici, bývá i na povrchu stolice, jde často o hemoroidy, řídčeji řitní trhlinu.Pomáhá sklenice vody po ránu. Přirozený způsob, jak podpořit činnost střev, je obohacení jídelníčků o vlákninu v podobě několika porcí ovoce, zeleniny či luštěnin denně, výměny bílého pečiva za celozrnné a pravidelné pohybové aktivity. Čistou vlákninu lze koupit i v lékárně (Psylium), podává se rozpuštěná ve vodě.

Vypadají jako malé červené uzlíky a je možné je poměrně snadno nahmatat. Většinou svědí nebo pálí, ale nekrvácejí. Pokud ale v hemoroidu vznikne krevní sraženina, žílu ucpe a vytvoří se bolestivý nafialovělý uzlík. Zanícená kůže je zarudlá a uzel může sám prasknout.

Jak se dobře vyprázdnit : Pomáhá sklenice vody po ránu

Přirozený způsob, jak podpořit činnost střev, je obohacení jídelníčků o vlákninu v podobě několika porcí ovoce, zeleniny či luštěnin denně, výměny bílého pečiva za celozrnné a pravidelné pohybové aktivity. Čistou vlákninu lze koupit i v lékárně (Psylium), podává se rozpuštěná ve vodě.

Jak vypadá stolice při hemoroidech : Mezi nejčastější projevy hemoroidů patří svědění v oblasti konečníku, ale také pálení, bolest, zánět, zduření tkáně, hlenovitý výtok z konečníku a krev na toaletním papíru nebo ve stolici, která má jasně červenou barvu.

Co prinest na vstupni prohlidku

Jak probíhá vstupní prohlídka a co je jejím cílem

  • kartičku pojištěnce, občanský průkaz či pas.
  • dosavadní zdravotní dokumentaci nebo lékařské zprávy (pokud je máte)
  • očkovací průkaz (pokud máte)
  • seznam užívaných léků
  • brýle, naslouchátko popř. jiné zdravotní pomůcky.


Díky testu zjistíte poměry jednotlivých složek krve (červené, bílé krvinky, krevní destičky), hladinu cukru v krvi, funkci jater a ledvin, riziko kardiovaskulárních onemocnění (hladinu cholesterolu) a rozbor moči pro zjištění možných onemocnění močových cest či ledvin.krvácení z konečníku nebo příměs krve ve stolici, a to jak jasně červené, tak tmavé, odcházení stolice v úzkém proužku, ztráta hmotnosti, únava a slabost, neurčitá břišní nepohoda, pocit plnosti, bolesti břicha, větší plynatost.

Co delat kdyz mě svědí v zadku : Typické je pro hemoroidy svědění, zpozorovat můžete také čerstvou krev ve stolici nebo na toaletním papíru. Na léčbu se používají čípky a mast na svědění konečníku. Na posílení stěn cév mohou být předepsány léky s obsahem flavonoidů například diosminu a hesperidinu. Některé jsou dostupné také bez receptu.