Antwort Jak pěstovat okurky na zahradě? Weitere Antworten – Co potřebují okurky

Jak pěstovat okurky na zahradě?
Okurkám svědčí kyprá, výživná a na humus bohatá půda. Do záhonu dejte 5 až 10 cm silnou vrstvu kvalitního, vyzrálého kompostu. Protože okurkám svědčí půda, která je prohřátá, položte na ni černou fólii asi tak týden až měsíc před vysazením. Důležitá je správná výsadba okurek.Okurky zpravidla předpěstováváme ve vyhřívaném skleníku nebo v interiéru. K výsevu přistupujeme již začátkem dubna, aby byly sazenice do konce května, kdy již nehrozí přízemní mrazíky, dostatečně silné. Pro předpěstování okurek použijte malé květináče, rašelinové kelímky nebo speciální sazeničkové palety.Do pěstební nádoby o rozměru 50 x 50 cm budeme potřebovat dva 50 l pytle. Rostliny okurek jsou velmi náročné na organickou hmotu, proto je potřeba do pěstebního substrátu navíc přimíchat hnůj. Velmi jednoduše hnůj dodáme formou granulovaného hnoje.

Jak hluboko se sází okurky : Semínka vyséváme do hloubky 1-2 centimetry. Jakmile rostlinky vzejdou, porost protrháme. Každá okurka by měla mít rozestup 30 centimetrů.

Co nesnáší okurky

V sousedství okurek pozor na rajčata, ředkve a brambory, které okurky moc rády nemají. Nesázejme vedle nich také plodiny, které nemají rády vydatnou zálivku, jako je třeba česnek a cibule. Hrášek se příliš nekamarádí s fazolemi, cibulí, bramborami, česnekem, pórkem a rajčaty.

Kdy Zaštipovat okurky : V době kdy rostlina dosáhne 60 – 70 cm, odstraníme řezem všechny listy a plody do výšky 40 – 45 cm, ponecháme pouze 1,5 – 2 cm řapíku z každého odstraněného listu (prevence proti zaschnutí).

U okurek s převážně samičím kvetením může v některých stresových siruacích (tepelné výkyvy, vláhové výkyvy) dojít ke zvýšené tvorbě samčích květů. Pěstování nehybridních odrůd považuji za raritu, protože zde se jedná opravdu o spíše okrasnou rostlinu než o tu, která by měla přinést užitek.

Asi nejjednodušším způsobem přihnojování okurek během vegetace je použití známého a osvědčeného hnojiva Cererit. Jedná se o bezchloridové granulované hnojivo se stopovými prvky (NPK (+MgO, +S) 8-13-11 (+2, +15) s B, Cu, Mo a Zn) určené k výživě ovoce, zeleniny, chmele a okrasných rostlin.

Jak správně Zaštipovat okurky

Sazenice vysazujeme v řádku od sebe 60 – 70 cm a navádíme je na provázek upevněný na horním vedení (drátu, konstrukci) apod. V době kdy rostlina dosáhne 60 – 70 cm, odstraníme řezem všechny listy a plody do výšky 40 – 45 cm, ponecháme pouze 1,5 – 2 cm řapíku z každého odstraněného listu (prevence proti zaschnutí).Okurky mají rádi teplé a vlhké počasí a spoustu slunečního světla. Vyberte místo s plným sluncem. Také potřebují teplo a hodně světla. Půda by měla být neutrální nebo slabě kyselá s pH kolem 6,5 až 7,0.Co nepěstovat vedle sebe – konkrétní příklady

  • červená řepa, salát X špenát.
  • zelí X jahody.
  • kapusta kadavá X růžičková kapusta.
  • okurky X rajčata, zelí, květák, růžičková kapusta, brokolice.
  • fazole X fenykl.
  • šalotka X hrách, fazole.


Okurka (Cucumis), též meloun, je rod rostlin z čeledi tykvovité. Jsou to plazivé nebo popínavé byliny s jednoduchými střídavými listy a žlutými pětičetnými květy. Plodem je dužnatá bobule. Rod zahrnuje asi 60 druhů a je rozšířen v tropech a subtropech Starého světa.

Jak a kdy Zaštipovat okurky : V době kdy rostlina dosáhne 60 – 70 cm, odstraníme řezem všechny listy a plody do výšky 40 – 45 cm, ponecháme pouze 1,5 – 2 cm řapíku z každého odstraněného listu (prevence proti zaschnutí).

Proč Zaštipovat okurky : Stejně jako je tomu u rajčete, i okurkám rostou nové výhony nad každým listem. Ale s tím rozdílem, že ze stejného místa raší i okurky. Vylamovat musíme tedy opatrně. Opět platí, že čím dříve, tím lépe, protože nadbytečný výhon odčerpává rostlině sílu.

Proč mi žloutnou malé okurky

Okurky tedy mohou žloutnout z toho důvodu, že mají příliš vysokou teplotu. I když se jedná o rostliny, které jsou teplomilné, bude potřeba, abyste jim zajistili teplotu kolem 25 °C přes den. Z toho důvodu je důležité, abyste skleník pravidelně větrali. Noční teploty dosahující 16 až 20 °C, jsou pro okurky ideální.

Pokud se ale jedná a skleníkové, partenokarpické okurky (nepotřebují opylení), tzv. hadovky, je nejčastějším důvodem nedostatek dusíku a případně spojený s nevyrovnanou závlahou. Rostlina tím, že plodí a narůstají plody, pokud má akutní nedostatek N (dusíku), redukuje násadu a mladé plody zasychají.Okurky mají rádi teplé a vlhké počasí a spoustu slunečního světla. Vyberte místo s plným sluncem. Také potřebují teplo a hodně světla. Půda by měla být neutrální nebo slabě kyselá s pH kolem 6,5 až 7,0.

Jak často hnojit okurky : Okurky. Vzhledem k slabšímu kořenovému systému je náročná na dostatek přístupných živin a vyrovnaný vláhový režim. Hnojte pravidelně jako rajčata i papriky 2-4x za měsíc podle výživnosti půdy.