Antwort Jak poznat kvalitní zinek? Weitere Antworten – Která forma zinku je nejlepší

Jak poznat kvalitní zinek?
Bisglycinát zinečnatý – jedná se o chelátovou sloučeninu zinku. Je to jeden z jeho nejlepších zdrojů – má jednu z největších biologických dostupností, a ve značném množství se proto vstřebává v tenkém střevě. Zinek je v této podobě vázaný na dvě molekuly aminokyselin.Bisglycinát je totiž nejlépe vstřebatelná a biologicky dostupná forma zinku. To znamená, že tělo výborně zásobuje tímto minerálem a nezpůsobuje zažívací potíže. Za vše vděčíme chelátové vazbě, která je elektricky neutrální, takže se beze změny dostává na místo určení a naše tělo ho dovede využít až z 80 %.Příznaky předávkování poznáte například skrze kovovou pachuť na jazyku, nevysvětlitelné průjmy, zvracení či bolesti hlavy. Pokud byste tyto příznaky ignorovali a dále užívali vysoké dávky zinku, může dojít až k otravě zinkem, který provází letargie, svalové záškuby, horečka, bolesti břicha, závratě, zvracení.

Jak se projevuje nadbytek zinku : Nadbytek zinku

Riziko předávkování hrozí i při práci s kovy – vdechování par nebo práškového zinku. Projevuje se průjmem, zvracením, nevolností, bolestmi svalů, zhoršením vstřebávání mědi a železa a s tím související chudokrevností. Doporučená denní dávka zinku je 10 mg. Maximální dávka by neměla překročit 25 mg denně.

Kdy užívat zinek ráno nebo večer

Zinek bychom určitě neměli brát na lačno. Z hlediska rytmu našeho těla je vhodné užívat zinek dopoledne. To znamená že první vhodný moment, kdy užívat zinek je po snídani. Pokud však cítíte po užití zinku tlumivý efekt a jste unavení, doporučujeme brát zinek večer.

Jak dlouho se může užívat zinek : Zinek je možné užívat dlouhodobě bez nutnosti přestávek. Při užívání běžně doporučených denních dávek (10-15mg u dospělých osob) je otrava nebo předávkování zinkem nepravděpodobné, zinek se v organismu nehromadí, nadbytečné množství je z těla vyloučeno.

Které vitamíny nekombinovat

  • Vitamíny A, D, E a K.
  • Vitamín E a K.
  • Železo a vápník.
  • Vápník a hořčík.
  • Multivitamin a vápník, draslík, zinek nebo hořčík.
  • Zinek a měď
  • Vitamín D3 a vitamín K2.
  • Vitamíny skupiny B.


Zinek bychom určitě neměli brát na lačno. Z hlediska rytmu našeho těla je vhodné užívat zinek dopoledne. To znamená že první vhodný moment, kdy užívat zinek je po snídani. Pokud však cítíte po užití zinku tlumivý efekt a jste unavení, doporučujeme brát zinek večer.

Jak poznat že je málo zinku v těle

Může se objevit únava a vyčerpání, poruchy imunity a časté nachlazení, zhoršení kvality pokožky, vlasů a nehtů nebo špatné hojení ran. Může docházet také k problémům s plodností, ztrátě chuti k jídlu nebo úbytku na váze.Z cirkadiánního hlediska je ideální dávat zinek dopoledne (ne ale nalačno hned po probuzení), z praktického hlediska tedy po snídani nebo klidně s obědem. Pokud jej chcete užívat večer (respektive cítíte tlumivý efekt), tak je ideální večeře, nikoliv až před spaním.Pokud se tedy vápník, hořčík a zinek užívá společně, může se některý z nich špatně dostávat do organismu a jeho pozitivní efekty se tak nedostaví. Při větších deficitech je rozhodně lepší brát minerály samostatně s určitým časovým rozestupem, abychom měli jistotu, že se každý z nich využije ve vysoké míře.

Ideální doba pro užívání multivitaminů je ráno, nejlépe spolu s jídlem (platí to i pro těhotné ženy). Ale nic se nestane, ani když je užijete v poledne. Pozor si ale dejte, pokud multivitamin obsahuje i vitamíny skupiny B. V tom případě je neužívejte pozdě večer – mohli byste mít problém se spánkem.

Kdo nesmí užívat vitamín K : POZOR! Vitamín K by neměli bez vědomí lékaře užívat pacienti, kteří jsou léčeni léky ovlivňující srážlivost krve (především warfarin).

Co nekombinovat se zinkem : Pokud se tedy vápník, hořčík a zinek užívá společně, může se některý z nich špatně dostávat do organismu a jeho pozitivní efekty se tak nedostaví. Při větších deficitech je rozhodně lepší brát minerály samostatně s určitým časovým rozestupem, abychom měli jistotu, že se každý z nich využije ve vysoké míře.

Jak se projevuje nedostatek vitaminu K

Vitamín K – nedostatek

Získáváme ho obvykle v dostatečném množství z potravy a navíc ho vytvářejí střevní bakterie. Pokud nedostatek nastane, projeví se poruchou srážení krve. Postižení jedinci mají prodlouženou krvácivost. Tvoří se jim snadno a zdánlivě bez příčiny krevní podlitiny a krevní výrony.

Na vitamin K jsou bohaté zejména zelené druhy zeleniny, jako je například špenát, brokolice či kapusta. Značné množství vitaminu K se nachází také v ovoci, mléce a mléčných výrobcích, mase, vejcích a obilovinách.Obsah vitaminu K1 ve vybraných potravinách

Název ▲ Obsah vitaminu K1 v potravinách (μg / 100 g)
Průměr △ Max.
jahody < 0,8 20,0
kiwi 16,6 50,3
maliny 5,0 9,9