Antwort Jak se maluje akvarelem? Weitere Antworten – Na co se maluje akvarelem

Jak se maluje akvarelem?
Akvarel je malba, při které se používá barva rozpustná ve vodě (vodová barva). Maluje se na různé povrchy, nejčastěji se používá papír, ale i papyrus, plast nebo kůže, látka, dřevo a plátno. Vodová barva ne zcela kryje, a tak podklad obvykle prosvítá.Akvarelové barvy nám taktéž nabízejí možnost malovat tzv. mokrým do mokrého: papír si předem namočíme a malujeme štětcem – barvy se budou krásně rozpíjet a mísit do sebe. Do ještě vlhké barvy můžeme nanést barvu další – postupujeme od světlé k tmavší, protože barvy nejsou krycí. Technika se hodí hlavně na krajinky.Akvarelové barvy jsou vodou ředitelné, spolu s vodou se rozdělávají a míchají na paletě. Nanáší se speciálními štětci na akvarel, které mají schopnost udržet vodu (např. sobolí štětce) na papír s vyšší gramáží, 250 g/m2 a výš (slabší papíry se i po upevnění k podložce nasátím vody zkrucují).

Jak se pracuje s akvarelem : Základní způsoby práce jsou stejné v obou případech: Při malbě do mokrého se barvy rozpíjejí, při malbě do suchého drží tam, kam jste je položili štětcem. Akvarel můžete dobře kombinovat i s ostatními technikami.

Jak připravit papír na akvarel

Poprvé je vždy lepší prodejna než e-shop, kde vám s jeho výběrem vždy rádi poradí. Papír je nutné však si nejprve připravit tak, aby se neměl v úmyslu krabatět a vlnit. Pokud máte papír s výrazným reliéfem – hrubou zrnitostí, při jeho krabacení vám v záhybech může zůstávat více barvy, než byste chtěly.

Jaký papír na akvarel : Lisovaný za studena – nejpoužívanější typ papíru pro akvarelové malování Struktura papíru ovlivňuje, jak bude výsledná malba působit. Gramáž akvarelového papíru by měla být minimálně 200 g/m2. Pro představu – kancelářský papír má obvykle kolem 80 g/m2.

Jako začátečník proto začněte u studentských barev, naučte se správné technice a až potom si pořiďte ty nejkvalitnější, jaké si budete moci dovolit. Celosvětovou špičkou v tomto odvětví jsou akvarelové barvy Leningrad – mistrovské akvarelové barvy.

Akrylové barvy jsou založeny na vodní bázi, dají se ředit vodou. Jejich výhodou je, že se po zaschnutí stávají voděodolnými a neotírají se. Jsou vhodné pro malbu na papír, plátno, dřevo, karton, malování na kamínky nebo na tečkování mandal.

Jak postupovat při malování

Správný řemeslný postup při malování velí začít z rohu a v místnosti postupovat po směru hodinových ručiček. Nejdříve natřeme detaily štětcem a následně válečkem plochy. V případě různých odstínů napojovaných v rohu místnosti nebo stropu je nutné pokračovat s jiným odstínem až po zaschnutí sousedícího odstínu.Připravte zdi na výmalbu: škrábání, broušení a penetrace. Před samotným malováním zkontrolujte stav zdí. Základní „malířské pravidlo“ totiž zní: Podklad musí být pevný, suchý, odmaštěný, čistý, bez prachu a nesoudržných vrstev. Ze všeho nejdřív proto namočte váleček do vody a několikrát s ním přijeďte po zdi.„Nátěr se aplikuje zpravidla ve dvou vrstvách, na podklady podobného odstínu může postačovat i jeden nátěr. Další vrstvu nanášíme po zaschnutí nátěru, tj. po 2 – 8 hodinách, což je individuální dle druhů nátěrových hmot,“ říká odborník z Domu barev.

Připravte zdi na výmalbu: škrábání, broušení a penetrace. Před samotným malováním zkontrolujte stav zdí. Základní „malířské pravidlo“ totiž zní: Podklad musí být pevný, suchý, odmaštěný, čistý, bez prachu a nesoudržných vrstev. Ze všeho nejdřív proto namočte váleček do vody a několikrát s ním přijeďte po zdi.

Kolik vrstev při malování : „Nátěr se aplikuje zpravidla ve dvou vrstvách, na podklady podobného odstínu může postačovat i jeden nátěr. Další vrstvu nanášíme po zaschnutí nátěru, tj. po 2 – 8 hodinách, což je individuální dle druhů nátěrových hmot,“ říká odborník z Domu barev.

Kolik vrstev malby na novou omítku : jsou potřeba 2–4 vrstvy, dlouho schne.

Kdy Nanest druhou vrstvu barvy

Pro malování použijte váleček a při malování místa styku dvou barev použijte malý štětec, který je přesnější. Další vrstvu barvy lze nanášet až po úplném zaschnutí první vrstvy. Pak po nanesení první barvy na stěnu, odstraňte malířskou pásku.

Pokud nepotřebujete zdi škrábat, na malování si vyhraďte zhruba 12 hodin bez schnutí finální vrstvy a úklidu. Ale může to být i déle. Jak dlouho bude barva schnout záleží na vlhkosti v místnosti, teplotě i podkladu.Správný řemeslný postup při malování velí začít z rohu a v místnosti postupovat po směru hodinových ručiček. Nejdříve natřeme detaily štětcem a následně válečkem plochy. V případě různých odstínů napojovaných v rohu místnosti nebo stropu je nutné pokračovat s jiným odstínem až po zaschnutí sousedícího odstínu.

Jak malovat aby nebyly fleky : Dvouvrstvý přístup. Namalujte povrch dvěma vrstvami. První vrstva, zvaná také podkladová vrstva, zajistí lepší přilnavost barvy k povrchu a minimalizuje vznik fleků. Po dokončení první vrstvy nechte povrch úplně vyschnout, než aplikujete druhou vrstvu.