Antwort Jak pěstovat jiřiny z hlízy? Weitere Antworten – Jak zasadit hlízy jiřin

Jak pěstovat jiřiny z hlízy?
Hlízy sázíme do takové hloubky, aby zemina překrývala jejich krček ve vrstvě 5-7 cm. Po výsadbě dostatečně zavlažujeme. Kde není možnost pravidelné zálivky, doporučujeme na vyrašené hlízy po zalití natáhnout černou PE fólii s otvory pro výhony jiřin.Ať už vám hlízy jiřin přezimovaly ve sklepě, nebo jste si v zahradnictví pořídili na výsadbu nové, sázejte je až tehdy, kdy bude mít teplota půdy v záhonu více než 10 stupňů Celsia. Kdy tedy jiřiny přesně sázet Ideálně v období od konce dubna do konce května, kdy už nehrozí žádné přízemní mrazíky.Jakmile dosáhnou rostliny 25 až 30 cm výšky, můžete je zaštípnout na cca 10 cm. Optimální je, když vám na rostlině zůstanou 2 až 3 páry listů. Zaštípnutím podpoříte tvorbu bočních výhonů a tím i produkci květů. Pokud jsou dostatečně silné, můžete ještě jednou zaštípnout i boční výhony.

Jak se starat o jiřiny : Jak o ně pečovat a množit je

Jiřiny mají rády slunečnou polohu a hlinitou, výživnou a propustnou půdu. Velmi jim prospěje, upravíme-li kyselost půdy na neutrální hodnotu přidáním dolomitického vápence. Jiřiny se rozmnožují dělením hlíz, což podporuje bohatou násadu na květ, proto by se měly dělit každý rok.

Jak dělit hlízy jiřin

Dělení hlíz u jiřin

Hlízy mají očka jen na kořenovém krčku. Oddělíme je na jaře po vyschnutí hlíz. Zbytek stonku seřízneme nad kořenovým krčkem tak, aby se na každém kousku zachovalo alespoň jedno nepoškozené očko. Silné hlízy bez předchozího rozdělení vytvoří příliš mnoho výhonů na úkor vývinu květů.

Kdy zasadit hlízy : Ideální období je v okamžiku, kdy půda dosáhne teploty asi 10 stupňů a už se po venku nepotulují „ledoví muži“. Za takových podmínek můžeme hlízy sázet od poloviny dubna. Tam, kde mrazíky hrozí, raději až koncem dubna.

Hlízy si dáme zakořenit do truhlíku či hlubší misky s odtokem vody či drenáží na vzdálenost 10-15 cm od sebe. Po naplnění truhlíku substrátem povrch lehce urovnáme a hlízu zamáčkneme tak, aby celá byla v mírném dolíku.

Stanoviště – jiřiny vysazujeme na plně slunné stanoviště, které je chráněné před větrem. Závlaha – zeminu udržujeme stále mírně vlhkou. Při pěstování jiřin v květináči doplňujeme vodu pravidelně a dáme pozor na přelévání. Výživa – v podzimních měsících je do záhonu vhodné zapravit chlévský hnůj či kompost.

Kdy řízkovat Jiřiny

Jakmile má výhonek 3 – 4 páry lístků je 5 – 7 cm dlouhý, začínáme řízkovat. Pro úspěch zakořeňování je rozhodující hlavně správný způsob řezání řízků. Ostrým nožem odřezáváme řízky i s malým kouskem krčku (patkou) matečné rostliny na bázi. Takto řezané řízky zakořeňují až z 95 %.Jsou totiž extrémně citlivé na mráz, stačí i 0 °C a jiřinám zhnědnou listy a už z nich nesklidíte ani kvítek. Podzemní část rostliny, hlíza, je také extrémně citlivá na mráz. Proto pokud si chcete jiřiny uchovat do dalšího roku, musíte každý podzim hlízy vykopat a uskladnit.Jak sázet begónie

Zakoupené hlízy vysazujte koncem zimy až začátkem jara do rašelinového substrátu s podílem písku asi 5 cm pod povrch, když vyraší, zeminu přisypte. Ven je vysazujte až v polovině května, když už nehrozí mrazy.

Do půdy se zasadí rostliny jako je například hořčice, pohanka, svazenka, jetel, kostival a různé luskoviny, které jsou rychlerostoucí a dobře se chytí i v méně úrodné půdě. Poté počkáme, až vzrostou, a ještě předtím, než začnou jít do květu a vysemení, se posečou.

Jak stříhat jiřiny : Na rostlině neponecháváme zásadně více než tři výhony, ostatní ještě mladé vyřízneme. Ponecháme-li všechny výhony, kterých vytvoří rostliny ze silnějších hlíz poměrně mnoho, jiřinky méně kvetou a květy nejsou tak kvalitní. Při omezeném počtu výhonů je kvetení bohatší a květy hezčí.

Jak rozdělit hlízy jiřin : Dělení hlíz u jiřin

Hlízy mají očka jen na kořenovém krčku. Oddělíme je na jaře po vyschnutí hlíz. Zbytek stonku seřízneme nad kořenovým krčkem tak, aby se na každém kousku zachovalo alespoň jedno nepoškozené očko. Silné hlízy bez předchozího rozdělení vytvoří příliš mnoho výhonů na úkor vývinu květů.

Jak zasadit řízky

Řízky dáte zakořenit buď rovnou do substrátu, nebo je nejprve vnoříte do nádoby s vodou; ve vodě vypustí kořínky, a teprve pak se vysadí běžným způsobem. Řízky přitom zásadně odebírejte jen ze zdravých rostlin. Běžně se pomocí řízků množí například africké fialky, fíkus benjamín či vánoční kaktus.

Nechte nějakou skulinu pro přebytečnou odcházející vlhkost.

Je tedy důležité, aby přebytečná vlhkost měla kudy odcházet. Takto zabalenou přepravku skladujte v místě, kde nemrzne a teplota se pohybuje mezi 3 °C až 8 °C. Ideálně garáž, sklep, nebo chladnější chodba.Vlastní hlízy je třeba nejpozději od konce března přepěstovat, a to v lískách nebo květináčích při teplotě kolem 20°C. jakmile hlízy začnou rašit, musí se umístit na plné světlo. Během vegetace je třeba každých 14 dní přihnojovat hnojivem pro pokojové květiny.

Jak uskladnit hlízy begonií : Zazimování begonií

Prořezejte stonky a listy tak, aby nad půdou zbylo pouze několik málo centimetrů rostliny. U hlíznatých begonií vydloubněte hlízy ze země, zbavte je přebytečné hlíny a nechte týden v teple a suchu vyschnout. Poté je přemístěte do tmavé místnosti se stálou nízkou teplotou.