Antwort Jak poznat zkažené žampiony? Weitere Antworten – Jak dlouho mohou být žampiony v lednici

Jak poznat zkažené žampiony?
Čerstvé houby můžou do lednice, ale snězte je ideálně do 2. dne a nejpozději do 48 hodin. Množí se v nich totiž látky způsobující nepříjemné zažívací problémy.Když zápašný žampion poškrábeme na hlavičce nebo nožičce, okamžitě žloutkově zežloutne. Po chvíli ranka zešedne a vrátí se do matné podoby. Když škrábnete některý z jedlých žampionů, například ovčí, není poznat žádná reakce, ale po čase poškozené místo lehce zežloutne. VŮNĚ.Čerstvě přinesené houby vydrží do druhého dne v lednici.

Který žampion není jedlý : Pečárka ovčí se ale na rozdíl od své jedovaté kolegyně nezbarvuje na řezu žlutě a žluté zbarvení na klobouku je jejím přirozeným zbarvením. Varovat by Vás měla také vůně karbolu a dutý třeň pečárky zápašné.

Jak skladovat žampiony v lednici

Houby. Žampiony a jiné houby skladujte v prodyšné nádobě v lednici, maximálně ve dvou vrstvách. Nejlépe jim bude při teplotě od 0 do 6°C. Dejte pozor, aby se nezapařovaly a nedošlo tak ke tvorbě toxických látek – před uložením do chladu je proto nemyjte.

Proč se loupou žampiony : Pěstované žampiony nikdy neloupeme. Nejen, že je to zcela zbytečné, protože na jejich povrchu nejsou přítomny žádné škodlivé látky, ale ve slupkách je obsaženo nejvíce chuťových aromatických látek, o které bychom se oloupáním kloboučků připravili. Skvěle se hodí do omáček, polévek nebo masových směsí.

Jako většinu ostatních hub i pečárku polní odlišujeme od ostatních podle plodnic. Ta se skládá ze třeně a klobouku, který má zespodu lupeny. Pečárky mají ještě navíc blanitý prstenec, který v mládí kryje vyvíjející se lupeny. Plodnice je tedy v mládí bílá s kulovým kloboukem zakrytým zespoda taktéž bílým závojem.

Poté, co žampion utrhnete, nehtem ho v dolní části nohy nebo na klobouku poškrábejte. „Pokud se barva začne okamžitě měnit na intenzivní žlutou, můžeme si být téměř jistí, že jde o obávanou pečárku zápašnou,“ říká mykoložka.

Proč nedávat houby do mrazáku

Důvod, proč by houby neměly mířit rovnou do mrazáku, je jasný. Houby totiž obsahují enzymy, biologické vysokomolekulární látky, které houbu rozkládají. Během tohoto rozkladu se neustále uvolňují mykotoxiny, tedy nebezpečné škodliviny, které lidskému organismu jednoznačně neprospívají.Suché a studené je vložte do mikrotenových sáčků či vhodné krabičky a dobře uzavřete. Pro lepší přehled doporučuji označit obal datem. Chcete-li přeci jen zmrazit houby syrové, tedy tepelně neupravené, vyberte pouze ty kvalitní a zdravé.Do misky vložte žampióny, nalijte trochu vody a přidejte špetku soli a trochu mouky. Vše promíchejte. Po několika vteřinách vylijte z misky vodu a houby opláchněte v tekoucí vodě. Poté je čistou utěrkou osušte.

Koupené žampiony ale bývají čisté a stačí je pouze rychle opláchnout v chladné vodě. Poté je osušíme na látkové utěrce a dále použijeme podle potřeby. Žampiony, které nasbíráme v přírodě, loupeme v případě, že je tím ještě lépe očistíme. Jinak odstraníme pouze části nožek, které jsou od zeminy.

Jak dlouho roste žampion : V interiéru lze pěstovat celoročně. Kdy mohu očekávat první sklizeň: Celý proces přípravy až po sklizeň trvá cca 2 měsíce. Sklízí se až 6 týdnů v několika vlnách. Na zahrádce se plodnice objevují následující rok po výsadbě.

Proč nejíst zmrzlé houby : Mykologové se shodují, že houby přešlé mrazem bychom jíst neměli. Týká se to právě těch nejvyhledávanějších – hub hřibovitých. Proč Mráz způsobuje průnik ledových krystalů do buněk, mohou ji tak roztrhat a usmrtit.

Jak dlouho můžu mít houby v mrazáku

Zamrazené houby spotřebujte ideálně do 3 až 6 měsíců, poté ztrácejí chuť. Zkrátka platí, čím dříve je zpracujete, tím chutnější budou. Maximálně je skladujte po dobu 12 měsíců a během další sezóny si raději nasbírejte nové. V případě hub zmrazených již za syrova jejich zpracování neodkládejte déle jak 2 měsíce.

Použít můžete i mikrovlnnou troubu. Pevnější houby očistěte, pokrájejte a zakryjte, v míse vložte do mikrovlnné trouby s trochou másla nebo sádla. Nechte tuk rozpustit a promíchejte, ještě chvíli v mikrovlnce poduste. Zchlaďte, dejte do mikrotenových sáčků nebo plastových krabiček a dejte zmrazit.Houby můžete podusit i v hrnci, kde je zalijete trochou vroucí vody. Nakonec nechte houby vychladnout a okapat. Suché a studené je vložte do mikrotenových sáčků či vhodné krabičky a dobře uzavřete. Pro lepší přehled doporučuji označit obal datem.

Kdy loupat žampiony : Žampiony není třeba loupat. Aby teplo proniklo i do nejhouževnatější části, zkuste opatrně naříznout klobouk do kříže tak, aby se houba nerozpadla, takže zářez nesmí být příliš hluboký.