Antwort Jak podat žádost o územně plánovací informaci? Weitere Antworten – Jak žádat o územně plánovací informaci
K žádosti o územně plánovací informaci připojte kopii katastrální mapy oblasti s vyznačením požadovaného stavebního záměru a jeho vazeb na okolí (vzdálenosti od hranic pozemku, napojení na veřejnou dopravní a technickou infrastrukturu apod.). Poskytnutí územně plánovací informace je bezplatné.Územně plánovací dokumentaci pořizuje pro obce úřad územního plánování (dále též "pořizovatel").Územní plány jsou uloženy a jsou přístupné k nahlížení na příslušném obecním úřadu a stavebním úřadu, úřadu územního plánování (obci s rozšířenou působností) a krajském úřadu – pod jejiž působnost obec spadá.
Co jsou územně plánovací podklady : Územně plánovací podklady tvoří územně analytické podklady, které zjišťují a vyhodnocují stav a vývoj území a územní studie, které ověřují možnosti a podmínky změn v území; slouží jako podklad k pořizování politiky územního rozvoje, územně plánovací dokumentace, jejich změně a pro rozhodování v území.
Kam podat žádost o změnu územního plánu
O změnu územního plánu může zažádat jak fyzická, tak právnická osoba, která má vlastnická nebo obdobná práva k pozemku nebo stavbě na území obce. Žádost se podává písemně na příslušný městský nebo obecní úřad, na jehož území se pozemek nachází. Ve větších městech se žádostmi zabývá zpravidla odbor regionálního rozvoje.
Jak podat námitku k územnímu plánu : V námitce musíte kromě odůvodnění uvést také údaje podle katastru nemovitostí a vymezit území dotčené námitkou. Námitky můžete podat nejpozději do 7 dnů ode dne, kdy se konalo veřejného projednání návrhu územního plánu. Všechny důležité termíny se dozvíte z úřední desky obce, která územní plán pořizuje.
§ 162 (4) Krajský úřad, popřípadě jím pověřené úřady územního plánování, vkládá data do evidence územně plánovací činnosti za svůj správní obvod.
Územní plán je speciální formou opatření obecné povahy. Je tedy vydáván zastupitelstvem obce jako celek (výrok a odůvodnění). Územní plán je vyhotoven na základě územně analytických podkladů, doplňujících průzkumů, vlastních podkladů a rozborů daného území, popřípadě územních studií.
Jak zjistit územní plán pozemku
Hlavní zdroj informací: územní plán obce
Patří do tzv. územně plánovací dokumentace, která zahrnuje všechny materiály týkající se využití a rozvoje určité oblasti. Plán je většinou dostupný na internetu, a to na webových stránkách dané obce nebo na Portálu územního plánování.Stačí podat písemné připomínky k pořizovateli návrhu (kterým je typicky obecní úřad či obecní úřad obce s rozšířenou působností) do 15 dnů ode dne, kdy byl návrh zadání územního plánu doručen veřejnou vyhláškou – blíže viz § 47 odst. 2 zákona č. 183/2006 Sb., stavební zákon (dále jen „stavební zákon“)[2].Stačí podat písemné připomínky k pořizovateli návrhu (kterým je typicky obecní úřad či obecní úřad obce s rozšířenou působností) do 15 dnů ode dne, kdy byl návrh zadání územního plánu doručen veřejnou vyhláškou – blíže viz § 47 odst. 2 zákona č. 183/2006 Sb., stavební zákon (dále jen „stavební zákon“)[2].
Toto posouzení provádí pořizovatel, kterým může být obecní úřad, který tuto činnost vykonává prostřednictvím osoby splňující kvalifikační požadavky pro výkon územně plánovací činnosti, nebo příslušný odbor územního plánování obce s rozšířenou působností.
Kdo je orgán územního plánování : Působnost ve věcech územního pláno- vání vykonávají orgány obcí a krajů, Ministerstvo pro místní rozvoj a ve zvláštních případech Ministerstvo obrany. Orgány obce a kraje vykonávají působnost ve věcech územního plánování jako působnost přenesenou, nestanoví-li zákon, že o věci rozhoduje zastupitelstvo obce nebo kraje.
Kdo rozhoduje o vydání územního plánu : O tom, zda se pořídí územní plán obce, rozhoduje zastupitelstvo obce (samo nebo na návrh). Pořizovatelem územního plánu je obecní úřad této obce, pokud splňuje podmínky podle § 24 stavebního zákona, jinak obecní úřad obce s rozšířenou působností.
Co je potřeba ke změně územního plánu
Vedle základních identifikačních údajů musí mj. obsahovat odborně popsané důvody pro pořízení změny, návrh obsahu změny, stanoviska k navrhovanému obsahu změny od příslušného orgánu ochrany přírody a od příslušného úřadu územního plánování, dále pak také návrh úhrady nákladů na pořízení změny.
Nemá-li obec vydán územní plán, může vymezit zastavěné území samostatným postupem svým obec- ním úřadem, pokud tento splňuje kvalifikační požadavky, nebo může o vymezení požádat úřad územní- ho plánování, kterému zároveň předá mapové podklady.O změnu územního plánu může zažádat jak fyzická, tak právnická osoba, která má vlastnická nebo obdobná práva k pozemku nebo stavbě na území obce. Žádost se podává písemně na příslušný městský nebo obecní úřad, na jehož území se pozemek nachází. Ve větších městech se žádostmi zabývá zpravidla odbor regionálního rozvoje.
Kdo může žádat o změnu územního plánu : Kdo je oprávněn v této věci jednat (podat žádost apod.)
Návrh na změnu územního plánu může podávat občan obce, pro kterou má být změna územního plánu pořizována, fyzická nebo právnická osoba, která má vlastnická nebo obdobná práva k pozemku nebo stavbě na území obce, pro kterou má být změna územního plánu pořízena.