Antwort Jak poznat Susene šípky? Weitere Antworten – Na jakou teplotu sušit šípky

Jak poznat Susene šípky?
Sušení šípků

„Se sušením šípků je to trošku složitější,“ říká Ivana Tischlerová, „měly by se sušit umělým teplem s teplotou nastavenou maximálně na 40 °C. Když sušíme šípky na 50 a více stupňů, přicházíme o některé důležité termolabilní látky.Sušené šípky vydrží až rok

Nejčastější formou úpravy je proto jejich sušení. Díky tomu můžete šípkový čaj popíjet klidně celou zimu, navíc při správném sušení nepřijdete o tolik prospěšných látek.Dostatečně usušené šípky skladujte v dobře uzavíratelné vzduchotěsné sklenici nebo v plátěném pytli zavěšeném ve větrané místnosti. Zcela nevhodný je igelitový sáček, ve kterém by se plody mohly zapařit a následně zplesnivět.

Co s Usušenými šípky : Jak však s usušenými šípky naložit později Velmi snadno, oblíbený je nejen čaj, ale také sirup, marmelády či omáčky ke zvěřině. Nejjednodušším receptem z šípků je obyčejný odvar, šípkový čaj.

Jak dlouho sušit šípky v sušičce

Teplotu sušení nastavte na 60 – 70 °C. Proces sušení bude probíhat zhruba 6 hodin, záleží na velikosti šípků i zvolené teplotě.

Kdy sbírat šípky na sušení : Ideální ke sběru šípku jsou měsíce září a říjen. Sbírat by se však mělo v době, kdy ještě nedorazily první mrazíky a současně už plody dostatečně uzrály. Jestliže plody zmrznou, ztrácejí cenné vitamíny a není je možné sušit. Dávejte také pozor na to, abyste nesbírali plody, které jsou měkké na dotek.

Teplotu sušení nastavte na 60 – 70 °C. Proces sušení bude probíhat zhruba 6 hodin, záleží na velikosti šípků i zvolené teplotě.

Poznáte to tak, že usušený šípek nesmí být měkký a uvnitř vlhký, ale naopak by se měl při stisku rozpadat. Ne ovšem vyloženě drolit. Správně usušené šípky mají tmavě (sytě) červenou barvu, a jsou na omak tvrdé.

Jak dlouho vydrží sušené švestky

Při teplotě zhruba 15 °C zůstane ovoce stabilní po dobu 1 roku. Při teplotě zhruba 25 °C vydrží sušené ovoce poloviční dobu, tedy asi 6 měsíců. Pro delší skladování dejte ovoce do mrazáku, kde vydrží téměř neomezeně dlouho.Jsou různé postupy. Někdo sušené šípky roztlouká v hmoždíři a na půl litru vody dává asi dvě polévkové lžíce této drti. Šípková drť se nejdřív nechá odstát aspoň půl hodiny ve studené vodě, pak se teprve vše uvede do varu, který má trvat asi dvě minuty.Postup sušení švestek

  1. Švestky omyjte, vypeckujte a osušte.
  2. Já suším švestky půlím, ale sušit se dají i celé vypeckované.
  3. Připravené švestky vyskládejte na plata sušičky.
  4. Sušičku zapínám na nějakých 57 °C, ale ovoce se často suší v rozmezí 50-65 °C.
  5. Švestky jsou usušené po 5-8 hodinách.


Nejdříve dejte švestky sušit do trouby na pět hodin při teplotě asi 50 °C. Pak sušení na dalších pět hodin přerušte, přičemž švestky ponechte v troubě zchladnout. Ve druhé vlně sušení zvyšte teplotu na přibližně 70 °C a sušte dalších 12 hodin. Následně opět na pět hodin sušení přerušte.

Jak jsou zdravé sušené švestky : Obsahují přírodní látky, jež působí preventivně na celé zažívací ústrojí, jejich konzumací předcházíte zánětům žaludku a střev, účinně působí na zdravou střevní mikroflóru. Velký obsah antioxidantů, a to i u sušených švestek, je řadí mezi ovoce zpomalující stárnutí.

Na co použít sušené švestky : Sušené švestky jsou ideální jako zdravá svačina mezi jídly. Je možné je také použít do müsli, k pečení nebo do zvláštních jídel. Sušené švestky ale najdete i v některých cukrovinkách nebo v plněných vepřových žebrech. Na švestkové špízy obalte sušené švestky v tenkých plátcích slaniny a lehce je opečte.

Jak dlouho sušit sipky v sušičce

Teplotu sušení nastavte na 60 – 70 °C. Proces sušení bude probíhat zhruba 6 hodin, záleží na velikosti šípků i zvolené teplotě.

Délka sušení závisí na druhu ovoce, přesné teplotě a tloušťce plátků. Sušení může trvat 4–12 hodin. Dávejte pozor na ovoce a sledujte, jestli se scvrkává (pozor ale, ať ovoce nespálíte). Když je ovoce dostatečně vysušené, vyndejte ho z trouby.Sušené ovoce je dobré jíst po celý rok, protože je skutečnou vitamínovou bombou pro náš organismus a obsahuje mnoho výživných látek. Sušené ovoce je velmi bohaté na kalorie a cukry, včetně glukózy a fruktózy.

Na jakou teplotu suší sušička : Optimální pokojová teplota pro dosažení nejlepších výsledků sušení je mezi 19° – 24°C. Pokud je okolní teplota příliš nízká nebo příliš vysoká, sušička nemusí fungovat správně.