Antwort Jak probíhá endoskopické vyšetření? Weitere Antworten – Jak dlouho trvá endoskopické vyšetření
Po průchodu ústní dutinou je možné endoskopem vyšetřovat jícen (ezofagoskopie), žaludek (gastroskopie) a dvanáctník (duodenoskopie). Vyšetření trvá asi 5 minut.Princip endoskopického vyšetření
Při klasické metodě pacientovi se do úst vsune tenká ohebná hadička endoskopu a opatrně se zavede do jícnu. Pak se zasunuje hlouběji, až se dostane do žaludku. Na konci hadice je drobná videokamera, která promítá obraz sliznice jícnu a žaludku na obrazovku, kde ji vidí lékař.Endoskopie je vyšetření vnitřních orgánů zrakem pomocí optických přístrojů – endoskopů. Dříve byly k dispozici pouze pevné (neohebné, rigidní) trubice, nověji ohebné přístroje, kterými je možno proniknout přes různá zakřivení (do celé zažívací trubice – žaludku a střev, do jednotlivých větví průdušek apod.).
Kdy nechodit na Gastroskopii : Důležitým předpokladem pro bezpečné a užitečné provedení gastroskopie je prázdný žaludek. Šest hodin před vyšetřením proto nesmíte nic jíst ani pít! Budete-li požadovat zklidňující injekci a dostanete ji, nesmíte 24 hodin řídit motorové vozidlo.
Jak se pripravit na endoskopii
Pacient nesmí 8 hodin před gastroskopií nic jíst ani pít. V případě nutnosti je možné se napít malého množství čisté vody. Užití léků je potřebné odložit až po vyšetření.
Kdy se dělá endoskopie : Provádí se při podezření na onemocnění těchto orgánů, například při podezření na dvanáctníkové, nebo žaludeční vředy. Lékaři naskytne přímý pohled na nemocný orgán. Je mnohem přesnější a nezatěžuje pacienta žádným zářením. Vyšetření se provádí na lačno po podání přípravku zamezujícího zpěnění spolykaných slin.
Vyšetření trvá přibližně 5–10 minut, pacient je většinou v poloze na levém boku s hlavou v mírném předklonu.
Gastroskopie může odhalit onemocnění sliznic jícnu, žaludku a dvanáctníku, provádí se proto při příznacích, jejichž příčina by mohla být v postižení těchto orgánů. Například se může provést při nevysvětlených bolestech břicha, při poruchách trávení, při chudokrevnosti či při jiných potížích.
Co se nesmi po Gastroskopii
po vyšetření nesmí jíst a pít nic horkého. Pokud při gastroskopii je stavěno krvácení, tak je po vyšetření nutná hospitalizace na lůžku interního oddělení (Nemocnice Šumperk, FN Olomouc). Pacient na gastroskopii přichází vždy nalačno. Minimálně 4-5 hodin před vyšetření nejíst, nepít a nekouřit.7Jak se chovat po vyšetření Po použití znecitlivujících léků v oblasti krku hrozí vdechnutí jídla. Je proto potřebné ještě 2 hodiny po výkonu nic nejíst a nepít. Pokud byly při vyšetření použity zklidňující léky, nesmíte alespoň 24 hodin řídit motorové vozidlo či vykonávat činnosti vyžadující zvýšenou pozornost.Před vyšetřením nemocný 6 hod. nic nejí, v den vyšetření nekouří. Nápoje čiré (čaj, minerálka) můžete v maximálním objemu 100 ml požít nejdéle 3 hodiny před vlastní gastroskopií. O případném užití svých ranních léků se nemocný poradí se svým lékařem.
po vyšetření nesmí jíst a pít nic horkého. Pokud při gastroskopii je stavěno krvácení, tak je po vyšetření nutná hospitalizace na lůžku interního oddělení (Nemocnice Šumperk, FN Olomouc). Pacient na gastroskopii přichází vždy nalačno. Minimálně 4-5 hodin před vyšetření nejíst, nepít a nekouřit.
Co se nesmi před Gastroskopii : minimálně 6 hodin před vyšetřením nejezte a nepijte; v den vyšetření nekuřte; dlouhodobě užívané léky lze použít nejpozději 3 hodiny před vyšetřením a zapít malým množstvím vody; součástí vyšetření může být i podání léků s tlumivým účinkem.
Kdy se muze jíst po Gastroskopii : Pokud jsou odebírány vzorky sliznice z jícnu nebo žaludku, tak pacient 2-3hod. po vyšetření nesmí jíst a pít nic horkého. Pokud při gastroskopii je stavěno krvácení, tak je po vyšetření nutná hospitalizace na lůžku interního oddělení (Nemocnice Šumperk, FN Olomouc).
Jaká je příprava před Gastroskopií
minimálně 6 hodin před vyšetřením nejezte a nepijte; v den vyšetření nekuřte; dlouhodobě užívané léky lze použít nejpozději 3 hodiny před vyšetřením a zapít malým množstvím vody; součástí vyšetření může být i podání léků s tlumivým účinkem.
Pacient nesmí 8 hodin před gastroskopií nic jíst ani pít. V případě nutnosti je možné se napít malého množství čisté vody. Užití léků je potřebné odložit až po vyšetření.7Jak se chovat po vyšetření Po použití znecitlivujících léků v oblasti krku hrozí vdechnutí jídla. Je proto potřebné ještě 2 hodiny po výkonu nic nejíst a nepít. Pokud byly při vyšetření použity zklidňující léky, nesmíte alespoň 24 hodin řídit motorové vozidlo či vykonávat činnosti vyžadující zvýšenou pozornost.