Antwort Jak se chovat po ozařování? Weitere Antworten – Co se nesmi při ozařování

Jak se chovat po ozařování?
Nekuřte, kouření popsané reakce výrazně zhoršuje. Nepijte alkohol, zejména ne destiláty. Během ozařování prsu dochází k výše popsané reakci na kůži. Kůže i celý prs mohou být během léčby více oteklé a bolestivé.Po ukončení ozařování (až do 2-3 let) se mohou objevit pozdější nežádoucí účinky léčby. Postižena bývá kůže, u níž se může vyskytnout zarudnutí, hyperpigmentace či zhoršená pružnost. Podkoží bývá tužší a může se objevit také podkožní otok v oblasti hrudníku.Ozařování neničí nádorové buňky okamžitě. Může trvat několik dnů nebo i týdnů, než začnou nádorové buňky umírat a naopak účinek ozařování trvá ještě týdny nebo i měsíce po ukončení léčby.

Jak dlouho trvá únava po ozařování : Únava může trvat od 6 týdnů až po 12 měsíců od ukončení léčby.

Jaké jsou pozdní účinky ozáření

Po ukončení ozařování (až do 2-3 let) se mohou objevit pozdní nežádoucí účinky léčby zářením, např. kožní změny (zarudnutí, pigmentace, suchá a méně elastická kůže), tužší podkoží, podkožní otok v oblasti krku a pod bradou, suchost v dutině ústní, snížení funkce štítné žlázy.

Co nedělat po ozařování : Kůže je v závislosti na ozařované oblasti a technice ozáření více či méně citlivá, proto se o ni starejte dle doporučení. Oblékejte se do volného a vzdušného oblečení, nejlépe bavlněného, nebo speciálního pro ozařovanou pokožku.

Doba potřebná pro postupný návrat do běžného života je srovnatelná s dobou, po kterou probíhala aktivní léčba. Pokud tedy léčba probíhala rok, můžeme předpokládat, že následující rok bude probíhat rekonvalescence. Ačkoli se to nezdá, je to doba náročná jak pro nemocného, tak pro jeho blízké.

Byli vystaveni příliš silné dávce radiace, čímž onemocněli na akutní radiační syndrom (ARS). Lidí při takto vysokých dávkách téměř okamžitě propadnou zvracení, nesnesitelné bolesti hlavy, obvykle nedokáží zadržovat své výkaly, dostanou horečku, zimnici a nedokáží ovládat některé ze svých svalů.

Jak ošetřovat kůži po ozařování

Kůži jemně myjte, nedřete, neškrábejte, nedrhněte ani nepoužívejte peeling nebo parfémovaná mýdla. Nepřikládejte na kůži příliš teplé ani studené pomůcky – např. nahřívací polštářky, ledové zábaly apod. Sprchovat se můžete denně, koupání by se mělo omezit.Příznaky: Typickými příznaky jsou mírná až střední nevolnost s příležitostným zvracením začínajícím 3 až 6 hodin po ozáření a končícím do jednoho dne. Dále následuje desetidenní až čtrnáctidenní latentní fáze, po které se objeví lehké symptomy jako vyčerpanost.Časné účinky nastupují postupně v průběhu radioterapie, v některých případech mohou být důvodem pro přerušení léčby. Nejčastěji se setkáváme s kožními změnami (od zarudnutí kůže, přes její olupování až po mokvání), záněty ozářených sliznic zažívací trubice, močového měchýře apod., otok mozku (při jeho ozařování).