Antwort Jak pěstovat zeleninu hydroponicky? Weitere Antworten – Jak pěstovat zeleninu ve vodě

Jak pěstovat zeleninu hydroponicky?
Hydroponie je způsob pěstování rostlin bez použití půdy. Běžná zemina se vymění za roztoky bohaté na živiny a zelenina a bylinky se pěstují pouze na vodě. Speciální desky z polystyrenu plavou po povrchu, a kořeny rostlin v plastových otvorech tak mají stálý přísun vody s živným roztokem.Do pěstební nádoby pro hydroponii nasypte potřebné množství keramzitu. Ideálně do výšky, kde končí spodní otvory pro průtok vody. Poté vezměte rostlinu, kořeny rozprostřete po ploše celé nádoby a postupně rostlinu zasypávejte ze všech stran keramzitem. Příliš keramzit nestlačujte, ať nezpřetrháte kořeny.Nejjednodušším způsobem, jak začít s hydroponickým pěstováním, je nechat ve vodě zakořenit rostlinu, kterou chceme pěstovat. Takto připravená rostlina bude již zvyklá na prostředí roztoku a bude lépe prosperovat. Zakořeněnou rostlinu pak přesadíme do speciálního květináče určeného pro hydroponické pěstování.

Jak pěstovat Pokojovky ve vodě : Hydroponické rostliny zakoupené u nás, jsou zasazené v plastových květináčích a keramzitu. Takto je stačí vložit do okrasného obalu, dosypat keramzitem a přidat vodoznak. Tento systém dvou nádob je pro hydroponii ideální. Také je ale možné rostliny zasadit rovnou do obalu, zasypat vhodným substrátem a použít vodoznak.

Co se dá pěstovat v hydroponii

Díky domácí hydroponii snadno vypěstujete bylinky, zeleninu i ovoce. Pokud se rozhodnete pro hydroponické pěstování bylinek, vsaďte na voňavou mátu, bazalku, šalvěj či tymián. Při pěstování zeleniny doporučujeme oblíbená cherry rajčátka nebo saláty, z ovoce pak určitě vyzkoušejte šťavnaté jahody.

Jakou zeleninu lze pěstovat ve stínu : Mezi čtyřmi a pěti hodinami slunce je tak akorát pro mrkev, petržel, celer, ředkvičky, hrášek, řepu nebo fazole. Zvlášť kořenová zelenina může těžit z vláhy, kterou záhony v polostínu lépe zadržují, například mrkev je šťavnatější.

Okrasné rostliny vhodné pro hydroponii jsou například draceny, fíkovníky, diefenbachie nebo břečťany. Z kvetoucích rostlin se pro hydroponické pěstování nabízí africké fialky, některé druhy orchidejí, případně tulipány, narcisy i další cibuloviny.

Rostlinu pěstovanou formou hydroponie zalévejte jednou za dva až tři týdny, záleží na druhu rostliny. Hnojte při každé zálivce. Živný roztok (hnojivo) ovšem nepřelévejte. Zpočátku připravujte roztok v poloviční koncentraci, až později zvyšujte koncentraci na plnou dávku.

Co se dá pěstovat hydroponicky

Hydroponicky lze pěstovat celou řadu rostlin od melounů, přes papriky až po orchideje. Hydroponické pěstování je méně náročné na prostor než klasické pěstování v půdě a uvádí se, že dokáže uspořit až 90 % vody. Rostliny pěstované hydroponicky rychleji rostou, mohou být silnější a také mohou poskytnout bohatší úrodu.Tablety hnojiva aplikujte pod pěstební nádobu na dno obalové nádoby. Účinnost těchto hnojiv je různá, běžně se pohybuje okolo 6 týdnů. Tekuté hnojivo – je nejkvalitnější a lze jím rostlině dodávat spolu se zálivkovou vodou živiny. Tekutými hnojivy se hnojí v kratších intervalech.Výběr trvalek do stínu

Dominují kapradiny, funkie (Hosta), pomněnkovec (Brunnera), barvínek (Vinca). Mnohé rostliny ve stínu i kvetou: zvonky (Campanula), srdcovka (Dicentra), orlíčky (Aquilegia), hluchavky (Lamium) a mnohé jiné. Z popínavek vzpomeneme břečťan (Hedera).

Vsaďte na slunce, stín a polostín

  • Na slunci se bude dařit rajčatům, která můžete umístit ke stěně chaty a přenechat tak místo v záhonu náročnějším druhům zeleniny.
  • Bez přímého slunce se obejde rebarbora, křen a medvědí česnek.
  • Do polostínu zasejte špenát, salát, hrášek, kedlubnu, brokolici nebo červenou řepu.

Co spolu pěstovat : Dárek na nástěnku

Druh zeleniny Co vysadit vedle
cuketa/dýně kukuřici, fazole, hrách, cibuli, špenát
česnek rajčata, salát, řepu, jahody, cibulku
fazole ředkvičky, okurky, kapustu, kedluben, salát, květák, celer, rajčata, brambory, špenát, červenou řepu, ředkev
hrášek kedlubny, mrkev, okurky, ředkvičky, hlávkový salát

Jak si udělat domácí hnojivo : Chcete-li si vyrobit tekuté hnojivo z kopřivy dvoudomé, dejte čerstvé listí kopřivy, nařezané na malé kousky, do kbelíku s asi 10 litry vody. Ideální pro výrobu tohoto hnojiva je dešťová voda. Malé množství listí také můžete přidat přímo do půdy nebo je umístěte kolem rostlin při zalévání.

Která zelenina se dá pěstovat ve stínu

Mezi čtyřmi a pěti hodinami slunce je tak akorát pro mrkev, petržel, celer, ředkvičky, hrášek, řepu nebo fazole. Zvlášť kořenová zelenina může těžit z vláhy, kterou záhony v polostínu lépe zadržují, například mrkev je šťavnatější.

Ve stínu se ale dobře daří například medvědímu česneku, mangoldu a rukole. Úspěšné může být i pěstování květáku, fazolí, brokolice, hrášku, jehněčího salátu a řezaného salátu, pokud se slunce dostane na balkon brzy ráno nebo večer na dvě až tři hodiny. Mohou být přidány bylinky jako kopr, pažitka, máta a petržel.Většina zeleniny potřebuje v sezóně 6 až 8 hodin přímého slunečního světla denně. Pro záhony vybírejte místo na plném slunci.

Kolik slunce potrebuje mrkev : Mezi čtyřmi a pěti hodinami slunce je tak akorát pro mrkev, petržel, celer, ředkvičky, hrášek, řepu nebo fazole. Zvlášť kořenová zelenina může těžit z vláhy, kterou záhony v polostínu lépe zadržují, například mrkev je šťavnatější.