Antwort Jak se připravit na vyšetření magnetickou rezonanci? Weitere Antworten – Jak se připravit na MR

Jak se připravit na vyšetření magnetickou rezonanci?
Před vyšetřením magnetickou rezonancí není nutná speciální příprava. Je vhodné, abyste nebyli přejedeni, protože při MR vyšetření budete muset ležet na vyšetřovacím stole bez pohybu po delší dobu – cca od 20 do 50 minut. Je to vhodné pro vaše pohodlí i pro výsledky vyšetření.Celková doba vyšetření na magnetické rezonanci se může pohybovat od 15 min. až do 1 hod., záleží na tom, jaké vyšetřovací sekvence je nutné udělat a zda je potřeba použít kontrastní látku. Samotný přístroj je vlastně “tunel“, do kterého pacient musí být více či méně zavezen pohyblivým vyšetřovacím stolem.Výjimku tvoří pouze MR enteroklýza, na vyšetření je nutné se dostavit na lačno hodinu předem (4 hodiny před vyšetřením nejíst, nepít, nekouřit). Přibližně 45minut před vyšetřením je potřeba popíjet kontrastní látku (roztok manitolu v celkovém množství 1,5l).

Kdo nesmí na magnetickou rezonancí : Pacienti, kteří mají implantovaný kardiostimulátor, kochleární implantát (elektronické naslouchadlo voperované ve vnitřním uchu), neurostimulátor, pacienti s kovovými úlomky v oku a s ferromagnetickým materiálem v těle a taktéž pacientky v 1. trimestru těhotenství nesmí podstoupit vyšetření magnetickou rezonancí.

Co si vzít s sebou na magnetickou rezonancí

Výrazný problém mohou působit kovové předměty v kapsách nebo na těle včetně šperků a dále pak syntetické látky, ze kterých je vyrobeno oblečení. Doporučujeme, abyste si na MR vyšetření vzali nejlépe bavlněné tričko, dámy podprsenku bez kovových háčků. Šperky zanechte doma, ev. je odložíte v uzamykatelné kabince.

Co je vidět na magnetické rezonanci : Magnetická rezonance je nezastupitelná u zobrazení onemocnění nervové soustavy, zejména mozku či míchy. Detailní diagnostiku poskytuje také u poruch pohybového aparátu, ať už se jedná o výhřezy meziobratlových plotének páteře či poúrazová poškození vazů kloubů.

Před MR vyšetřením se odloží všechny kusy oděvu, které obsahují kovy, jako jsou kalhoty se zipy a kovovými knoflíku či kroužky, podprsenky s kosticemi apod. Děti většinou vyšetřujeme ve spodním prádle a tričku, lze mít i tepláky bez kovových prvků.

Magnetická rezonance (MR) je zobrazovací metoda, která využívá k zobrazení jednotlivých tkání měření změn magnetických momentů atomových jader vodíku. Obecně lze říci, že MR je až na několik výjimek nejcitlivější metodou pro posouzení morfologie a patologie měkkých tkání – tedy mozku, míchy, svalů, šlach a kloubů.

Jak dlouho je kontrastní látka v těle

Jodová kontrastní látka se vylučuje z 98% ledvinami a ze 2% žlučí, při normálně fungujících ledvinách vyloučíte z těla přibližně 60% této látky do 3 hodin po vyšetření a cca 94% této látky do 24 hod.Výrazný problém mohou působit kovové předměty v kapsách nebo na těle včetně šperků a dále pak syntetické látky, ze kterých je vyrobeno oblečení. Doporučujeme, abyste si na MR vyšetření vzali nejlépe bavlněné tričko, dámy podprsenku bez kovových háčků. Šperky zanechte doma, ev. je odložíte v uzamykatelné kabince.Zobrazení svalů, kloubů a kostí. Lze tedy odhalit drobné léze – (poranění menisků, vazů, chrupavek), obtížně diagnostikovatelné zlomeniny, detekce zánětlivých i nádorových změn skeletu a v neposlední řadě i vyšetření kloubů – ramenního, loketního, zápěstního, kyčelního, kolenního, hlezenního a malých kloubů ruky.

Zobrazení svalů, kloubů a kostí. Lze tedy odhalit drobné léze – (poranění menisků, vazů, chrupavek), obtížně diagnostikovatelné zlomeniny, detekce zánětlivých i nádorových změn skeletu a v neposlední řadě i vyšetření kloubů – ramenního, loketního, zápěstního, kyčelního, kolenního, hlezenního a malých kloubů ruky.

Co obsahuje Kontrastni látka : Pro některé typy CT vyšetření se používá kontrastní látka, která umožní lepší viditelnost a rozlišení měkkých tkání. Kontrastní látka obsahuje jod, který je na CT velmi dobře vidět. Kontrastní látka je aplikována těsně před vyšetřením nebo v jeho průběhu.

Jak překonat strach z magnetické rezonance : Většina nemocných se pro klaustrofobické obtíže neléčí. Lékař je často zjistí až jako vedlejší nález při psychiatrickém vyšetření, které je realizováno kvůli jiným obtížím. Pokud ale nemocný pomoc vyhledá, je léčbou volby buď kognitivně behaviorální terapie, hypnoterapie nebo jiná dostupná forma psychoterapie.

Proč je magnetická rezonance tak hlučná

Magnetická rezonance je hlučná, jelikož se zapínají a vypínají cívky magnetického záření a to způsobuje hluk, který připomíná údery kladivem. Nevýhodou MRI jsou pak vysoké pořizovací a provozní náklady. P ro pacienty je sice magnetická rezonance hrazená pojišťovnou, ale má celkem dlouhou čekací lhůtu.

Kontrastní látka se může aplikovat přímo do tělesné dutiny (zažívací trakt, močový měchýř, ale např. i vývody různých žláz). Při podání do žíly se kontrastní látka kumuluje (hromadí) ve specifickém orgánu (např. v ledvině), při podání do tepny (angiografie) se zobrazí tepenné cévní řečiště a příslušné kapiláry.Nežádoucí účinky kontrastních látek

  • anafylaxe, bronchospasmus, hypotenze, vazovagální reakce, nevolnost, zvracení, erytém,
  • kontrastní nefropatie:
  • Biguanidy: riziko laktátové acidózy, doporučeno dočasně vysadit.
  • Nekorigovaná hypertyreóza: kontrastní látka může vyvolat tyreotoxickou krizi.

Jak zvládnout strach z magnetické rezonance : Během vyšetření se nesmíte hýbat. Na vyšetření může být nepříjemný rytmický hluk, který zařízení během vyšetření vydává (pro ochranu sluchu si nasadíte sluchátka). Pro Vaši bezpečnost budete mít po celou dobu vyšetření v ruce signalizační tlačítko, pomocí kterého je možné zavolat obsluhu.