Antwort Jak se nazývá porucha osobnosti? Weitere Antworten – Jak se jmenuje porucha osobnosti

Jak se nazývá porucha osobnosti?
Poruchy osobnosti (dřívějším názvem psychopatie nebo též anomální osobnost). Jedná se o poruchy – osobnostní odchylky, nikoli o duševní nemoci (psychózy, schizofrenie a bipolární afektivní nemoci); spolu s nimi mohou být nejčastěji přidruženy poruchy neurotické.Hraniční porucha osobnosti je typem poruchy osobnosti, při které postižený zažívá období napjaté, nestabilní nálady a chování se změněným sebehodnocením. Může dojít ke značné impulzivitě a narušení vztahů s přáteli i rodinou, narušena je schopnost zvládat každodenní život.Lidé s poruchou osobnosti se vzorci svého chování často výrazně odlišují od chování lidí ve svém okolí, např. jde-li o vyjadřování pocitů, mezilidskou komunikaci nebo budování vztahů. Své chování většinou jen stěží dokážou změnit, což může mít negativní dopad na jejich mezilidské vztahy.

Jak se říká rozdvojené osobnosti : Schizofrenie je duševní onemocnění řadící se mezi psychotické poruchy. Často bývá mylně označována jako rozdvojená osobnost, čímž se mělo původně zdůraznit rozštěpení mezi myšlením, emocemi a chováním. Nemoc se projevuje poruchami myšlení (bludy), poruchami vnímání (halucinacemi) a poruchami jednání.

Jak se jmenuje psychická porucha

Mezi duševní onemocnění se řadí například ADHD, bipolární porucha, deprese, organické duševní poruchy, poruchy osobnosti, poruchy příjmu potravy, schizofrenie, úzkostné poruchy a další.

Jak se chová člověk s HPO : Častým symptomem je i sebepoškozování, sebedestruktivní chování, pokusy o sebevraždu, disociativní stavy či poruchy přijmu potravy a sklon k užívání návykových látek. Velmi problematické je pro osoby s HPO také udržování stabilních vztahů, ať už rodinných, partnerských nebo vztahů na pracovišti či ve škole.

Hraniční porucha osobnosti (také Borderline syndrom) je komplikovaná diagnóza, která postihuje zejména ženy mladšího věku a zpravidla vyššího intelektu. Klientky s hraniční poruchou osobnosti mívají nejčastější problémy v emocionální oblasti, jejich emoční citlivost je totiž mnohem vyšší, než u průměrné populace.

Mezi příčiny poruch patří především dědičné vlivy, dále pak vlivy psychosociální (zejména výchova). Ke změně osobnosti však může dojít i v průběhu života následkem psychického traumatu, endokrinopatií, stresu, užívání drog, vaskulárních onemocnění CNS, expanzivních procesů nitrolebních nebo jiného duševního onemocnění.

Jak se léčí porucha osobnosti

Dosud nejlépe prozkoumaná je terapie emočně nestabilní poruchy osobnosti (hraniční typ). Při ní se používá mj. dialekticko-behaviorální terapie (zkratka DBT, z anglického dialectical behaviour therapy) a terapie založená na mentalizaci (zkratka MBT, z anglického mentalisation-based therapy).Disociál považuje svět kolem sebe za nepřátelské místo, proti němuž musí bojovat. Disociální osobnosti se také říká osobnost antisociální, tedy protispolečenská. Pojem se často zaměňuje s označením "asociální", což ovšem znamená "nespolečenský".Hlavní rysy člověka s anxiozní (vyhýbavou) osobností: pocit méněcennosti, zranitelnost, nejistota. Nejdříve vyjasnění základního pojmu: anxieta = úzkost, anxiózní = úzkostný. Jde tedy o úzkostnou poruchu osobnosti. Hlavní roli zde hraje úzkost, což je strach, u něhož se neví, "z čeho" vlastně je.

Porucha chování se často kom- binuje s jinými chorobnými stavy. Pokud se součas- ně vyskytují emoční dětské poruchy, diagnostikuje se smíšená porucha chování a emocí, pokud je přítomna hyperkinetická porucha, diagnostikuje se hyperkinetická porucha chování. Smysluplnost takového dělení není beze zbytku prokázána.

Co je to schizofrenie : Schizofrenie patří mezi tzv. psychotické poruchy. Narušuje schopnost nemocného fungovat v běžném životě. Pacient se schizofrenií slyší a vidí věci, které nejsou skutečné, a pod vlivem svých představ ztrácí kontakt s realitou a chová se nesrozumitelně.

Jak poznat že mám HPO : HPO zahrnuje celou řadu symptomů

„Lidé s HPO mají všeobecně problémy s důvěrou k lidem, sami si připadají bezcenní, a proto raději utíkají do samoty nebo k různým závislostem. Mají pocit, že je nemůže mít nikdo rád a nikdo o ně nestojí. Vlastně sami sobě nerozumí, neví, kdo jsou, kam směřují, proč se vůbec narodili.

Jak diagnostikovat psychickou poruchu

Při diagnostice ODP se používají různé vyšetřovací metody, např.:

  1. klinické psychiatrické vyšetření,
  2. neurologické vyšetření,
  3. neuropsychologické testy,
  4. funkční diagnostika, např. elektroencefalografie (EEG),
  5. různé zobrazovací metody, jako je např.
  6. elektrokardiografie (EKG),
  7. laboratorní vyšetření.


Schizoidní porucha osobnosti – jedná se o jedince, kteří se hodně stahují do sebe, navazují málo vztahy s druhými lidmi, věnují se samotářské činnosti, bývají emočně chladní, mají málo známých, nadměrně se zabývají fantaziemi a svým vnitřním světem, jsou lhostejní ke chvále i kritice.Afektivní poruchy, jinak také poruchy nálady, se projevují změněnou náladou, která neodpovídá reálné životní situaci nemocného a narušuje jeho uvažování, jednání i somatické (tělesné) funkce.

Co je Dystymie : Dystymie je porucha nálady s podobnými příznaky, jako u depresivního syndromu, ale menší intenzitou depresivní epizody. V mezinárodní statistické klasifikaci nemocí MKN-10: F34. 1 mezi perzistentními afektivní poruchami.