Antwort Jak se množí borovice? Weitere Antworten – Jak množit borovice

Jak se množí borovice?
U jedle, smrku, borovice a douglasky řízky odebírejte nejlépe ze čtyř a sedmiletých stromků, měly by být tvrdé, ale ne zcela dřevnaté. Také řízky tisu by měly být sice dřevnaté, ale na bázi zelené. Zcela vyzrálý dřevitý řízek se odebírá ze zdřevnatělého, jednoletého výhonu. Krátký výhon můžete odtrhnout i s patkou.Množení ovocných stromů a keřů

Vegetativní množení spočívá v zakořeňování různých částí rostlin. Nově vzniklá rostlina je totožná s mateřkou rostlinou. Takto lze množit jak podnože, tak pěstované druhy. Z několika způsobů vybíráme ty, které jsou nejběžnější a nejspolehlivější: štěpení, odkopky, odnože, řízkování.Jalovec je světlomilná dřevina odolná vůči suchu, které se daří na propustných půdách. Množí se výsevem stratifikovaného osiva a zejména letními řízky, nejlépe s patkou, případně roubováním. Vegetativního rozmnožování pomocí letních řízků se využívá zejména pro množení kultivarů pro sadovnické využití.

Jak množit dřeviny : Dřeviny množíme polodřevitými řízky získanými z mladých (letošních) větviček, které již začínají dřevnatět. Optimální doba je červenec až začátek srpna. Řízky upravujeme řezem stejně jako v případě drobného ovoce, do sadbovačů je vysazujeme mírně šikmo až po horní očko a opět je zakryjeme fólií.

Proč schnou borovice

V českých lesích usychají borovice, protože trpí nedostatkem podzemní vody. Letošní deštivé jaro sice částečně zásoby podzemní vody doplnilo, ale pokud budou následovat suché roky, odumře více borových lesů.

Kdy tvarovat borovici : Nejčastěji provádíme střih nových výhonů borovice na přelomu května a června, záleží však na počasí a druhu či kultivaru.

Množení řízkováním provádíme ještě před květem šeříku, tedy na konci března až na počátku května. Pro tvorbu řízků využíváme mladé, polodřevité či dřevité výhony, které nesou 4 až 6 pupenů. Takto získané řízky pak ještě ošetříme stimulátorem růstu.

Řízkování je u nás nejpoužívanější způsob množení fíkovníků. Řízky odebíráme z vyzrálých letorostů (min. tloušťka řízku by měla být síla tužky), délka řízků by měla být 15-20 cm a řízek by měl mít min. 2-3 očka.

Kdy sbírat jalovec

Vědecký název: Juniperis communis L. Období sklizně: září až říjen; z chráněných rostlin jalovce se smí však sbírat pouze plody.Zakořenění trvá 6 až 12 týdnů ale i 6 měsíců, podle druhu a podmínek. Je vhodné řízky umístit v poloteplém skleníku nebo v pařeništi. Mladé řízkovance na podzim špatně přežívají zimní mrazy a střídání počasí v předjaří.Řízky dáte zakořenit buď rovnou do substrátu, nebo je nejprve vnoříte do nádoby s vodou; ve vodě vypustí kořínky, a teprve pak se vysadí běžným způsobem. Řízky přitom zásadně odebírejte jen ze zdravých rostlin. Běžně se pomocí řízků množí například africké fialky, fíkus benjamín či vánoční kaktus.

Ideální dobou pro jejich odběr je konec března a začátek května, ale řízkovat lze i počátkem léta, zvláště pokud nemáme pařeniště nebo skleník, aby mohly řízky zakořeňovat v teple. Řízky je dobré ošetřit některým ze stimulátorů.

Proč rezaví borovice : Stromy může napadnout houba

Je-li příčinou choroba, poškození způsobuje parazitická houba sypavka borová. Sypavkou trpí především borovice lesní (Pinus silvestris), vyskytuje se však i na dalších dvoujehličkových borovicích. Rozvoj choroby podporuje zvýšená vlhkost prostředí.

Kdy zkrátit borovicí : Mezi oblíbené jehličnaté stromy patří borovice. Tu doporučujeme řezat co nejtěsněji u kmene, ideálně od listopadu do začátku března. Pro rozrůstání mladých borovic je ideální zaštipovat mladé výhonky do první poloviny května.

Jak tvarovat borovici lesní

Úprava tvaru borovice spočívá především ve zkrácení jarních výhonů (tzv. svíček), ze kterých se později vyvinou nové jehlice. Nové výhony je potřeba zakrátit, aby jednotlivé “obláčky” měly v budoucnu neustále z povrchu hladký a hustý tvar. Nejvíce záleží na načasování úpravy tvaru borovice.

Šeřík obecný (Syringa vulgaris):

Stříhání po odkvětu podpoří tvorbu nových pupenů na příští rok. Tvarování střihu: Pokud chcete svůj šeřík tvarovat, provádějte stříhání na začátku léta, nejlépe do konce července. Tím zajistíte, že nové výhony budou mít čas zrát a vykvést v příštím roce.Šeřík Mayerův (Syringa mayeri) ´Palibin´ má úhledný tvar, bohatě kvete a příjemně voní. Dorůstá do výšky 1,2 metru a do jeho přirozeně upraveného tvaru není třeba řezem nijak výrazně zasahovat. Roste poměrně pomalu, na záhonech se velmi dobře kombinuje právě s drobnými cibulovinami a jarními trvalkami.

Jak množit fíkus : Fíkus je snadné množit řízkováním. Šikmo seřízněte stonek, namočte na několik hodin do vody a zasaďte do substrátu na zakořeňování. Mladou rostlinku překryjte folií s otvory na vzduch a čekejte, než zakoření.