Antwort Jak se dělí mapy podle obsahu? Weitere Antworten – Jak se dělí mapy

Jak se dělí mapy podle obsahu?

  1. DĚLENÍ MAP.
  2. – Obecně zeměpisné mapy – zobrazují hlavní objekty a jevy zemského povrchu.
  3. – Tématické (speciální ) mapy- zobrazují speciálně zvolené vlastnosti nebo rysy objektů a jevů na zemském povrchu.

Základní kompoziční prvky mapy jsou název, měřítko, legenda, mapové pole a tiráž. Nadstavbové kompoziční prvky bývají označovány jako marginálie. měřítko, vysvětlivky (legendu), tirážní údaje aj.Orientace mapy k severu. Základním předpokladem pro práci s buzolou je umění dobře zacházet s topografickou mapou. Orientaci mapy k severu lze v terénu provést nahrubo i bez buzoly. Mapou pootočíme tak, abychom známé markantní cíle v terénu viděli pod stejným úhlem, jaký je v mapě.

Jaký je rozdíl mezi mapou a Globusem : Zobrazení Země na glóbu je poměrně realistické (v porovnání s rovinnou mapou) – je zároveň úhlojevné (tj. zachovává velikosti úhlů) i délkojevné (všechny vzdálenosti odpovídají skutečným vzdálenostem, zmenšeným v daném měřítku). Na glóbu tak lze měřit délky v libovolném směru bez nebezpečí zkreslení.

Jaké druhy map známe

Podle způsobu použití můžeme rozlišit například tyto mapy: • příruční; • nástěnné (školní); • atlasy (soubory map). Podle způsobu, jímž byly vytvořeny, rozlišujeme mapy: • kreslené; • fotomapy (vznikají z leteckých nebo družicových snímků); • digitální mapy (každému bodu na mapě přiřadíme i několik vlastností, např.

Co je to generalizace obsahu mapy : Generalizace je proces výběru, zjednodušení a zevšeobecnění obsahu mapy (objektů, jevů a jejich vztahů). V tematických mapách lze generalizaci popsat jako zdůraznění podstatného na úkor podružného. Příkladem zobecnění kvalitativního je třeba označení různých druhů památek (hrady, zámky, …)

Podle způsobu použití můžeme rozlišit například tyto mapy: • příruční; • nástěnné (školní); • atlasy (soubory map). Podle způsobu, jímž byly vytvořeny, rozlišujeme mapy: • kreslené; • fotomapy (vznikají z leteckých nebo družicových snímků); • digitální mapy (každému bodu na mapě přiřadíme i několik vlastností, např.

Často se setkáváte s pojmy mapa a plán. Jak se vlastně liší Příkladem jsou plány a mapy měst, které mívají stejné či podobné měřítko i vzhled. Hlavní odlišnost spočívá v tom, že plány jsou vytvářeny bez ohledu na zakřivení zemského povrchu.

Jak zorientovat mapu

Ke správnému zorientování mapy vám poslouží střelka buzoly. Střelka by vám měla ukazovat na sever mapy, tedy její horní okraj. Takto zorientovanou mapu byste měli mít po celý závod. Jakmile se změní směr běhu, mapou neotáčíte, otáčíte pouze svým tělem.Vyznačuje plochu, kde je zakázáno stání. Při vyznačení plochy pro účely zásobování může být značka doplněna nápisy „ZAS“.Mapové pole je pole v rámci celé mapy, které je vyplněné zvoleným územím, tedy tím, co si lidé často pod mapou představují. Mapové pole je nejdůležitější mapový kompoziční prvek, podle kterého se umisťují ostatní kompoziční prvky. Mapové pole tedy umisťujeme do mapy první.

Měřítko mapy

Mapa zobrazuje zemský povrch ve zmenšené podobě. Toto zmenšení vyjadřujeme určitým poměrem,který nazýváme měřítko mapy. Např měřítko 1:2 000 000 znamená,že délka 1mm na mapě odpovídá na zemském povrchu 2 000 000 mm ve skutečnost=2km. Délka 1 cm tedy odpovídá 20 km na mapě.

Co znamená Generalizovana : generalis, všeobecný, od genus, rod) znamená zobecnění nebo zobecňování. Nejčastěji znamená, že se vlastnosti, zjištěné u jistého počtu prvků nějaké množiny, generalizací přisoudí všem jejím prvkům. Tak se například jednotlivé špatné zkušenosti s příslušníky jisté společenské skupiny generalizují na celou skupinu.

Co je to tematická mapa : Tematická mapa (anglicky thematic map) je mapa zobrazující na podkladu základní mapy, popř. na redukovaném podkladu základní mapy nebo obecně geografické mapy další přírodní, sociálně-ekonomické a technické objekty a jevy a jejich vztahy.

Jak vypadá topografická mapa

Topografická mapa je jeden z typů map. Jde o mapy zpravidla velkého, případně pak středního měřítka (od 1 : 10 000 do 1 : 200 000), které znázorňují výškopis, polohopis a popis. Výškopis je znázorněn pomocí vrstevnic a kótovaných bodů.

Plán je generalizovaný obraz velkého měřítka, zanedbávající zakřivení Země. Při konstrukci plánu je jako referenční plocha využíváno roviny nikoli koule či elipsoidu.Hlavní zásada při čtení mapy zní: Sever se na mapě nachází vždy na horním okraji mapy, jih na dolním okraji, východ vpravo a západ vlevo. Proto je při čtení v terénu nezbytně nutné mapu vždy nasměrovat podle světových stran.

Jak jít podle azimutu : Je třeba otáčet číselníkem kompasu přesně o hodnotu azimutu, dokud magnetická střelka neukazuje na značku “N” na číselníku a pokračujte v chůzi tímto směrem. Pokud je na Vaší cestě nějaká překážka, můžete nakreslit lámanou čáru sestávající ze segmentů a nastavit pro každý z nich samostatný azimut.