Antwort Jak se píše stoprocentní? Weitere Antworten – Jak správně napsat stoprocentní

Jak se píše stoprocentní?
Mezi číslovku a další slovo proto musíme dát mezeru. Pokud tedy chceme vyjádřit, že jsme v testu uspěli na sto procent, musíme napsat 100 %. Jestliže mezeru mezi těmito výrazy vynecháme a napíšeme 100%, vznikne nám přídavné jméno stoprocentní.Uvedené složené přídavné jméno lze zapsat slovem (stoprocentní), kombinací číslice a slova (100procentní) i kombinací číslice a značky (100%). Ve všech případech se spojení píše bez mezery.Záleží na tom, zda jde o výraz jednoslovný, nebo o dvě slova (mezera mezi slovy). Přídavné jméno desetiprocentní se v ČR od reformy českého pravopisu z roku 1993 zapíše 10% (bez mezery mezi číslem a znakem), zatímco číslovka a podstatné jméno deset procent se zapisuje s mezerou čili 10 %.

Jak psát procenta za číslem : Psaní procent

Pokud chcete vyjádřit například 14 procent, píše se mezi číslovkou a znakem procenta mezera – tj. 14 %. Zápis bez mezery – tedy 14% – má význam čtrnáctiprocentní, nebo také 14procentní.

Jak napsat pětiprocentní

Mezi číslici a označení jednotek se klade mezera. Je třeba odlišit případy, kdy se jedná o odvozené přídavné jméno, kde se naopak mezera nepíše: 5 % = pět procent, ale 5% = pětiprocentní 5 m = pět metrů, ale 5m = pětimetrový

Jak napsat 15ti letý : Nesprávně je 15ti letý kapitán či 15-ti letý kapitán. Poznámka: v případě psaní čísla s jednotkou, např. 10 kg banánů, je vhodné mezi číslo a jednotku místo obyčejné mezery vkládat mezeru nezlomitelnou (   ): „10 kg“ dá výsledek „10 kg“.

Vypisujeme‑li číslovky slovy, píšeme je zvlášť, např. dvacet jedna, dva tisíce dvě stě třicet jedna; dvacátý pátý, stý padesátý, tisící devítistý sedmdesátý čtvrtý. Dohromady se píšou složené číslovkové výrazy typu pětadvacet, devětadevadesát; pětadvacátý, stopadesátý, devítistý apod.

50 % = padesát procent

Pokud chceme pomocí číslice a značky vyjádřit přídavné jméno, mezeru mezi ně nevkládáme.

Jak se píše 50%

Je to jednoduché, stačí si připomenout, jak vyslovujeme, a vypsat si slovy: 50 % = padesát procent a 50% = padesátiprocentní.Mezeru nepíšeme, jakmile vyjadřujeme přídavné jméno („30% sleva“ se čte jako „třicetiprocentní sleva“). Nikdy pak nekombinujeme zápis slovem a značkou – pokud číslo chceme napsat slovy, musíme tak napsat i značku (takže nikdy ne „třicet %“).Nesprávně je 15ti letý kapitán či 15-ti letý kapitán.

10letý/10ti letý aneb perlička českého pravopisu

Podle českého pravopisu se jedná o tzv. složené číselné výrazy, kde se spojuje číslovka psaná číslicí s jiným slovem. Všechny tyto jednoslovné výrazy vždy píšeme bez mezer, bez spojovníku a nepřikládáme k nim ani žádné koncové části (ti, -ti, -nácti apod.).

Jak psát 18ti : Použití ti nebo -ti je vždy špatně!

Tudíž chci-li říci „osmnácti“, musím zapsat „18“ plus jakési „ti“ nebo „-ti“. Člověka zde svírá nevědomost a intuitivně se domnívá, že mluvu musí kopírovat i přesný zápis „18ti letý“.

Jak napsat 18ti : V zásadě je třeba řídit se pravidlem, že číslovky psané numericky (číslem), se v psané podobě neskloňují. Skloňují se až v ústním projevu, při čtení, proto rozhodně vynechejme všechna -ti. Tedy žádné od 18-ti ani 18ti ani 18 ti let, správně je pouze od 18 let (čteme: od osmnácti let).

Jak se píše 1100

1100 = tisíc sto = jedenáct set.

Stejně tak se píše dohromady 20letý, 16bitový, 14denní atd.Ta tedy nebyla „17tiletá“, ani „17 letá“, nedejbože „17ti letá“. Nejpřirozenější zápis je samozřejmě „sedmnáctiletá“. I whisky, třeba. A 15letá je též pitelná.

Jak napsat 20ti : Výrazy složené z číslice a jména se píší dohromady a bez přípony -ti: dvacetiletý jako 20letý, nikoliv 20ti letý, 20-ti letý apod. Pozor na zápis procent. V českém textu rozlišujte 18 % (osmnáct procent) a 18% (osmnáctiprocentní).