Antwort Jak pěstovat pryšec? Weitere Antworten – Jak pestovat Pryšec
Pěstování: Sázíme na slunné nebo polostinné stanoviště. Rostlině se nemusí odstraňovat zaschlé květy, má dobré samočistící vlastnosti. Pravidelná zálivka a přihnojování zajistí kvetení od května až do zámrazu. Rostliny mohou přezimovat na okně světlého interiéru.Ochrana rostlin: Kvetoucí a polštářové trvalky netrpí specifickými chorobami. Řez: Na jaře je nutné rostlinu ostříhat až k zemi, z kořenů pak vyraší nové výhony. Zavlažování: Nesnáší trvalé přemokření, zaléváme až v době, kdy substrát trochu proschne, to je obzvlášť důležité při pěstování rostliny v nádobě.Volíme světlé stanoviště až mírný polostín, vyvarovat se musíme prudkého přímého slunce, které způsobuje skvrny na listech (rostlinu umístíme alespoň 0,5 m od okna ). Jinak nejsou tyto rostliny náročné na péči, stačí jim běžná půda a mezi jednotlivými zálivkami necháme necháme substrát vždy proschnout.
Jak namnožit Pryšec : Množení: Pryšce můžeme množit semenem, dělením nebo řízkováním. Semena vyséváme v dubnu doma pod sklo. Na konci května je vysazujeme na záhon.
Kdy se stříhá Pryšec
Pryšec ostříhejte až na jaře s ostatními trvalkami. Seřízněte odumřelé stonky nízko nad zemí. Určitě ho nestříhejte na podzim, další sezónu by nekvetl.
Jak zalévat Pryšec : Nepotřebuje mnoho vody, ho stačí zalít dvakrát ze měsíc. Před dalším zaléváním by měla být půda proschnutá. Upozorňujeme však, že šťáva z pryšce je jedovatá. V letním období lze euforbie umístit také venku na terasu, ale je potřeba je postupně zvykat na přímé sluneční světlo.
Jen po odkvětu je nezbytné každou lodyhu u země zastřihnout tzv. na babku, do podzimu rostlina zase obroste. Řez je nutný i zjara, kde se odstraňují loňské stonky a rostlina se nechá znovu narašit. Při řezu si ale dejte pozor – pryšec při poranění pouští dráždivé mléko (latex), které může být pro někoho alergenní.
Prořežte časně zjara, před začátkem vegetačního období přibližně třetinu nejstarších větví. Pokud rostlina kvete na nových přírůstcích, počkejte s prořezem až po odkvětu. Únor–Březen: Prořezávejte časně zjara. Červen–Srpen: Pokud keř časně zjara kvete, prořezávejte po odkvětu.
Jak pěstovat Pryšec zářivý
Pěstování je velmi snadné, stačí rostlinu umístit na dobře chráněné místo v polostínu. Snáší i plné slunce nebo zastínění, pak ale hůře kvete. Nepotřebuje zvlášť velkou zálivku. Jako teplomilná rostlina nesnáší teploty pod 10 °C.Jaké rostliny pro štěrkový záhon vybrat Ve štěrkových zahradách se bude nejlépe dařit suchomilným rostlinám, mezi které patří trvalky, letničky, okrasné trávy a dřeviny. Z bylin můžete zasadit tymián, šalvěj, nebo levanduli.Obecně se vyplatí pěstovat
Zeleninu, která je drahá (například česnek nebo chřest). Zeleninu, kterou seženete obtížněji (například topinambury). Zeleninu, kterou nepořídíte za dobrou cenu v dobré kvalitě (například rajčata). Zeleninu, o které chcete mít jistotu, že vyrůstala bez chemie a v přirozených podmínkách.
Množení: Množíme na jaře stonkovými řízky, které po odříznutí ponoříme do vlažné vody, aby z nich vytekla mléčná šťáva. Než rostliny zasadíme do substrátu, ponoříme je do růstového hormonu. Můžeme také množit semeny.
Jak pěstovat tlustici Vejčitou : Potřebuje jen dostatek světla a přiměřenou zálivku. Přelití je snad to jediné, co ji může zahubit. S vodou tedy opatrně; v horkém létě zalévejte kvečeru, kdy už teploty klesnou, a použijte přitom odstátou vodu pokojové teploty. Přes zimu zálivku omezte na minimum, zvláště pokud tlustici zimujete v chladu.
Jaké plodiny nedávat po sobě : Nedáváme k sobě například plodiny, které mají stejné nebo podobné nároky na živiny a zároveň stejné odpadní látky, jako jsou například papriky, rajčata a okurky, ale spíše se snažíme kombinovat tyto rostliny jinak. Okurky s koprem, kopr má ráda i mrkev a třeba červená řepa.
Co sázet k sobě
Dárek na nástěnku
Druh zeleniny | Co vysadit vedle |
---|---|
cuketa/dýně | kukuřici, fazole, hrách, cibuli, špenát |
česnek | rajčata, salát, řepu, jahody, cibulku |
fazole | ředkvičky, okurky, kapustu, kedluben, salát, květák, celer, rajčata, brambory, špenát, červenou řepu, ředkev |
hrášek | kedlubny, mrkev, okurky, ředkvičky, hlávkový salát |
Na záhon stále můžeme vysévat cibuli, mangold, hrách, mrkev, ředkvičky a ředkve, petržel, vodnice i řepu. Brokolici, pór, kadeřávek, zelí i některé saláty už také lze vysévat přímo do půdy, stejně tak kapustu a kedlubnu. Z tykví lze sít všechny, ať se jedná o cukety, dýně, či patizony.Trvalé zastínění snese již zmíněný břečťan, bohyška, prvosenky (petrklíče), lomikámen stinný, kakosty a čemeřice, řeřišnice, hvězdnatec, jaterník, rozchodníky, škornice a hvězdnatce. Mezi vyšší trvalky vhodné do polostínu či stínu pak patří některé zvonky, třemdava, oměj, náprstník, udatna, rodgersie a ploštičník.
Jak množit pryšec zářivý : „Pryšec zářivý množíme v předjaří řízky. Nejdříve je namočíme do vlažné vody, aby z nich vytekla mléčná šťáva. Pak je namočíme do stimulátoru a až potom zapíchneme do množárenského substrátu. Šlo by to i výsevem, semeny, ale to je složité a zdlouhavé,“ konstatuje Tomáš Pražák.