Antwort Jak postavit zahradní gril? Weitere Antworten – Jak si postavit zahradní gril

Jak postavit zahradní gril?
Výroba grilu

Plácek očistěte a vykopejte v něm dostatečně hlubokou jámu (nezamrzající hloubka se pohybuje kolem 80 centimetrů). Vysypte ji štěrkem (zkušenější kutilové se obrátí na armaturu), zalijte betonem, který by měl trochu vyčnívat kvůli vlhkosti, a nechte ztuhnout a uschnout. A nyní již k samotnému grilu.Ideální jsou šamotové cihly, vyrobené přímo do vysokého žáru. Nezapomeňte si pořídit také spárovací hmotu a šamotovou maltu, která spolu s cihlami zaručí žáruvzdornost. Na vnější strany zahradního krbu se vám budou hodit i obyčejnější vápenopískové cihly.V zahradním krbu grilujeme přímo na roštu nebo na jehle nad ohněm, nad rožhaveným popelem ze dřeva a nebo na rozpáleném dřevěném uhlí. Tento způsob je dobré používat na drobnější pokrny, které jsou hotovy do 25 minut. Při tomto grilování můžeme docílit při prudkém žáru krásně křupavé kůžičky na grilovaném mase.

Jak grilovat s poklopem : U kvalitních kotlových grilů s poklopem většinou teplotu regulujete pomocí průduchů v poklopu a na dně grilu. Teplotu ovládáte tím, kolik kyslíku se dostane k palivu a tím pádem jak rychle hoří. Na začátku doporučujeme nechat všechny průduchy naplno otevřené, dokud se gril i rošt uvnitř dostatečně nerozpálí.

Co je potřeba ke grilování

Kontrolní seznam pro grilování

  1. Lopatka.
  2. Kleště
  3. Grilovací vidlička.
  4. Rukavice na grilování
  5. Zástěra.
  6. Plyn nebo dřevěné uhlí
  7. Hliníková fólie.
  8. Olej.

Jak grilovat bez kouře : Pro rozpálení grilu je třeba nanést na dno grilu – do misky pro tento účel určené – gelový podpalovač, který zapalte pomocí zápalky nebo zapalovače. Až bude podpalovač hořet, postavte na něj zásobník s uhlím, připevněte na gril rošt a počkejte až se uhlí rozžhaví, což trvá cca 3 minuty.

Prvotním předpokladem je to, že ve zdi za krbovými kamny nesmí být instalována elektřina, voda ani plyn. Pro izolaci použijte nehořlavé izolační desky typu: Varmsen, Thermax, Skamotec, Promasil, Silca apod. Stavebně izolační desky určené speciálně pro stavbu a izolaci krbů a mají odolnost až do 1000 °C.

Cenově nejpříznivější variantou je plastový koš na dřevo. Musíte však počítat s nižší nosností a neodolá vysokým teplotám. Uložit do něj můžete i hračky, čistící prostředky nebo jiné drobnosti. → Jako zajímavý doplněk interiéru se také hodí stojany na dřevo ke krbu.

Na čem je nejlepší grilovat

Na čem grilovat Přesto, že rozpálení i příprava na uhlí trvá déle, Češi stále dávají přednost klasickým grilům na uhlí. Čím dál větší oblibu získávají i elektrické stolní grily, a to zejména u mladších generací. „Co se týče chuti, tak je nejlepší grilovat na dřevěném uhlí.Na čem grilovat Přesto, že rozpálení i příprava na uhlí trvá déle, Češi stále dávají přednost klasickým grilům na uhlí. Čím dál větší oblibu získávají i elektrické stolní grily, a to zejména u mladších generací. „Co se týče chuti, tak je nejlepší grilovat na dřevěném uhlí.Jaká teplota je třeba pro grilování Optimální teplota pro grilování vypadá pro každý grilovaný pokrm jinak. Rozlišujeme tyto 3 stupně: Nízká teplota činí 130 °C až 180 °C, o střední teplotu se jedná mezi 180 °C a 230 °C, vysoká teplota je mezi 230 °C a 300 °C.

Minimální odstupy předmětů od topného tělesa, tedy třeba krbových kamen s výměníkem i bez něj, určuje norma ČSN 06 1008/1997. Největší prostor potřebují kamna zepředu – celých 80 centimetrů. Zboku a zezadu by měla mít kamna prostor minimálně 20 centimetrů.

Co se dává pod kamna : Doporučujeme vložit pod krbová kamna speciální podložku, která zamezí kontaktu skla s topidlem. Díky této podložce vložené přímo pod nožky kamen, zvýšíte nosnost u 6 mm silného skla na 250 kg a u skla o tloušťce 8 mm až na 350 kg.

Jak nechat vyschnout dřevo : Palivové dřevo je potřeba pro rychlé usušení vyskládat na slunné, suché, větrné místo! Hranici dřeva je potřeba uložit tak, aby i pod ní mohl proudit vzduch, tedy 10-15 cm nad terén, třeba na staré palety či nějaký rošt. Hranici je nejlépe orientovat tak, aby byla co nejvíc osluněná, tedy ideálně ve směru východ-západ.

Na čem řezat dřevo

Čerstvé dřevo je potřeba co nejrychleji zpracovat.

Na to je nejlepším pomocníkem řetězová pila. Pro porcování kmenů a větví jde použít i kotoučovou pilu s kolébkou. Samozřejmě můžete dřevo řezat i ruční obloukovou pilou, nejlépe s korunkovým zubem na vlhké dřevo na plátku.

K zapálení ohniště nebo grilu jsou k dispozici dvě paliva: dřevo a dřevěné uhlí. Mnoho lidí si myslí, že dřevěné uhlí pochází ze dřeva, které se spaluje, a že se jedná o dvě téměř totožná paliva, ale to není zcela správné. V případě zapalování krbu je bezpochyby nejlepší volbou použití dřeva.Nejlépe se potírá grilovaná kýta větvičkami jalovce, maso tak získá příjemnou vůni a kořeněnou chuť po jalovci.

Na jakém plynu grilovat : Pro plynový gril je vhodný propan a butan. Plynové láhve jsou k dispozici v různých velikostech od 5 kg do 11 kg. Pro některé grily se hodí také kapalné plynové směsi. Ty hoří, stejně jako propan, až při −30 °C, a jsou tedy použitelné i v zimě.