Antwort Jak probíhá magnetická rezonance ramene? Weitere Antworten – Jak dlouho trva Magneticka rezonance ramene

Jak probíhá magnetická rezonance ramene?
Délka vyšetření závisí na oblasti, kterou je nutné zobrazit. Nejčastěji trvá přibližně 20–30 min, ve výjimečných případech až 60 minut. Po celou dobu je nutné v klidu ležet a vyvarovat se jakýchkoliv pohybů.Výjimku tvoří pouze MR enteroklýza, na vyšetření je nutné se dostavit na lačno hodinu předem (4 hodiny před vyšetřením nejíst, nepít, nekouřit). Přibližně 45minut před vyšetřením je potřeba popíjet kontrastní látku (roztok manitolu v celkovém množství 1,5l).Příprava před i.v. aplikací kontrastní látky: Pacient přichází nalačno (lační alespoň 2 hodiny). Nutné je však zachovat dostatečný příjem tekutin. Pacient nesmí přijít na vyšetření dehydratován. Antialergická příprava u pacientů na MR se standardně neprovádí, protože alergické reakce jsou velmi vzácné.

Kdo nesmí na magnetickou rezonancí : Pacienti, kteří mají implantovaný kardiostimulátor, kochleární implantát (elektronické naslouchadlo voperované ve vnitřním uchu), neurostimulátor, pacienti s kovovými úlomky v oku a s ferromagnetickým materiálem v těle a taktéž pacientky v 1. trimestru těhotenství nesmí podstoupit vyšetření magnetickou rezonancí.

Co odhalí magnetická rezonance ramene

Magnetická rezonance je specialistou v zobrazování měkkých tkání. V případě kloubů jsou pak velmi cenné informace o stavu vazů, menisků, chrupavek a kloubního pouzdra. Toto vyšetření je vyžádáno především v případě závažných poškození nebo ke kontrole stavu kloubu po opakovaném krvácení.

Kdy se dává kontrastní látka : Kontrastní látka je pomocná látka používaná při rentgenovém vyšetření, popř. i při vyšetření ultrasonografickém nebo při magnetické rezonanci. Kontrastní látka více zachycuje rentgenové paprsky nebo jinak odráží ultrazvuk a umožňuje tak zobrazení orgánů, které by jinak nebylo možno zobrazit.

Jodová kontrastní látka se vylučuje z 98% ledvinami a ze 2% žlučí, při normálně fungujících ledvinách vyloučíte z těla přibližně 60% této látky do 3 hodin po vyšetření a cca 94% této látky do 24 hod.

Pokud jste diabetik, je na to potřeba upozornit, aby se vyšetření přizpůsobilo vašemu režimu. Pacientům ohroženým alergickou reakcí se předem podává protialergický lék. V některých případech můžete být také požádáni o vypití kontrastní látky před vyšetřením – asi 500 ml hořké chuti.

Jak dlouho se čeká na výsledky z magnetické rezonance

Nejdéle se čeká na magnetickou rezonanci, a to 30 dnů. Dva až tři týdny si počkáte na CT, do 15 dnů jsou lékaři schopni provést sono a do pěti dnů vyšetření mamografem.Magnetická rezonance je specialistou v zobrazování měkkých tkání. V případě kloubů jsou pak velmi cenné informace o stavu vazů, menisků, chrupavek a kloubního pouzdra. Toto vyšetření je vyžádáno především v případě závažných poškození nebo ke kontrole stavu kloubu po opakovaném krvácení.Před MR vyšetřením se odloží všechny kusy oděvu, které obsahují kovy, jako jsou kalhoty se zipy a kovovými knoflíku či kroužky, podprsenky s kosticemi apod. Děti většinou vyšetřujeme ve spodním prádle a tričku, lze mít i tepláky bez kovových prvků.

Nežádoucí účinky kontrastních látek

  • anafylaxe, bronchospasmus, hypotenze, vazovagální reakce, nevolnost, zvracení, erytém,
  • kontrastní nefropatie:
  • Biguanidy: riziko laktátové acidózy, doporučeno dočasně vysadit.
  • Nekorigovaná hypertyreóza: kontrastní látka může vyvolat tyreotoxickou krizi.

Jak se aplikuje kontrastní látka : Kontrastní látka se může aplikovat přímo do tělesné dutiny (zažívací trakt, močový měchýř, ale např. i vývody různých žláz). Při podání do žíly se kontrastní látka kumuluje (hromadí) ve specifickém orgánu (např. v ledvině), při podání do tepny (angiografie) se zobrazí tepenné cévní řečiště a příslušné kapiláry.

Co se nesmí před magnetickou rezonancí : Napijte se před vyšetřením tak, abyste v žádném případě před vyšetřením neměli pocit žízně. Výjimkou je vyšetření v oblasti břicha – např. vyšetření jater, slinivky břišní a zejména žlučových cest (MR cholangiografie – MRCP), kdy byste neměli pít ani jíst alespoň 2 hodiny před vyšetřením.

Kdy se pije kontrastní látka

Před CT vyšetřením břicha a pánve je někdy třeba naplnit trávicí trubici vodou či ředěnou kontrastní látkou, aby byla dobře odlišitelná od ostatních struktur. Podává se voda, event. s přídavkem kontrastní látky, kterou pacient pije, dle vyšetřované oblasti, průběžně po dobu obvykle 30 až 60minut před vyšetřením.

Na vyšetření v oblasti trupu se pacienti většinou svlékají do spodního prádla. U žen proto doporučujeme oblékat sportovní typy podprsenek bez výztuh, neboť podprsenky s kosticemi nelze mít během vyšetření oblečené. V případě, že je pacientka těhotná, musí tuto skutečnost před vyšetřením lékaři oznámit.