Antwort Jak prořezávat ořešák? Weitere Antworten – Jak prořezat vzrostlý ořech

Jak prořezávat ořešák?
Pro dobře vzrostlý dospělý ořech určitě není správnou metodou kácení ze země, ale měli byste se pohybovat formou prořezu. Tedy postupně strom prořezávat a odjímat jeho části, dokud se nedostanete až k samotnému kmeni a ten jednoduše srazíte k zemi.Koruna stromu tak může plodit po celém svém objemu. Ořešáky řežeme na sklonku jara – do konce května. Hned jak vyraší listy. Rány se v tomto období rychle zacelují.Pokud je ořech neoloupaný, namočíme ho do vody a poté rukama sundáme slupku. Plody uklidíme do ledničky na 3–4 měsíce. Poté je můžeme zasadit do zvlhlé země do hloubky 30–60 cm. Tam ořechy necháme vyklíčit pod vrstvami mulče, listí a písku.

Jak ošetřit ořech : Opět co nejdříve odklízíme napadené listy, a části stromů. Případně můžeme ošetřit Kuprikolem 50 nebo Championem 50 WP. Ze škůdců se občas objevuje vlnovník ořešákový, který způsobuje na listech a plodech žlutavé zduřeniny. U starších stromů neprovádíme žádnou chemickou ochranu, poněvadž nezpůsobuje žádné velké škody.

Kdy se prořezává ořech

Řez vždy proveďte, až když má strom listí, nejvhodnější doba je ke konci května. Pokud byste větve řezali v zimě nebo v předjaří, strom by velmi oslabila ztráta mízy, která by na jaře v době rašení vytekla z ran. A prořezanému stromu by neprospěl ani mráz, rány by se nezhojily a staly se branou pro vstup infekcí.

Jak rychle roste ořešák : Ořešák patří mezi dlouhověké stromy a jeho růst je velmi pomalý. V prvním roce po výsadbě může být za méně příznivých podmínek téměř zanedbatelný. Průměrná rychlost růstu je asi 20 cm za rok, u starších stromů (10 a více let) se rychlost růstu stabilizuje a zrychluje, a to až na 50 – 100 cm za rok!

Řez vždy proveďte, až když má strom listí, nejvhodnější doba je ke konci května. Pokud byste větve řezali v zimě nebo v předjaří, strom by velmi oslabila ztráta mízy, která by na jaře v době rašení vytekla z ran. A prořezanému stromu by neprospěl ani mráz, rány by se nezhojily a staly se branou pro vstup infekcí.

Nejprve odřízněte větev asi metr nad místem, kde ji chcete odstranit. Při tomto řezu pila větev většinou nedořízne v celém průměru a část větve se vahou vylomí. Větev pod vylomením pak už snadno odříznete. Vylomení také zamezíte, když větev nejprve naříznete blíž ke kmeni a pak ji odříznete směrem od kmene.

Jak se rozmnožuje ořešák

Ořešák královský se množí semeny, a pro zachování charakteristických vlastností odrůd je časté roubování na semenáče ořešáku vlašského nebo i ořešáku černého.Ořech vysazujeme na jaře i na podzim. Půda by ještě (nebo už) neměla být zmrzlá. Pokud zvolíme podzimní výsadbu, nezapomínáme mladý stromek alespoň v prvním roce chránit před mrazy. Kořenový systém udržíme v teple mulčováním a korunu můžete obalit netkanou textilií.Pro demonstraci nám posloužil nový náboj s originální modrou vazelínou (při volbě maziva dbejte doporučení výrobce; většina ořechů se maže řídkou vazelínou, některé hustým olejem; vazelíny používejte jen přiměřené množství – nadbytek může celý systém zalepit a negativně ovlivnit funkci).

Řežte v období, kdy se ořešák začne zelenat (zpravidla na přelomu dubna a května) novými přírůstky o délce 10–15 cm. aby se maximálně využila doba růstové aktivity pro zahojení ran. Všechny větve silnější než 5 cm řežte na větevní kroužek. Těsně po narašení řežte větve slabší – do průměru 5 cm.

Kdy se stříhají ořešáky : Ořešáky řežeme vždy v období vegetace stejně jako peckoviny. Nejvhodnější doba pro řez je v pozdním jaru až začátkem léta – konec května až červen (červenec). V tomto období, kdy letorosty dosahují délky 5-12 cm, již nehrozí silný mízní tok, který by zbrzďoval hojení vzniklých ran.

Po kolika letech plodí ořech : Ořešáky nejčastěji poprvé plodí 10 až 15 let po výsadbě. Dnes se už však setkáme se odrůdami, které plodí velmi brzy, a to i 4 roky od výsadby.

Kolik let se dožívá ořešák

Ořešáky běžně žijí kolem 100 let, ale není výjimkou ani dožití až 300 let.

Ořešák patří mezi stromy, které jsou poměrně náročné na sluneční světlo a teplo. Může být vysazen v podrostu stromů, ale jeho plodnost a výnosy pak mohou být značně omezeny. Důležité je vysadit ho na místo, kde bude chráněn před silným větrem. Ořešáku nejlépe vyhovují středně těžké půdy s dostatkem vápníku a humusu.Mezi jednotlivými stromy ponecháváme rozestup 8 – 14 metrů (dle velikosti konkrétní odrůdy) a vysazujeme je do jámy o rozměru ideálně 60 x 70 cm. Před výsadbou můžete jámu vystlat kvalitním substrátem, smíchaným s kompostem. Ořešák patří mezi stromy, které jsou poměrně náročné na sluneční světlo a teplo.

Jaký olej na mazání řetězu kola : Očištěný řetěz doporučujeme mazat klasickým olejem v kapátku (náš oblíbený je Finish Line Cross Country Wet). Nezapomeňte olej nejprve protřepat.