Antwort Jak roubovat jablka? Weitere Antworten – Jak se Roubuji jabloně

Jak roubovat jablka?
Roub má mít 3 – 5 pupenů. Po naroubování zavazujeme rouby školkařským lýkem nebo igelitovými pásky a zbylé rány zamažeme štěpařským voskem. Po vegetační dobu zajistíme, aby se rouby nevylamovaly. V dalších létech po přeroubování ošetřujeme korunu stejně, jak je uvedeno u výchovného řezu.Potřebujeme čistý roubovací nůž z kvalitního materiálu, štěpařský vosk nebo balzám, na ovázání buď lýko nebo roubovací PVC pásku. Lýko není pružné, místo spoje tedy budeme muset hlídat, abychom lýko včas odstranili nebo povolili, jinak by škrtilo.Jako podnože se používají meruňkové semenáče (M-VA, MLE, MHL) – ale jen do kvalitních půd. Do těžších nebo sušších půd se lépe hodí myrobalán (MY-KL-A, MY-VS-1,…). V těžších vlhkých půdách se dají použít slivoňové podnože (St. Julien A, Wangenheimova, Pixy).

Kdy odebírat rouby jabloní : V zásadě platí, že bychom rouby měli odebírat v době vegetačního klidu. Jde nám především o to, aby větvičky nebyly narašené. Z toho důvodu se doporučuje u peckovin odebírat rouby dříve (prosinec – leden), jelikož pupeny raší již během února. Zatímco u jádrovin můžeme odběr roubů odložit až na konec března.

Na jakou podnož roubovat jabloň

dává vznik koruně ovocných stromů, které rodí ovoce. Podnoží může být jak semenáč stejného druhu (třešeň ptačí pro kultivary třešní), kultivar rostliny využívaný speciálně jako podnož (časté u jabloní např. M27), tak i některý příbuzný druh (například roubování hrušně na kdouloň).

Kdy se provádí roubování : První rouby se užijí v lednu na „roubování v ruce“. V únoru je používáme při roubování venku, způsoby vhodnými pro období bez mízy (plátování, kozí nožka, do rozštěpu…). A na jaře, za mízy, takzvaně za kůru. Poradí odborníci, literatura nebo internet.

TYKEV FÍKOLISTÁ – selekce SM-CF 106 F1 (Cucurbita ficifolia C. Bouché) – tykev používaná jako podnož pro roubování okurek a melounů. Má dobrou afinitu s většinou pěstovaných odrůd. Bohatý kořenový systém odolný vůči půdním patogenům zajišťuje bujný růst naroubované rostliny a vysokou plodnost.

Během léta se očkují jabloně, hrušně, broskvoně a slivoně. A také okrasné dřeviny. Úspěšné očkování lze provést opravdu jen na mladých výhonech. Takže můžeme sice přeočkovat i starší ovocné stromy, ale jen tak, že na jaře strom seřízneme a očkujeme pak mladý výhon, který vyrostl od jara.

Co roubovat na Meruzalku

Na meruzalku většinou roubujeme angrešt, rybíz červený a bílý, někdo roubuje i rybíz černý, ten však není příliš vhodný pěstovat ve tvaru stromku.Roub musí být na podnož umístěn a upevněn tak, aby se vodivé svazky obou částí vzájemně dotýkaly. Po srůstu podnož (kořenová část) zajišťuje přísun živin, naroubovaná část vytváří nadzemní část a je obvykle tou částí, která přináší očekávaný efekt, např. dává vznik koruně ovocných stromů, které rodí ovoce.Rouby též můžeme uchovávat ve vlhkém písku a nebo vlhkých pilinách ve velmi chladném sklepě (teplota by zde neměla přesáhnout 3 °C) a nebo v jiném podobném prostoru (kolna, nevytápěná dílna apod.). Rouby lze také založit do brázdy v zemi, ideálně na severní straně domu či jiném místě, kde co nejméně kolísají teploty.

Na roubování melounů můžete použít podnož SPRINTER F1 (jde o speciálně vytvořenou podnož pro roubování křením Cucubita maxima a Cucurbita moschata).

Kdy vysadit okurky na roubování : Ideální termín je od 15.3. do 15.4. podle toho, jak kdo má teplý skleník a kdy si může dovolit okurky vysadit. Nedoporučuji naroubované okurky ponechávat déle než 10 dní po odstranění kořene okurky v malém kelímku, kořeny v něm trpí a rostlina žloutne.

Na co se Roubuji okurky : Jako podnož se nejčastěji používá tykev fíkolistá (Cucurbita ficifolia), která tvoří mohutný kořenový systém. Robustní kořeny pronikají hluboko do půdy a snadněji nacházejí vodu a živiny. Proto rostou roubované okurky bujně a vitálně. Navíc jim méně škodí nižší teploty.

Kdy se nesmí očkovat

mimořádně závažné reakce se zhoršením celkového stavu po předchozím očkování danou vakcínou; anafylaktická (těžká alergická) reakce na kteroukoli složku vakcíny; akutní onemocnění; léčba tlumící funkci imunitního systému nebo těžká porucha imunity jsou kontraindikací pro podání živé vakcíny.

Roubovance zamázneme na řezu voskem, dáme je do vlhkého substrátu ve sklepě, a jakmile to půda dovolí, vysadíme je ven. Už na začátku února můžeme vyrazit ven roubovat pruty meruzalky, podnože všech jádrovin a peckovin, nebo třeba lísek. Výjimku, i když ne pro každého, tvoří broskvoň.Roubovat se dá v době vegetačního klidu (podnož je bez mízy), nejčastěji kopulací (i anglickou – viz kapitola o roubování). To je již v předjaří (únor). Spíš používám obyčejnou kopulaci než anglickou, větvičky bývají dost tenké a zejména angreštové se drolí, špatně se po kopulačním řezu ještě nařezávají podélně.

Jak připravit rouby : Rouby můžeme zapíchnout nebo zarýpnout do země, asi 5 cm hluboko za kmenem stromu, aby je chránil před sluncem. Další možností je uložení roubů do chladného sklepa, do vlhkého písku. Kdo může, uloží rouby do chladničky, zabalené do vlhkých novin a igelitového sáčku, do nejchladnějšího místa.