Antwort Jak se píše Bytelny? Weitere Antworten – Jaké i se píše ve slově bytelný

Jak se píše Bytelny?
Vyjmenovaná slova, ve kterých se vždy píše tvrdé Y (včetně slov příbuzných): B: být (bych, bys, by, bychom, byste, abych, abys, aby, …, kdybych, kdybys, kdyby, …, bytí, živobytí, bývat, bývalý, byt, bytná, bytový, bytelný, bytost, bydlit, bydliště, obydlí, bydlo (tj.dostatečně odolný (vůči namáhání, opotřebení ap.)Po písmenech b, f, l, m, p, s, v, z, označujících tzv. (pravopisně) obojetné souhlásky, se píše jednak i (í), jednak y (ý).

Proč se ve slově by píše tvrdé Y : Děkuji za upozornění. Teď už by v tom snad žádné zmatky neměly být. Dobrý den, ve slově přebytečná je spávně tvrdé Y. Jedná se totiž o příbuzné slovo k vyjmenovanému být (pomoci si můžete tím, že význam slova je, že někdo je někde „navíc“), se slovesem bít ve významu tlouci nemá toto slovo nic společeného.

Jaké i se píše ve slově

V českých slovech píšeme po měkkých souhláskách (c, j, ž, š, č, ř, ď, ť, ň) vždy měkké I. Po tvrdých souhláskách (h, ch, k, r, d, t, n) píšeme vždy tvrdé Y. U písmen D, T, N volíme písmeno podle výslovnosti.

Jaké i se píše ve slově býložravec : Býložravec je zvíře, které se živí pouze rostlinami. Souvisí se slovem býlí, které označuje byliny. Proto se jedná o příbuzné slovo k vyjmenovanému slovu bylina a píšeme ho s tvrdým Y. I když to láká, nemá býložravec nic společného s bílou barvou.

Pro psaní koncovek je důležité rozlišení měkkých a tvrdých přídavných jmen, viz téma druhy přídavných jmen. U měkkých přídavných jmen (vzor jarní), píšeme vždy měkké I. U tvrdých přídavných jmen (vzor mladý) píšeme tvrdé Y, nikoliv však ve všech tvarech!

Výhradně s měkkým i se píší slova vidět, viset, vítat, vinit, vinout, viklat, vířit, vidlička, vidle, vikýř, vítěz.

Kdy se píše tvrdé Y

V českých slovech píšeme po měkkých souhláskách (c, j, ž, š, č, ř, ď, ť, ň) vždy měkké I. Po tvrdých souhláskách (h, ch, k, r, d, t, n) píšeme vždy tvrdé Y. U písmen D, T, N volíme písmeno podle výslovnosti.Slovo výborný píšeme vždy s tvrdým Y po V. Toto slovo totiž obsahuje tvrdou předponu vy-, vý-. Pro zdůvodnění pravopisu se ale musíme trošku vrátit v čase a podívat se na původ tohoto slova. Pokud totiž použijeme klasický postup a odtrhneme od slova výborný předponu vý-, zůstane nám borný, což nic neznamená.Základní pravidlo pro shodu přísudku s podmětem v množném čísle je, že pokud je podmět v rodě mužském životném, píšeme -i (muži byli), pokud je v rodě mužském neživotném anebo ženském, píšeme -y (stoly byly, ženy byly), pokud je v rodě středním, píšeme -a (prasata byla).

měkké -i, např.: Novákovi, Jan a Petr Novákovi, Jana a Petr Novákovi. (Pozor si však musíme dávat na 4. pád: dopis pro Jana a Petru Novákovy.) Příjmení, která se skloňují podle vzoru přídavných jmen, mají dvě možné koncovky: manželé Novotných, Veselých i manželé Novotní, Veselí.

Kdo patří mezi býložravce : Býložravci, ke kterým patří kromě činčily také např. králík, morče nebo osmák se živí výhradně rostlinnou potravou. Všežravci, jako je např. křeček, pískomil, myš nebo potkan, žerou vše – rostlinnou i živočišnou potravu.

Co to je býložravec : Býložravec (herbivor) je živočich, který pojídá pouze či téměř výhradně rostliny nebo části rostlin. Býložravost se odborně nazývá herbivorie.

Jak vysvětlit předpony vy vý

Pokud odtrhneme od slova skupinu vy a vznikne nám slovo, které dává smysl, jedná se o předponu vy-, vý- a ve slově píšeme tvrdé Y. Kromě toho je také dobré zkusit nahradit skupinu vy nějakou jinou předponou. Pokud to jde a vzniknou nám slova, která existují, jedná se opět o předponu a do slova napíšeme tvrdé Y.

Pokud přivlastňujeme něco, co je rodu ženského, píšeme vždy koncovku -ovy. Jestliže přivlastňujeme něco, co je rodu mužského neživotného, píšeme koncovku -ovy. Pokud přivlastňujeme něco, co patří k rodu mužskému životnému, musíme napsat v přivlastňovacím přídavném jménu koncovku -ovi.Slovo myslivec je příbuzné k vyjmenovanému slovu myslet, proto v něm píšeme tvrdé Y.

Proč je zbytek tvrdé Y : Můžeme si pomoci i dalšími významově příbuznými výrazy, které též mají sloveso být jako základové, např.: úbytek, zbývat, přebytek, nadbytek apod. Též můžeme vyloučit souvislost se slovesem bít s „í“, slovo zbytek nemá nic společného s významem tlouci nebo mlátit. Proto píšeme vždy slovo zbytek s „y“ v základu slova.