Antwort Jak pěstovat olivovník v bytě? Weitere Antworten – Jak se starat o olivovník doma

Jak pěstovat olivovník v bytě?
Olivovníky si nejvíce libují v jemně navlhlé půdě, proto je nezapomeňte pravidelně zalévat. Jelikož je rostlina na sluníčku a často zasazená v květináči, voda se odpařuje rychle. V zimě by mělo stačit zalévat jednou týdně, v létě ale možná bude potřeba dopřát rostlině zálivku až dvakrát nebo třikrát týdně.Není to žádný důvod k panice. Je totiž u olivovníku přirozené, stejně jako u jiných stálezelených rostlin, že vyměňují staré listy postupně a ne najednou. Všechny listy se vymění v průběhu dvou až tří let. Pokud Vám z olivovníku začíná opadávat větší množství listů, je možné, že trpí suchem a je třeba jej zalít.K výsadbě olivovníku zvolte dostatečně velkou nádobu, která umožní růst kořenového balu. Důležitá je hloubka a šířka, aby kořeny mohly volně expandovat. Květináč přizpůsobte velikosti stromu. Vhodným materiálem je sklolaminát, který nabízí pěstitelům dostatečný výběr velikostí květináčů.

Jak pěstovat olivovník na balkoně : Olivovník v květináči

Popularitě se těší také jeho pěstování v nádobě. Pamatujte na to, že olivovníky špatně snáší vlhký vzduch. Proto je vhodné jim zajistit stanoviště, kde bude vzduch spíše sušší, a to především v zimě. Ideální může být například prostor na chodbě či terase, který je dobře chráněn před mrazem.

Co potrebuje Olivovnik

Olivovník potřebuje ke svému zdravému růstu dostatek vzduchu a tepla, měl by být pěstován na slunném místě. Vzhledem k zemím, odkud olivovník pochází, se nemusíte bát ani letního poledního žáru, ten naopak olivovníky milují a jsou na něj po staletí zvyklé.

Jak tvarovat olivovník : Stromy můžete tvarovat. Lepší je zkracovat dlouhé větve, aby strom rostl, houstl a hutněl a netáhl do výšky. Každé dva roky naopak můžete strom prosvětlovat. První olivy se objevují na stromcích po asi pěti letech (především na těch roubovaných).

Zimování olivovníku v květináči

Při pěstování olivovníku v květináči se jeho mrazuvzdornost pohybuje pouze okolo -5°C v závislosti na stáří a kondici rostliny. Na zimu ho přemístíme na chráněné místo do světlé verandy, zimní zahrady, zasklenou terasu či balkon, kde bude dostatek světla.

Teplomilná rostlina se vyskytuje často na velmi kamenitých a suchých půdách. Roste velmi pomalu a dosahuje velmi vysokého věku. Stáří Platónova olivovníku z Akadimova háje u Athén je asi 2500 let. První úrodu přináší kolem dvacátého roku, ale plodí dalších 150 i více let.

Co se dává pod květináč

K jemnějším drenážním materiálům, vhodným do menších květináčů, patří písek, perlit a drobný štěrk nebo keramzit. Písek není příliš vhodný, protože je jemný a příliš propouští vodu. Šterk zase vodu poutá málo. Nejlepšími materiály se tedy jeví perlit a jemný keramzit.Bez poškození snesou spolehlivě –8 °C, rozumná teplota je do –12 °C, zakryté samozřejmě snesou více. Rostliny v kontejneru na zimu umisťujeme na světlé, ale pokud možno nevytápěné místo. Olivovník při nedostatku slunečního záření v zimě při teplotách nad 18 °C velmi trpí.S výsevem začněte v březnu. Pokud máte velké jižní okno, můžete začít i dříve. Mladé rostliny dejte ven od dubna, pokud je balkon slunný a chráněný před větrem. Na teplomilnou zeleninu jako rajčata, lilky a papriky je ideální jižní balkon.

Olivovníky v nádobách přeneseme do chladné světlé místnosti s teplotou okolo 10 – 15 °C, snesou i přezimování ve vytápěném prostoru, pokud mají zajištěn suchý vzduch, což nebývá při současném způsobu vytápění problém, spíše naopak. Ve volné půdě snesou mráz do -10 °C, pak hrozí vymrznutí.

Kdy a jak Strihat Olivovnik : Olivovník potřebuje řez (PIXABAY)

Bez řezu by celkový vzhled olivovníku brzy rušily vytáhlé nevětvené výhony. Proto je nutné jej několikrát za rok seříznout: v únoru nebo březnu, v červnu a ještě jednou ke konci srpna. Po řezu olivovník zvlášť nepřihnojujte. Příliš mnoho živin totiž může vést až k poškození listů.

Kdy dát Olivovnik dovnitr : Olivovník stěhujte dovnitř i ven nejlépe v době, kdy venku i vevnitř panuje stejná teplota. Nejspíš se ani tak nevyhnete částečnému opadání listů, ale nebude probíhat v dramatické míře a rostlina zůstane zdravá.

Kolik stupnu vydrzi Olivovnik

Běžně je to v období od začátku prosince do Vánoc, ale i zde je třeba pečlivě hlídat venkovní teploty a uklidit rostliny včas. Olivovníky jsou specifickou kategorií na zimování, jelikož nemají moc rádi interiérové prostory. Vydrží mráz do -12°C, tudíž mohou zůstat značnou část zimního období venku.

Pro získání 1 litru oleje je potřeba 4 až 6 kg oliv, což závisí na odrůdě a způsobu lisování.Z čeho drenážní vrstvu vytvořit Drenáž je v podstatě jakýkoli nasákavý materiál. Do květináčů se nejlépe hodí speciální materiál, kterým je KERAMZIT, SERAMIS nebo PERLIT. Nahradit je mohou ale také střepy hliněných nádob, jemný štěrk nebo kamínky.

Kolik vody do květináče : Množství vody by mělo odpovídat 5 až 10 % objemu květináče. Užitečný tip je přirovnat množství vody na zalití k 5 až 10 % objemu květináče. Tak obvykle docílíte správného množství vody pro rostlinu.