Antwort Jak se ladí zobcová flétna? Weitere Antworten – Jak se starat o zobcovou flétnu

Jak se ladí zobcová flétna?
Po hraní vytřete flétnu čistým vytěrákem a nechejte ji přes noc vyvětrat, aby se odpařila všechna zkondenzovaná vlhkost z dechu. Zcela vyschlý nástroj opět ošetřte olejem. Tento proces opakujte tři dny za sebou, poté několikrát jednou týdně a po zahrání v běžném provozu jednou za 2 měsíce.Flétny s klíčem (zobcové flétny)

Hráč drží flétnu jednou rukou, obvykle pravou, a prsty pokládá na otvory podél těla flétny, aby měnil výšku tónů. Náustky, do kterých hráč vhání vzduch, jsou umístěny na konci nástroje. Nejběžnější typy koncových fléten jsou indické flétny, čínské flétny xiao a japonské flétny šakuhači.Olejovat je nutné dobře vyschlý nástroj pomocí vytěráku a hadříku. Olej nanášíme v tenké vrstvě tak aby zůstal na stěnách flétny a nestékal. Voskované nástroje je vhodné olejovat i zvenčí, dřevo je tak lépe chráněno a flétna si udrží hezký vzhled.

Jak se starat o příčnou flétnu : Jak čistit a kde uchovávat příčnou flétnu

Po každém hraní vytřete vnitřek nástroje suchým vytěrákem (gázovým, jelenicovým nebo bavlněným) a nechejte nástroj před uložením do pouzdra pár minut vyschnout. Před hraním a během hraní nepijte slazené a alkoholické nápoje, prodloužíte tak značně životnost podlepek.

Jak spravne drzet flétnu

Palec levé ruky ucpává zezadu spodní dírku, dále ukazovák doléhá zepředu na první dírku odshora, prostředníček na druhou dírku, prsteníček na třetí dírku. Malíček levé ruky se nepoužívá. Pravačka je pak druhá, spodní ruka – zde využijeme při hře všechny prsty.

Jak správně držet flétnu : Dalším důležitým krokem je správné držení flétny. Flétnu vezměte do rukou a přiložte si ji k ústům. Jemně ji držte mezi rty a přidržujte si ji prsty.

Smyčec kalafunou naopak jemně namažu. Pak žíně na smyčci povolím a její prach ještě pusou vyfoukám. Vždycky také pořádně otřu krk nástroje a podbradek od případných nečistot, sama si pořádně umyju ruce a zabalím krk violy do čistého papírového kapesníku.

Flétnu vezměte do rukou a přiložte si ji k ústům. Jemně ji držte mezi rty a přidržujte si ji prsty. Zadní strana (s jedním otvorem) míří k tělu, přední strana s více otvory míří dopředu. Flétny se nedotýkejte zuby ani do ní nekousejte.

Jakou rukou se hraje na flétnu

Při hře na flétnu je důležitý správný vzpřímený postoj. Pravá ruka drží dole „nožičku" flétny, levá hlavici nad okénky.Pro malé začátečníky je zobcová flétna vhodná již mezi 4. a 5. rokem, kdy je dítě schopné tento nástroj ovládat a především se na hru soustředit. Velmi výjimečně lze s flétnou začít i dříve, dítě by však mělo být schopné alespoň 15 – 20 minut udržet pozornost a vnímat rady pedagoga a mít dobrou motoriku prstů i úst.Správné foukání

Do flétny foukejte jemně a stále stejnou silou. Pokud budete foukat příliš silně, flétna bude mít ostrý a nepříjemný zvuk. Základem je foukat do náustku, a to velmi jemně. Stejně jemně jako když foukáte do bublifuku a chcete mít krásné bubliny.

Strunné smyčcové hudební nástroje jsou velmi citlivé na extrémní teploty a vlhkost, které je mohou poškodit, aniž je budete používat. Příliš nízká vlhkost je příčinou vzniku prasklin. Pokud máte v pouzdru na housle vlhkoměr, vlhkost na něm by neměla klesnout pod 40 %. Nikdy nenechávejte nástroj v autě.

Jak naladit kontrabas : Mechanismem lze naladit kontrabas pohodlně, nehlučně a přesně bez pomocí kovových dolaďovačů, jimiž jsou běžně vybaveny struníky ostatních houslových nástrojů. Převodový ladící mechanismus se skládá ze strunových kolíčků, ozubených koleček, závitových ladících klíčů a mechanikových plátů.

Jak vybrat zobcovou flétnu : Pro zobcovou flétnu jděte vždy do obchodu s hudebnami, ne do hračkářství, zde koupíte hračku, ne hudební nástroj. Při nákupu vybírejte zásadně mezi nástroji trojdílné konstrukce. Flétnu pečlivě prohlédněte, nesmí mít žádné praskliny. Všechny tři díly by měly patřičně těsnit, aby mezi nimi neprofukoval vzduch.

Jak zahrát na flétnu

Ze začátku zkuste u hry stát, bude se vám tak lépe dýchat do břicha. Postoj těla by měl být rovný, co nejvíc přirozený, hlava vzpřímená. Ruce jsou uvolněné, mírně od těla, a vždy obě setrvávají na nástroji. Zopakujme, že levá ruka je na těle flétny nahoře, pravá ruka dole.

Pro zobcovou flétnu jděte vždy do obchodu s hudebnami, ne do hračkářství, zde koupíte hračku, ne hudební nástroj. Při nákupu vybírejte zásadně mezi nástroji trojdílné konstrukce. Flétnu pečlivě prohlédněte, nesmí mít žádné praskliny. Všechny tři díly by měly patřičně těsnit, aby mezi nimi neprofukoval vzduch.Dříve se housle ladily jen pomocí kolíčků, většina houslistů dnes používá dolaďovač alespoň na struně e, která je nejvíce napnutá a tím se i nejhůře ladí. Struna a se ladí nejdříve (komorní a¹ v rozmezí 440 až 442 Hz), ostatní struny se ladí podle sluchu v čistých kvintách.

Jak často měnit struny na housle : Pokud se často uvolňují kolíčky, pomáhá jejich namazání bílou křídou nebo lépe speciální tyčinkou k mazání kolíčků. Při častém hraní se doporučuje měnit struny každé tři měsíce. Staré a opotřebované struny (nemusí to na nich být přímo viditelné) mají velmi negativní vliv na kvalitu zvuku.