Antwort Jak roubovat podnože? Weitere Antworten – Kdy nejlépe roubovat

Jak roubovat podnože?
Kdy roubovat Pro roubování je nejvhodnější čas brzy zjara, kdy se stromy teprve začínají probouzet. Obvykle platí pořadí v roubování, kdy jako první je na řadě angrešt a rybíz, pak třešně a višně, dále meruňky, švestky, slívy a nakonec jabloně a hrušně.Roubovance je nutno za slunečních dnů stínit (max. 18°C) a zavlažovat jemnou mlhou. Podnože bývají většinou hrnkované a pro zimní roubování mírně narašené. Roubujeme kopulací, na kozí nožku, za kůru, postranním plátováním a do rozštěpu.Ze zelenin se v posledních letech nejčastěji roubují okurky, melouny, nověji i papriky a rajčata. Roubování okurek však není novinka. Tento způsob pěstování se používá hlavně jako ochrana rostlin před půdními houbovými chorobami. Roubováním zamezíme fusariovému vadnutí a jiným nemocem kořenového krčku a kořenů.

Jak se roubují jabloně : Do zkrácené větve o průměru do 2 cm dáváme 1 roub, do 4 cm dáváme po 2 roubech, do 12 cm pak dáváme 3 – 4 i více roubů. Silnější větve nad 15 cm nedoporučujeme roubovat. Roub má mít 3 – 5 pupenů. Po naroubování zavazujeme rouby školkařským lýkem nebo igelitovými pásky a zbylé rány zamažeme štěpařským voskem.

Proč se roubuje

Proč roubujeme Roubování je jednou z nejúčinnějších technik, jak zachránit a rozmnožovat staré a krajové odrůdy. Jelikož tato metoda nám umožňuje kombinovat několik odřezků i z ušlechtilých (vzácných) odrůd na podnož či větev jiného ovocného stromu, je více pravděpodobné, že vyroste geneticky přesná kopie.

Jak se roubuje broskev : Nejvhodnější způsob rozmnožování broskvoní je očkování. Postup takzvaného očkování čipem : odstřihneme roub, oddělíme veškeré listy, připravíme si vhodnou podnož ( i slivoňovou ) a na podnož přeneseme očko a zabandážujeme. Po měsíci očko přiroste a je třeba bandáž povolit. Naočkovaná podnož může už po 3 letech rodit.

Na roubování melounů můžete použít podnož SPRINTER F1 (jde o speciálně vytvořenou podnož pro roubování křením Cucubita maxima a Cucurbita moschata).

Rouby musí být při roubování nenarašené, podnož dobře zakořeněná a narašená. Koncem února a hlavně v březnu přeroubujete starší peckoviny. Jako první jsou na řadě třešně a višně, pak meruňky, poté švestky a slivoně, nakonec jabloně a hrušně. Pořadí je dáno prouděním mízy, u peckovin začíná dřív než u jádrovin.

Na jakou tykev roubovat

TYKEV FÍKOLISTÁ – selekce SM-CF 106 F1 (Cucurbita ficifolia C. Bouché) – tykev používaná jako podnož pro roubování okurek a melounů. Má dobrou afinitu s většinou pěstovaných odrůd. Bohatý kořenový systém odolný vůči půdním patogenům zajišťuje bujný růst naroubované rostliny a vysokou plodnost.Jedny odebrané na podzim – většinou z vykopaných stromů, jejichž odrůdy bylo třeba zachovat, pak rouby cíleně nařezané v březnu a nakonec rouby odebrané na poslední chvíli – již v době toku mízy – těsně před narašením.Rouby z koruny nikdy neodebíráme během silných mrazů, protože jsou jejich vlivem vysušené a ve velmi špatné kondici. Ideálním termínem pro odebírání roubů je v období Vánoc nejpozději do poloviny ledna. To platí zejména pro peckoviny, jejichž pupeny při pozdějším odebrání mohou „narůst” a špatně se takto přijímají.

Rouby odebíráme zásadně ze zdravých, jednoletých výhonů (letorostů) a silné přibližně jako tužka až prst. Ideálně pak z vnější a jižní strany stromu. Ta totiž bývá nejlépe osluněna. Nikdy nepoužívejte výhony rostoucí kolmo vzhůru (lidově takzvané vlky), nýbrž výhradně koncové výhony z obvodu koruny stromu.

Jak se jí broskev : Broskve je nejlepší jíst v syrovém stavu, neboť jde opravdu o velmi chutné ovoce, řazené mezi nejhodnotnější druhy. Obvyklé jsou dvě strategie konzumace syrového plodu – při první je broskev rozkrojena a pecka před konzumací vyjmuta, při druhé je dužnina okusována přímo z pecky.

Kdy se stříhá rouby na třešeň : Jak jsme zmínili, rouby odebíráme během zimy, když jsou teploty nad 0 °C, nemrzne a je vlhko. Rouby z koruny nikdy neodebíráme během silných mrazů, protože jsou jejich vlivem vysušené a ve velmi špatné kondici. Ideálním termínem pro odebírání roubů je v období Vánoc nejpozději do poloviny ledna.

Kdy vysadit roubované okurky

Ideální termín je od 15.3. do 15.4. podle toho, jak kdo má teplý skleník a kdy si může dovolit okurky vysadit. Nedoporučuji naroubované okurky ponechávat déle než 10 dní po odstranění kořene okurky v malém kelímku, kořeny v něm trpí a rostlina žloutne.

Přibližně za 14 dní je odrůda připravená k roubování, v době 2 okvětních lístků. Roubujeme do rozštěpu, v době kdy se objeví první lístky. Poté místo zavážeme roubovací páskou. Dopřejeme sazeničkám stanoviště s vysokou vlhkostí, teplé a slunečné.Rouby můžeme zapíchnout nebo zarýpnout do země, asi 5 cm hluboko za kmenem stromu, aby je chránil před sluncem. Další možností je uložení roubů do chladného sklepa, do vlhkého písku. Kdo může, uloží rouby do chladničky, zabalené do vlhkých novin a igelitového sáčku, do nejchladnějšího místa.

Jak stříhat rouby : Rouby je třeba stříhat ideálně zahradnickými dvousečnými nůžkami, případně můžeme použít zahradnický štěpařský nůž (takzvanou „žabku“). Každý ovocnář jej má stále po ruce a stále pěkně ostře nabroušený.