Antwort Jak pěstovat bylinky v truhlíku? Weitere Antworten – Které bylinky pěstovat spolu

Jak pěstovat bylinky v truhlíku?
Mezi bylinky, které preferují sucho a plno slunce, patří tymián, šalvěj, rozmarýn, oregano, estragon a bazalka. Tyto bylinky můžete pěstovat vedle sebe bez obav. Mají podobné nároky na pěstování a skvěle se doplňují jak ve vůni, tak v použití v kuchyni.Klasikou jsou nejrůznější nádoby keramické, ať už s glazurou nebo bez ní. Vždy ale kontrolujte, aby měly na dně drenážní otvory, kterými má přebytečná voda možnost odtékat. Dřevo je jako tradiční materiál nejvhodnější pro použití na přímém slunci.Nebojte se kombinace bylinek v truhlíku

K sobě se hodí: bazalka a majoránka. petržel, pažitka, kopr, libeček. saturejka, oregano, rozmarýn, tymián, estragon.

Jak zasadit sazenice bylinek : Jak zasadit bylinky do truhlíku

Do truhlíku nebo do květináče vložíte dostatečné množství substrátu na bylinky, rozmístíte sazenice a mezery doplňte opět zeminou tak, aby byla zemina asi 2 centimetry pod okraj. Nezapomeňte substrát průběžně upěchovávat tlakem lopatky.

Které byliny se nesmí kombinovat

Jak už jsem psala, základem by neměly být velmi výrazné a aromatické byliny, jako třeba ibišek, šalvěj, levandule, mateřídouška, tymián … o pelyňku nemluvě. Ty vše ve větším množství přebijí, proto by měly být ve směsi zastoupeny jen doplňkově.

Které bylinky se nesnáší : Dejte si pozor zejména na tyto 3 pravidla: Koriandr nesnáší fenykl. Pažitka a česnek nesnáší fazole, hrách a zelí

Balkonové květiny na severní stranu

Daří se zde rostlinám, které vyžadují polostín až stín. Fuchsie (Fuchsia), pochvatec (Coleus), lobelka (Lobelia), nestařec (Ageratum), hortenzie (Hydrangea), bohyška (Hosta), hluchavka (Lamium), břečťan (Hedera) i různé jehličnany.

Výsev je dobré dělat od poloviny února až do konce března, abyste bylinky mohli v průběhu dubna přesadit ven.

Kdy sázet bylinky do záhonu

Jak bylinky sázet

Mladé rostlinky lze vysazovat ven nejdříve na konci dubna nebo začátkem května. Hlavně středomořské bylinky většinou nejsou mrazuvzdorné a mohly by v chladné noci omrznout. Bylinkám můžete do půdy přidat speciální substrát pro bylinky nebo humus.Typické kuchyňské bylinky jako petrželka, pažitka, kopr, kerblík, koriandr, libeček a celerová nať upřednostňují rovnoměrně vlhkou půdu a umístění na slunci až v polostínu. Lze je báječně navzájem kombinovat. Máta a meduňka mají sklon k bujení, protože vyhánějí mnoho odnoží.Dobrým kumpánem bude rajčatům pažitka, cibule, petrželka, mrkev i afrikány. Výčet je ale mnohem delší a zahrnuje také oblíbenou bazalku, luštěniny, dobromysl čili oregano, pórek, ale i koriandr, hořčici, tymián a šalvěj. Všimněte si, že jde vesměs o aromatické byliny, jež očividně nevoní mnohým druhům hmyzu.

S čím kombinovat muškáty

Zkuste použít kombinaci muškátů (Pelargonium), šalvěje (Salvia), cínie (Zinnia), železníky (Verbena) a begónie (Begonia) v barvách červená, oranžová, které symbolizují oheň a lásku. Jako doplňky použijte konvice na zalévání stejné barvy a jiné nádoby a květináče, svíčky, deky.

Co v létě do truhlíku : Jaké květiny na horký balkon

Hodně slunce mají v oblibě skalničky, sukulenty, petúnie (Petunia), muškáty (Pelargonium), vitálka (Sanvitalia), osteospermum (Osteospermum) i šruchy (Portulaca). Můžete pěstovat i voňavé bylinky, okrasné trávy, citrusy, rozchodníky (Sedum).

Jak dlouho rostou bylinky : Bylinka by nám měla vyklíčit zhruba za jeden až dva týdny. Jakmile mají rostlinky minimálně jeden měsíc, můžeme s nimi začít manipulovat. Jedním z hlavních znaků je ten, že vzešlé byliny vytvoří první pár tzv. pravých listů.

Jak připravit půdu pro rajčata

Rajčata preferují půdu, která je dobře odvodněná, lehká a bohatá na živiny. Nejlepší je připravit půdu několik týdnů před výsadbou rajčat, aby se živiny dostaly do půdy. Půdu můžete obohatit kompostem, hnojem nebo jinými organickými hnojivy. Důležité je, aby půda měla pH kolem 6,5 až 7,5, aby byla dostatečně neutrální.

Při vysazováni muškátů do truhlíků doporučujeme na 60 cm truhlík dávat maximálně tři rostliny, pro 40 cm truhlík pak dvě rostliny, větší hustota rostlin je jejich celkovému růstu spíše na škodu. Muškáty by se pak měly udržovat při teplotě do 20 °C, než je možné dát je koncem dubna ven.Truhlíky by měly být samozavlažovací. Je proto dobré pěstovat je s rostlinami, které je nejen zajímavě tvarově nebo barevně doplňují, ale které také k růstu a kvetení potřebují podobné podmínky. Jsou to například aksamitníky, krásnoočka, ostálky, dvouzubce, gerbery, dvoutvárky nebo libory (lantany).

Kdy Predpestovat bylinky : Pro klasické předpěstování a následné přesazení na cílové stanoviště či pěstování po jedné rostlince v květináči je ten nejlepší čas vyset semínka v průběhu února/března. Některé si totiž dávají na čas a klíčí pomalu.