Antwort Jak se připravit na cyklistický závod? Weitere Antworten – Co jíst před cyklistickým závodem

Jak se připravit na cyklistický závod?
Před závodem je klíčové konzumovat potraviny bohaté na komplexní sacharidy, které poskytují dlouhotrvající energii. Tato živina je nezbytná pro udržení vytrvalosti a síly po celou dobu závodu. Dobrými zdroji komplexních sacharidů jsou: celozrnné pečivo, rýže, brambory, ovesné vločky a těstoviny.Den před závodem se krátce rozklusejte, protáhněte, dejte pár cviků z běžecké abecedy a 5–6 krátkých rovinek. Poté už jenom krátký třeba pětiminutový výklus domů. Jako lék na předzávodní šílení se doporučuje v klidu si prohlédnout záznamy z tréninku.Zaměřte se na čas, ne na kilometry

Pokud jste dosud pravidelně nejezdili, stačí vám pro začátek 30 až 60 minut 3 až 5krát týdně. Na začátku se nesoustřeďte na kilometry, ale na čas strávený na kole. Každý týden byste měli prodloužit dobu jízdy o maximálně 10 %.

Jak trenovat na MTB zavody : Připravte se na dlouhé stoupání, pokud to váš tréninkový prostor umožňuje, trénujte na dlouhých stoupáních, provádějte mnohem delší tempo (až 60 minut) a intervaly FTP (15-20 minut). Mějte také na paměti a naplánujte si dobrou stravovací strategii pro závod!

Co Nejist před zapasem

Jídlo před závodem by mělo obsahovat vysoké množství sacharidů (150-300g), středně bílkovin a nízký obsah tuku a vlákniny.

Co jíst týden před závodem : Do jídelníčku týden před závodem patří:

  1. kvalitní bílkoviny — libové maso, ryby, vejce,
  2. protein,
  3. mléčné výrobky — cottage, řecký jogurt, tvaroh,
  4. komplexní sacharidy -— brambory, sladké brambory, rýže, ovesné vločky, celozrnné pečivo,
  5. zdravé tuky — avokádo, semínka, oříšky.

Před vlastním rozcvičením je vhodné svaly lehce prohřát. Stačí pětiminutový klus po rovině. Svaly se prokrví, mírně stoupne tepová frekvence a rozcvička je efektivnější. Na běh potřebujete hlavně dolní končetiny a tak začněte protažením nohou.

Do jídelníčku týden před závodem patří:

  • kvalitní bílkoviny — libové maso, ryby, vejce,
  • protein,
  • mléčné výrobky — cottage, řecký jogurt, tvaroh,
  • komplexní sacharidy -— brambory, sladké brambory, rýže, ovesné vločky, celozrnné pečivo,
  • zdravé tuky — avokádo, semínka, oříšky.

Kolik spálím jízdou na kole

Průměrné množství spálených na kole za hodinu jízdy

70 kg 85 kg
Průměrná rychlost jízdy kolem 16 km/h 406 kcal 493 kcal
Průměrná rychlost jízdy kolem 20 km/h 560 kcal 680 kcal
Průměrná rychlost jízdy kolem 25 km/h náročné až závodní úsilí 840 kcal 1 020 kcal
Náročná horská cyklistika (velké úsilí) 980 kcal 1 190 kcal

Při jízdě na kole se zapojuje asi 50 procent svalů lidského těla – ovšem pouze při aktivním šlapání (jízda z kopce dolů nebo jízda s elektrickým pohonem se tedy nepočítá). Posilují se zejména svaly stehen, lýtek a hýždí.V rámci přípravy na prvních 50 km stačí trénovat pouze čtyřikrát týdně a jeden silový trénink na zpevnění celého těla. Tři běhy by měly být v opravdu lehkém tempu, kdy můžete udržet konverzaci, zatímco jednou týdně byste měli běžet tempový běh, který bude o něco rychlejší.

Nejlepší silová cvičení pro cyklisty zahrnují řadu pohybových a kontrolních cvičení, jako jsou prkna, zvedání nohou, burpees, cvičení se zátěží a dřepy. Zkombinujte je do svého tréninku a budete na dobré cestě k silnému a výkonnému tělu.

Co si dát k snídani před závodem : Pár dní před závodem

Nejvýhodnější jsou komplexní polysacharidy s nižším glykemickým indexem (celozrnné pečivo, rýže, těstoviny) s menším množstvím bílkovin (plátek drůbežího masa, vejce, sýr, tvaroh). Cílem je naplnit glykogenové zásoby, které nám v závodu poslouží jako rychlý zdroj energie.

Co pít před zápasem : Příjem tekutin byste měli zvýšit již tři dny před zápasem. Váš pitný režim by se měl skládat z pití zejména vody, čajů a džusů. VODA – Pití vody je nezbytné pro správné fungování organismu. Vodou začněte hned po probuzení, abyste tělu doplnili potřebné tekutiny po několikahodinovém spánku.

Co jíst těsně před tréninkem

Obecně je možné říci, že byste před cvičením měli zvolit snadno stravitelné jídlo, které je bohaté zejména na bílkoviny a sacharidy. Jako vhodný zdroj bílkovin můžeme zmínit například kuřecí a krůtí maso, cottage sýr nebo jogurt. Vhodným zdrojem sacharidů jsou zase například brambory, ovoce, rýže nebo vločky.

Dřepy, výpady, kliky, sedy lehy, úklony, rozpažování v leže, shyby… Tento den bude pro vás nejnáročnější, ale o to rychleji se dostaví výsledky. Připravte si cviky určené pro celé tělo, nešetřete se a věnujte se nohám, hýždím, pažím, zádovým svalům i bříšku.Jak dlouho a jak často „Stačí pár základních cviků, které jste dělali na základní škole. Odcvičení by nemělo zabrat víc než 10 minut,“ radí fyzioterapeutka Martina Hušková. Odbornice rozhodně odrazuje od předsevzetí typu: budu cvičit hodinu ráno a hodinu večer.

Co snídají Češi : 40 % Čechů totiž nejčastěji posnídá pečivo a uzeninu, 25 % si dá sladké pečivo, 24 % zdravou verzi v podobě müsli, marmeládu s pečivem pak zvolí pětina (20 %) Čechů, ovoce si ke snídani dává 19 % lidí a velmi oblíbená a experty na výživu i doporučovaná míchaná vajíčka pak volí jako začátek dne 16 % Čechů.