Antwort Jak se dá pěstovat physalis? Weitere Antworten – Jak se pěstuje physalis

Jak se dá pěstovat physalis?
Pěstování jedlé mochyně

Mochyně mají rády hodně živin (půdu obohacenou hnojem), hodně slunce a teplo, jsou totiž doma v tropické Jižní Americe. Mně se osvědčilo je pěstovat před jižní zdí domku. V průběhu července a srpna se mochyně hodně rozroste a rozvětví a je třeba ji přivázat k opoře (třeba k bambusové tyčce).Nenáročné je její množení z výsevu semen. Můžeme ji vysévat přímo na konečné stanoviště nebo si můžeme doma předpěstovat sazenice. Mochyně židovská třešeň se poměrně rychle rozrůstá, proto ji vysazujeme na dostatečně prostorné stanoviště, nejlépe v polostínu.Vděčná bude za pravidelné přihnojování. Plody sklízíme na podzim a uložíme je v chladu a suchu, kde vydrží i několik měsíců. Pokud nejsou před příchodem prvních mrazíků plody dozrálé, můžeme úrodu sklidit a nechat dozrát na okenním parapetu, případně přesadíme celou rostlinu do nádoby a plody sklidíme po dozrání doma.

Kdy vyset physalis : Semínka mochyně můžeme od února do dubna předpěstovat na okně či ve skleníku. Před výsevem necháváme semínka přes noc namočené ve vodě, urychlujeme tím klíčení. Doba klíčení je 1–2 týdny, je třeba udržovat teplo.

Jak se suší mochyně

Sušení květů mochyně židovské je přitom vcelku jednoduché. Koncem září nebo na počátku října, kdy jsou lampiónky nejvíce vybarvené, přistoupíme k jejich sběru. Při sušení pak pověsíme jednotlivé větvičky ve stejném směru, v jakém mochyně rostla v přírodě.

Jak zazimovat physalis : Plody Mochyně je třeba sklidit před prvními mrazy. Je vhodné je uložit v chladu a v suchu, kde vydrží i několik měsíců. Plody, které jsou ještě nezralé, ale už mají „bobulku“, lze sklidit a nechat dozrát.

Pěstování mochyně je snadné

Jednoletka dorůstá až 1 metr. Pěstuje se obdobně jako rajčata. Sází se v květnu, kdy nehrozí přízemní mrazíky.

Mochyně potřebuje pro plné dozrávání plné slunce. V průběhu pěstování ji nezapomeňte přihnojovat ideální je zkvašený slepičinec, případně tekutá organická hnojiva zaměřená na růst (v první fázi) a kvetení a násadu plodů (ve fázi druhé).

Která mochyně je jedovatá

Mochyně židovská (Physalis alkekengi)

– jedovatá pro všechny druhy zvířat i člověka, otravy málo časté (záměna za mochyni peruánskou apod.)Pěstování mochyně je snadné

Jednoletka dorůstá až 1 metr. Pěstuje se obdobně jako rajčata. Sází se v květnu, kdy nehrozí přízemní mrazíky. Mochyni vyberte slunné místo zahrady či terasy.Doporučujeme rostlinku přivázat k opoře, může vyrůst i do výšky 120 cm. Pro dobrý růst je pro mochyni optimální teplota 16-25°C. Rostliny vysazujeme do sponu 60 x 40 cm. Rostlině můžeme zajistit víc tepla nastýláním černé netkané textilie.

Plody mochyně peruánské jsou bohaté na vitamin C, najdeme v nich ale také vitamín B, provitamín A, rutin, draslík, železo, fosfor a vápník. Díky nízkému glykemickému indexu je physalis vhodná i pro diabetiky. Mochyně má velmi silné detoxikační účinky, chrání buňky před oxidačním stresem a zpomaluje stárnutí buněk.

Čím se Přihnojuje : Základním organickým hnojivem je chlévská mrva, kompost, hnojůvka, rašelina, fekálie, nebo zelené hnojení. Ideální je hnojení plnými organickými hnojivy na podzim či v brzkém jaře. Pak jej můžete rozšířit o hnojení minerálními (draselnými a fosfátovými) hnojivy, kterými lze přihnojovat až do konce června.

Jak přezimuje mochyně : Plody Mochyně je třeba sklidit před prvními mrazy. Je vhodné je uložit v chladu a v suchu, kde vydrží i několik měsíců. Plody, které jsou ještě nezralé, ale už mají „bobulku“, lze sklidit a nechat dozrát.

Jak poznat jedlou mochyni

Mochyně peruánská neboli Physalis – jedná se o druh který je jedlý a rozpoznat ho můžete podle lampionu, který je zbarvený spíše do světle hnědé nebo také zelené barvy. Jakmile kalichy začínají usychat, uvnitř zůstane plod oranžovo-žluté barvy, který je připraven ke sběru i konzumaci.

Mochyni pěstujeme podobně jako rajčata. Vyžaduje umístit na slunnou stranu záhonu nebo zahrady. Daří se jí v hluboce zrytých půdách, které jí poskytnou dostatečný prostor a živiny. Semínka vyséváme do chráněných prostor již v únoru.Plody physalis velké jen několik centimetrů se zpravidla prodávají v malých košíčcích po deseti až dvaceti kusech. Před konzumací je nutné zralé plody physalis nejprve uvolnit z okolních kališních lístků. Také stonek je třeba odstranit. Jedlá je jen dužina a v ní obsažená semínka.

Jak zpracovat Physalis : plody mochyně můžete usušit a to nejlépe v domácí elektrické sušičce, sladkou pochoutku si pak můžete vychutnávat i v zimních měsících. plody se dají zavařit do kompotu společně s jinými druhy ovoce. můžete je zpracovat do chutného džemu. přidejte si mochyni i do zeleninového salátu, dokonale vylepší jeho chuť