Antwort Jak se dělá domácí mýdlo? Weitere Antworten – Co je potřeba na výrobu mýdla

Jak se dělá domácí mýdlo?
Co budete potřebovat:

  1. Mýdlovou hmotu dle Vašeho výběru.
  2. Kosmetické barvivo (dle uvážení)
  3. Aroma (dle uvážení)
  4. Bylinky a koření (dle uvážení)
  5. Formu na odlití (ideální jsou silikonové formičky na led či pečení, ale můžete použít třeba i kelímky od jogurtu, pribiňáků, lučiny apod.)

Na jemném struhadle nastrouháme 50 g jádrového mýdla a rozmícháme ho v 1 l vody. Přivedeme k varu, často mícháme metličkou, aby se mýdlo zcela rozpustilo. Za občasného promíchání necháme vychladnout, přidáme 2 lžičky glycerinu (klidně ho vynechejte), 2 lžíce kokosového oleje a 10 kapek oblíbeného éterického oleje.Mýdlo tak jak ho známe dnes, se v průmyslu vyrábí procesem saponifikace přírodních nebo chemicky upravených tuků za působení hydroxidu sodného. Zahříváním směsi při teplotě až 100 °C vzniká hmota, která musí ještě nějakou dobu zrát a poté se tvaruje obvykle do kostky, tedy podoby, která je určena k prodeji.

Jak se dříve vyrábělo mýdlo : První Řekové se koupali z estetických důvodů a evidentně nepoužívali mýdlo – těla si čistili kusy hlíny, písku, popela, poté se namazali olejem a seškrábali tuto směs kovovým nástrojem – strigilem. Také používali olej s popelem. Šaty se praly bez mýdla v potocích. Je možné, že se naučili vyrábět mýdlo od Keltů.

Jak vyrobit domaci mýdlo

Základem pro výrobu rostlinného mýdla jsou másla (kakaové, bambucké, mangové), oleje (olivový, mandlový, kokosový, slunečnicový, rakytníkový) a bylinky. Kombinace olejů a másel pak může vytvořit blahodárnou výživnou kombinaci, která pokožku hydratuje, zanechává ji sametově jemnou a hebkou.

Jak se vyrábí mýdlo : Odborně řečeno mýdlo vzniká reakcí mastných kyselin z tuků a silné zásady. To znamená reakcí olejů s hydroxidem sodným. Takovéto mýdlo známe pod názvem „jádrové“. Lze použít také oxid draselný, to však při výrobě mýdla tekutého.

Klíčem k výrobě mýdla, ať už tekutého, nebo tuhého, je zmýdelnění, tedy použití hydroxidu draselného – KOH, který z olejů udělá mýdlovou pastu a tu pak rozpustí v destilované vodě. Právě hydroxid draselný zajišťuje měkkost pasty, snadné rozpouštění ve vodě a také to, že mýdlo zůstane tekuté.

Základem pro výrobu rostlinného mýdla jsou másla (kakaové, bambucké, mangové), oleje (olivový, mandlový, kokosový, slunečnicový, rakytníkový) a bylinky. Kombinace olejů a másel pak může vytvořit blahodárnou výživnou kombinaci, která pokožku hydratuje, zanechává ji sametově jemnou a hebkou.

Jak udělat přírodní mýdlo

Základem pro výrobu rostlinného mýdla jsou másla (kakaové, bambucké, mangové), oleje (olivový, mandlový, kokosový, slunečnicový, rakytníkový) a bylinky. Kombinace olejů a másel pak může vytvořit blahodárnou výživnou kombinaci, která pokožku hydratuje, zanechává ji sametově jemnou a hebkou.Odborně řečeno mýdlo vzniká reakcí mastných kyselin z tuků a silné zásady. To znamená reakcí olejů s hydroxidem sodným. Takovéto mýdlo známe pod názvem „jádrové“. Lze použít také oxid draselný, to však při výrobě mýdla tekutého.Připravte si lahve s vonnými oleji, malou misku, míchací tyčinku a pipetu. Do misky vložte několik kapek vůní vybraných dítětem. Poté důkladně promíchejte tyčinkou a pomocí pipety přidejte několik kapek směsi vytvořené dítětem do domácí mýdlové hmoty. Tímto způsobem získáte nádherná vonná mýdla.

Natronový louh lze připravit smícháním hydroxidu sodného (louh sodný) a vody ve správných poměrech. Hydroxid sodný (NaOH) lze snadno najít ve stavebnictví a obchodech pro kutily nebo online; nejlepší je koupit ho jako hotový vodný roztok.

Jak vyrobit domácí gel na praní : Mýdlo na praní nastrouháme na jemno, přidáme stejné množství prací sody a zalijeme horkou vodou. Promícháme, necháme vše zcela rozpustit a vychladnout. Směs postupně zgelovatí a udrží svou konzistenci. Na závěr můžeme přidat esenciální olej, který prádlo provoní a také konzervuje vzniklý gel.

Jak si vyrobit vlastní mýdlo : Hydroxid sodný nasypejte do připravené destilované vody, nikdy ne opačně!

  1. Hydroxid sodný nasypejte do připravené destilované vody, nikdy ne opačně!
  2. Hydroxid se v reakci s destilovanou vodou zahřeje až na 85°C a poté je potřeba vyčkat, až teplota klesne na cca 35-37 °C.

Jak si vyrobit domácí JAR

Mýdlo si nastrouháme na jemno a pomalu rozpouštíme v horké vodě. Když je zcela rozpuštěno, přidáme lžíci octa, který změkčuje vodu, dodává nádobí lesk a také působí jako konzervant a desinfekce. Ocet jsme zrušily, může se ovlivňovat se sodou na praní a pokud použijeme coco glukosid, tak není třeba!

Univerzální čistič povrchů

Babička radí: Smíchejte 500 ml octa, 250 ml vody a 20 kapek přírodního esenciálního oleje. Nalijte do lahve s rozprašovačem a bakterie nebudou mít šanci.V misce smíchejte šálek vody, čtvrt šálku octa a po osmi kapkách z čajovníkového oleje, eukalyptového oleje a citrónové silice. Dobře promíchejte a nalijte na tkaninu v nádobě. Barvu nábytku oživíte přetřením hadříkem, postříkaným dvěma deci olivového oleje smíchanými s čajovou lžičkou citronové šťávy.

Jak si vyrobit WC čistič : Pro preventivní údržbu odpadu smíchejte půl hrnku kuchyňské soli a čtyři litry horké vody (ne vařící). Vzniklou směs nalijte do odpadu. V případě, kdy voda odpadem sotva protéká, nasypejte do odpadu půl hrnku sody a na ni nalijte půl hrnku octa. Chemická reakce rozloží mastné kyseliny a promění je v mýdlo a glycerin.