Antwort Jak poznat že chameleon umira? Weitere Antworten – Jak poznat že je chameleon nemocný
Poznáte ji, že má zvíře otoky na kloubech, často tmavé zbarvení, které může souviset s bolestivostí. Většina nemocí má však velmi nespecifické příznaky, zvíře začne být méně aktivní a přestává žrát.Dehydratace se u chameleonů se projevuje „zalézáním“ jejich vyboulených očí do hlavy. Chameleon, který již oči zavírá, má slabý, případně žádný, uchopovací reflex, a je již ve skutečně kritickém stavu.Právě na očích můžeme většinou nejdříve poznat, že s chameleonem není něco v pořádku. Dlužno říci, že u chameleonů už je většinou pozdě, ale ne vždy. Oko zdravého chameleona je nezakalené ani nijak deformované, homolovitě vyčnívající z očnice a přes den prakticky stále sledující své okolí.
Proč chameleon otevírá tlamu : Čím je chameleon silnější a dominantnější, tím křiklavější barvy proti soupeři nasadí. Svou výhružku ještě umocní tím, že zplošťuje tělo a staví se k nezvanému hostu bokem, aby se zdál větší, otevírá tlamu a zlobně syčí. Podřízený jedinec naopak barvy ztlumí, zhnědne nebo zešedne a opatrně vycouvá.
Jak dlouho se má svítit Chameleonovi
Osvětlení terária je důležité, protože jím simulujeme přirozené podmínky. Aby se náš chameleon cítil dobře musíme mu zajistit – světlo, teplo a UVB záření. Svítíme celý den v létě zhruba 12 hodin a v zimě kolem 10ti hodin denně.
Proč chameleon syčí : Možná jde o to, že se tě zatím bojí. Chameleoni jsou velmi plachá zvířata a musí si na člověka zvyknout, ochočit se. Ze začátku se chameleon chová velmi plaše, schovává se za větvičky, nebo se nafukuje a syčí.
Plazi, tedy i chameleon jemenský, vydrží poměrně dlouho (7-10 dní) hladovět, aniž by to na ně mělo negativní vliv. To, že vydrží hladovět, ale neznamená, že je to správné. Naopak konkrétně chameleon má krátké zažívací ústrojí, a tedy nedokonale vstřebá živiny z přijaté stravy, takže by měl dostávat potravu denně.
V tomto případě bych už asi neprodlužovala jeho utrpení. Takový nejhumálnější způsob jak ,,uspat,, chameleona je dát ho na mrazák. Postupné podchlazení chameleona šetrně a bezbolestně uspí.
Jak si ochočit chameleona
Ze začátku se chameleon chová velmi plaše, schovává se za větvičky, nebo se nafukuje a syčí. Nejlepší je tedy umístit terárium na frekventované místo, kde často pobýváš, časem si na tvou přítomnost zvykne. Můžeš zkoušet dávat opatrně a pomalu ruku do terária a přibližovat se k němu.Hlavním důvodem rosení je, že chameleon z porosených listů a větví pije. Nejvíce pijí mláďata a samice po snůšce, dospělí chameleoni pijí jen občas /párkrát v týdnu/. Podle toho i rosíme terárium – mláďatům každý den minimálně 1x, starším 1x a dospělým chameleonům stačí několikrát do týdne.Pokud je chameleon podrážděný, zvětší objem svého těla nafouknutím a zbarví se do těch nejtemnějších odstínů zelené, hnědé a černé barvy. Když ale naopak v klidu spí, mívá nejsvětlejší možný odstín zelené barvy. Při námluvách se pak sameček zbarví do všech barev, kterých je schopen, aby se zalíbil samičce.
Chameleoní samec začne měnit barvu, když se vzruší – buď v přítomnosti samičky, nebo ve společnosti jiného samčího rivala. Pak se maskovací zbarvení změní natolik, že chameleon naopak z pozadí nápadně vystupuje. Podobně samička v období gravidity mění barvu z neutrální hnědé do tmavohnědé až černé s oranžovými pruhy.
Jak uklidnit chameleona : Ať již stres pochází z čehokoliv, není to pro chameleona dobré a musíte ho uklidnit. Stresuje-li jej něco v teráriu vyjměte ho a dejte na nějakou pokojovou květinu. Pokud jej stresuje něco je-li venku tak jej do terária vraťte a nechte v klidu.
Jak často svítit Chameleonovi : Svítit bychom měli asi 12 hodin denně, v zimě 10 hodin, k osvětlení se používá obvykle zářivku s podílem UVB. UVB záření je nutné pro tvorbu vitaminu D. Teplota by měla být v rozmezí 24–30°C, ale s možností jednoho místa s teplotou i nad 30°C, což dosáhneme i obyčejnou žárovkou.
Jak dát Chameleonovi Napit
Nikdy jim vodu ale nedávejte násilím nebo přímo na nozdry! Mohli by vodu vdechnout do plic. Stačí když dáte pár kapek na čumák a počkáte, až si vezmou, většinou začnou pít.
Barevnost chameleóna totiž daleko více vystihuje je psychický stav, má signalizační a komunikační funkci. Zbarvení i způsob jeho změny je často sexuálně dimorfní (každé pohlaví mé své vlastní vzory, přičemž samice bývají většinou ty méně pestré).Nikdy jim vodu ale nedávejte násilím nebo přímo na nozdry! Mohli by vodu vdechnout do plic. Stačí když dáte pár kapek na čumák a počkáte, až si vezmou, většinou začnou pít.
Kolik hodin spí chameleon : Svítíme celý den v létě zhruba 12 hodin a v zimě kolem 10ti hodin denně. V létě, když je teplo tak tepelné žárovky /zářivky/ necháme klidně vypnuté abychom chameleona ,,neuvařili,,. Také je důležité pokud máme všechna osvětlení v teráriu přizpůsobit větve tak, aby se chameleon o žárovky /zářivky/ nepopálil.