Antwort Jak pracovat s elektrickým Kultivátorem? Weitere Antworten – Jak správně používat kultivátor

Jak pracovat s elektrickým Kultivátorem?
Rotující radličky kultivátoru se rychle zahrabou do půdy a rozmělní ji prakticky na prach. Pokud máte těžkou jílovitou půdu, stačí přisypat písek a kompost, kultivátor během rytí vše dokonale promísí. Pravidelné rytí, zapracovávání hnojiva a kompostu je pak hračkou.Je mnohem výkonnější, tudíž se hodí na větší pozemky. Dokáže půdu zorat do hloubky a nakypřit jí mezi řádky, zvládne rovněž vyorat plodiny, rozdrtit plevel a je multifunkčním pomocníkem. Díky kompatibilním přídavným adaptérům může tahat různé radlice, válce a v létě pomáhat s obracením sena.Vertikutaci trávníku provádějte alespoň 2x ročně, ideálně na jaře a na podzim. Pusťte se do ní v okamžiku, kdy má půda po několik dní v 5 cm teplotu alespoň 10°C. Trávník také nesmí být podmáčený či naopak přesušený. Suchý by měl být pouze na povrchu.

Jaký je rozdíl mezi Kultivátorem a rotavátorem : Kultivátor je zařízení pro kypření půdy, které se skládá ze sestavy radlic poháněných strojem. Rotavátor funguje na podobném principu a svým způsobem také kypří půdu, ale vše, co mu přijde do cesty, rozemele radlicemi.

Jak správně pracovat s Vertikutátorem

Travní plochu vertikutujeme strojem osazeným noži a pružinami dvakrát ročně. Na jaře (březen-duben), kdy trávník začíná růst, a na podzim (září-říjen). Před vertikutací plochu posečeme a necháme cca 2 dny proschnout. Všeobecně platí, že vertikutaci neprovádíme na vysušené ani naopak deštěm promáčené ploše.

Kdy a jak Vertikutovat : Travní plochu vertikutujeme strojem osazeným noži a pružinami dvakrát ročně. Na jaře (březen-duben), kdy trávník začíná růst, a na podzim (září-říjen). Před vertikutací plochu posečeme a necháme cca 2 dny proschnout. Všeobecně platí, že vertikutaci neprovádíme na vysušené ani naopak deštěm promáčené ploše.

Rotavátor je stroj, opatřený rotačními noži, které pronikají do hloubky 15 až 20 centimetrů. Pomocí rotavátoru půdu dokonale rozmělníte, promícháte jednotlivé vrstvy, zapravíte do půdy hnojivo a odstraníte plevele. Pár dobrých rad při práci s rotavátorem: Kvalitní práci rotavátoru ovlivňuje vlhkost země.

Nejprodávanější kultivátory dle Heureky

Pořadí Produkt Hodnocení
Top 1 Fieldmann FZK 2004-E 93 % Počet recenzí: 17
Top 2 J.A.D. Tools 6813 Ruční plečka, pojízdná – obsahuje 3 ks nožů (bez pluhu) 96 % Počet recenzí: 13
Top 3 Parkside PGK 1500 A1 91 % Počet recenzí: 92
Top 4 Fieldmann FZK 2115-E 91 % Počet recenzí: 18

20. 3. 2024

Jak správně provzdušnit trávník

Trávník lze aerifikovat pomocí speciálních provzdušňovacích vidlí nebo pomocí motorizovaného trávníkového provzdušňovače. S oběma přístroji se do půdy vytlačí trubkovitými válci díry. Poté se takto vyhloubená zemina celá odstraní. U malých ploch k provzdušnění trávníku zpravidla postačí provzdušňovací vidle.Na půdách lehkých je nastavíme tak, že při požadovaném zahloubení hvězdic jede po povrchu půdy a zabraňuje případnému zahrabávání. – Pro dokonalé zpracování často nestačí jedno přejetí po pozemku, přejezd je nutné 2x i 3x opakovat. Pokud to tvar zpracované plochy dovolí, je účelné následující přejezdy provádět křížem.Drny se sice dají kompostovat, ale jejich přemísťování a samotné vyrývání je fyzicky náročné. Proto je vždy lepší drn rozmělnit a zapravit do kultivovaného půdního profilu. V případě nutnosti zkypřený pozemek rotavátorem uvláčíme pomocí bran, dochází zde k dalšímu rozmělnění drnových kousků a urovnání povrchu.

Travní plochu vertikutujeme strojem osazeným noži a pružinami dvakrát ročně. Na jaře (březen-duben), kdy trávník začíná růst, a na podzim (září-říjen). Před vertikutací plochu posečeme a necháme cca 2 dny proschnout. Všeobecně platí, že vertikutaci neprovádíme na vysušené ani naopak deštěm promáčené ploše.

Co udělat před vertikutaci : Před vertikutací se tedy ujistíme, že je trávník řádně udržovaný, zdravý (tedy bez známek stresu kvůli infekčnímu onemocnění) a s dostatkem minerální výživy. Znamená to i to, že není vhodné vertikutovat mladý trávník, neboť hrozí jeho poškození.

Jak správně používat rotavátor : Na rotavátor vždy namontujte ochranný kryt! Důležité je to zejména při práci v kamenitých půdách, kdy kryt zabraňuje nebezpečnému odlétávání kamenů, způsobujících zranění obsluhy či poškození motorové jednotky. Používejte vždy bezpečnostní vypínač zapalování (tzv. mrtvý muž), zvláště pak u rotavátorů se zpátečkou.

Kdy použít rotavátor

Význam zpracování půdy rotavátorem oceníme především na půdách středně těžkých a těžších, kde použití bran nebo pasivního kultivátoru nepřináší očekávaný výsledek jemného rozmělnění hrud. Na rotavátor vždy namontujte ochranný kryt!

Kultivátor, často také uváděný jako rotavátor je výkonný pomocník, který dokáže ušetřit každoroční dřinu všem zahrádkářům i pěstitelům při obdělávání záhonů . V podstatě se jedná o zařízení, jehož nožové ústrojí rychle rotuje v půdě, čímž ji rozrušuje přibližně do hloubky 18 – 20 cm.Jak často a jak moc Pokud neprší, měl by se trávník zalévat dvakrát týdně, pokaždé 10 až 15 milimetry. Pokud tráva dlouhodobě nedostává dostatečné množství vody, je kořenový systém nucen tlačit se k povrchu, kde voda je, a tráva je postupně čím dál citlivější vůči suchu.

Jak odstranit travu že záhonu : Manuální odstraňování plevelu, ač staromódní, zůstává spolehlivým způsobem, jak se ho zbavit. I když vyžaduje čas a práci, je to nejbezpečnější metoda bez použití chemikálií. Zejména v záhonech se zeleninou není jiná alternativa. Při ručním pletí je důležité odstranit celý kořen, jinak se plevel rychle vrátí.