Antwort Jak pěstovat lilek Jasmínokvětý pěstování? Weitere Antworten – Jak množit lilek Jasmínokvětý

Jak pěstovat lilek Jasmínokvětý pěstování?
Množíme řízkováním vyzrálých větviček s patkou starého dřeva v červenci. Sázíme do lehké, propustné, výživné půdy. Poléhavý převislý keřík, s tenkými, fialově zbarvenými větvemi, dlouhými 2-3 m, s řapíkatými listy.Jak pěstovat lilek: Lilky jsou stejně tak choulostivé jako například papriky, nejlépe se jim bude dařit ve skleníku, kde je stálá teplota a vlhkost. Ke zdárnému růstu potřebují minimální teplotu 18 ºC, slunce a bezvětří. Pokud je pěstujete ze semínek, je třeba je vysít v březnu, protože rostlinky lilků rostou pomalu.Sazenice lilků jsou mimořádně teplomilné, a to ještě více než papriky a rajčata. Ven je vysazujte po polovině května – nejlépe do skleníku nebo fóliovníku.

Co vysadit k lilku : Lilky můžete úspěšně vypěstovat prakticky všude tam, kde dobře prospívají papriky a rajčata.

  1. Semínka lilku jsou velmi podobná semenům příbuzných paprik.
  2. Jelikož jsou sazenice lilku ještě teplomilnější než papriky a rajčata, doporučuje se vysadit předpěstovanou sadbu raději do skleníku či fóliovníku.

Jak zazimovat lilek Jasmínokvětý

Lilek jasmínokvětý na zimu umístíme do světlé a vzdušné místnosti, ideálně teploty 10-12 stupňů. Rostlinu zimujeme od října do dubna nebo května. Lilek zaléváme, bal nesmí nikdy vyschnout. V zimě také provedeme řez.

Jak zazimovat Jasmínovec : V průběhu vegetace od druhé poloviny května umístíme na venkovní stanoviště. Před příchodem prvních mrazíků umístíme rostlinu do vnitřní bezmrazé místnosti s teplotou cca 8 °C.

Lilek musí mít kolem sebe dostatek místa, uvádí se spon výsadby 120 x 200 cm. Sazenice vysazujeme do kvalitní živné půdy, stejně jako ostatní plodovou zeleninu.

Lilek je zralý dokud nezačne hnít. Nahořklou chuť má (záleží na odrůdě, bílé a nafialovělé jsou méně výrazné a na velikosti-stáří plodu, větší kusy budou více hořké), nasolením a odvodněním se jí dá zbavit.

Kde vysadit lilek

Venkovní stanoviště musí být slunné, nejlépe orientované na jih, bez průvanu a tedy chráněné a ideálně u zděné stěny akumulující ve dne teplo. Záhony je dobré na podzim pohnojit zetlelým organickým hnojem a případně i kompostem, jelikož lilek je velice náročný na živiny.Venkovní stanoviště musí být slunné, nejlépe orientované na jih, bez průvanu a tedy chráněné a ideálně u zděné stěny akumulující ve dne teplo. Záhony je dobré na podzim pohnojit zetlelým organickým hnojem a případně i kompostem, jelikož lilek je velice náročný na živiny.Na podzim převisy seřízneme asi na polovinu a rostlinu přezimujeme ve světlé a chladné místnosti při teplotě + 4 až 10 °C. Pouze mírně zaléváme. Začátkem března rostlinu přesadíme do nového substrátu a pře neseme na světlé a teplé stanoviště, kde opět začne růst.

Lilek baklažán potřebuje teplo a mnoho světla. Nejlépe je proto umístit nádoby na kus dřeva položený přímo na radiátor pod oknem směřujícím nejlépe na jih. Ideální je teplota 30 oC, minimálně pak 25 oC. Semena nám vzejdou za 10 až 20 dnů v závislosti na podmínkách.

Kdy a jak stříhat jasmín : Obecně platí, že keře kvetoucí na jaře, jako jsou tavolníky, zlatice, jasmín, šeřík a další, by měly být prořezány po odkvětu s odstupem zhruba tří let. Keře kvetoucí v létě, jako jsou ořechokřídlec, tavolník, hortenzie, zimolez, mahonie, pámelník, tamaryšek a další, můžete prořezávat každý rok brzy na jaře.

Jak přezimuje jasmín : Před příchodem prvních mrazíků umístíme rostlinu do vnitřní bezmrazé místnosti s teplotou cca 8 °C. Při přezimování zaléváme minimálně, pouze tak, aby kořenový bal zcela nevyschl. Na venkovní stanoviště umístíme opět po posledních jarních mrazících. Při poranění vylučuje rostlina bílé „mléko“.

Čím naplnit lilek

Stačí si lilek rozříznout na půl a nechat vypotit, poté vydlabat a na pánvi osmahnout směs dle vašich chutí – například z cukety, žampionů, vydlabané dužiny lilku, oříšků, čerstvých bylinek nebo přidat také rajčatový protlak. Touto směsí naplníte vydlabaný lilek, zakápnete olejem a dáte zapéct do změknutí lilku.

Lilky potřebují ještě krapet více péče, než papriky – vyštipování zálistků (jako u rajčat), někdo doporučuje zaštípnout i výhony za druhým či třetím plodem (plody pak budou výrazně větší a z jednoho keře sklidíte osm až deset krásných lilků).Jedná se o rychlou a nenáročnou akci, která vás před samotným vařením příliš nezdrží. Stačí lilek omýt, nakrájet na kolečka či plátky (o doporučované šířce cca 1 cm) a tyto kousky z obou stran osolit. Poté nechat odležet (zhruba 20 min), dokud se lilek neorosí – na povrchu se objeví kapky tekutiny.

Jak dlouho vydrží lilek : Lilek vydrží v zásuvce na zeleninu v chladničce (při teplotě asi 10–13 stupňů Celsia) až deset dní. Pokud jsou v dužině a na semenech vidět tmavá místa, je to známkou dlouhého skladování.