Antwort Jak Rozmnozit trvalky? Weitere Antworten – Jak Rizkovat trvalky

Jak Rozmnozit trvalky?
Důležité je, aby řízky pocházely ze zdravých rostlin, nejlépe z vrcholových výhonů. Řízky upravíme na délku asi 4 – 6 cm, spodní listy i s řapíky odřízneme blízko u stonku. Vrchní listy zkracujeme podle velikosti o třetinu až polovinu. U drobnolistých trvalek (Phlox subulata Thymus, Veronica apod.)Mnoho rodů skalniček se daří velmi dobře množit semeny, ovšem není tak zaručeno, zda již nedošlo ke zkřížení s jinými příbuznými druhy. Proto chceme-li zachovat identické jedince, musíme množit pomocí řízků z dané rostliny. Běžně je doporučováno řízkovat v červnu, kdy již letorosty „uzrávají“.Vegetativně se třapatky množí kořenovými řízky během zimy v prosinci až lednu, nebo časně zjara v dubnu až květnu.

Jak rozmnožit květiny : Vůbec nejběžnější metodou vegetativního množení okrasných i pokojových rostlin je řízkování. Obvykle na jaře či v raném létě se z rostlin odejmou řízky, což bývají podle druhu rostliny mladé výhonky, listy nebo části větviček. Stonek mahonie stačí nařezat na kousky s jedním očkem a jedním listem.

Jak spravne Rizkovat

Jednou z nejjednodušších možností, jak si rostlinu namnožit, je řízkování. Stačí z mateřské rostliny odebrat část vrcholového výhonu. To rostlině nijak neublíží a řízek obvykle zakoření do několika týdnů. Pro účinnější zakořenění řízků lze použít kořenový stimulátor.

Kdy se Rizkuje : Řízkování je prováděno v srpnu a v září, kdy jsou letorosty poněkud vyzrálejší. K řízkování jsou používány postranní větvičky odebírané nejlépe s patkou. Z řízku jsou jehlice odstraněny nožem.

Skalničky se vysazují nejlépe na jaře v období od března až do května nebo na podzim od srpna až do října. Rostliny v kontejnerech lze vysazovat po celé vegetační období s výjimkou horkých letních dnů. Po vysazení je rostliny nejlépe vydatně zalít a zastínit, aby se lépe ujímaly.

Srdcovku lze množit řízky, dělením trsů a semeny. Jestliže neodstraníme včas odkvetlé květy, začnou se v okolí mateřské rostliny záhy objevovat malé semenáčky.

Co s Třapatkou po odkvětu

Třapatka preferuje slunná stanoviště, v polostínu pokvete méně. Má ráda propustné, písčité půdy. Po odkvětu ji seřízneme, aby znovu vykvetla. Není to dlouhověká trvalka, proto ji musíme po několika letech znovu vysadit.Pozdě na podzim anebo brzy na jaře trs sestříhneme až u země. Rostlina je většinou krátkověká, v následujícím roce ji musíme znovu vysévat nebo vysazovat, ale je snadné ji namnožit buď opětovným výsevem semen, nebo dělením trsů.Mrazuvzdorné rostliny ve velkých květináčích

  • Ruj vlasatá
  • Bylinky.
  • Javor dlanitolistý
  • Hortenzie.
  • Rododendrony.
  • Zimostráz.
  • Šeřík.
  • Zakrslá borovice.


Jednou z nejjednodušších možností, jak si rostlinu namnožit, je řízkování. Stačí z mateřské rostliny odebrat část vrcholového výhonu. To rostlině nijak neublíží a řízek obvykle zakoření do několika týdnů. Pro účinnější zakořenění řízků lze použít kořenový stimulátor.

Jak dlouho nechat řízky ve vodě : Příprava řízků: Po vytažení řízků z místa uskladnění, případně po přepravě, je nutné řízky celé namočit nejméně na 24 hodin do vody. V případě výskytu plísně je možné řízky omýt v 5% roztoku Sava, ale většinou to není nutné.

Jak dlouho trva řízkování : Zakořenění trvá 6 až 12 týdnů ale i 6 měsíců, podle druhu a podmínek.

Jak funguje řízkování

U řízkování jde v principu o to, že z kousku výhonu rostliny, jehož odebrání rostlině neuškodí, vyroste nová rostlina se stejným genetickým materiálem, jaký měla rostlina mateřská. Využít přitom můžeme i výhony z řezu. Řízkování je vegetativním způsobem rozmnožování rostlin, tedy nepohlavním.

Čím osázet skalku, aby byla pořád krásně barevná Při výběru rostlin berte v úvahu umístění skalky. Na sluneční místo se hodí například pupalka, netřesk, mateřídouška, lomikámen nebo rozrazil. Vhodné budou i nízké kosatce, pochybek plazivý nebo kobercové floxy.Mezi nejkrásnější drobné trvalky do skalky a zídky patří kvetoucí plamenky (Phlox), mateřídouška (Thymus sp.), mydlice (Saponaria), štěničník (Iberis) a například měkká trvalka úrazník (Sagina) a tařička (Aubrieta). Ty tradičnější jsou rozchodníky (Sedum) a skalní růže (Sempervivum).

Kdy raší Srdcovka : Srdcovka nádherná (Dicentra spectabilis)

Nejhezčí jsou však květy ve tvaru srdíčka, jimiž nás srdcovka okouzluje od května do června. Jestliže roste ve stínu dřevin, zůstane pěkná ještě dlouho po odkvětu. Na přímém slunci rychle zatahuje.