Antwort Jak přezimovat Šťavel? Weitere Antworten – Jak zazimovat Šťavel

Jak přezimovat Šťavel?
Oxalis adenophylla není mrazuvzdorný, proto je na zimu třeba hlízy uschovat na suchém a tmavém místě.Oxalisu v případě nutnosti přesazujeme na jaře, nádoba by měla být jen o málo větší než původní. Před zimou lze také rostlinu ostříhat a vyjmout ze zeminy hlízky, které uchovejte v chladu. Na jaře zasaďte a udržujte substrát mírně vlhký.Přes zimu ji dáme na plně osvětlené okno do místnosti, kde je kolem 18 °C a příliš tam netopíme. Zálivku můžeme v zimních měsících trochu omezit,“ radí s pěstováním marsilky Štěpánka Janoutová, bylinkářka a farmářka ze Sedlecka na Rokycansku. Marsilka není mrazuvzdorná, takže nemůže přezimovat ani v jezírku.

Kdy zazimovat Oxalis : Jakmile váš symbol štěstí s lístky ve tvaru srdíček odkvete, začněte zalévat ještě méně, až listy zežloutnou a opadají. Oxalis nechte přezimovat na suchém a chladném místě, na jaře jej pak přesaďte.

Jak rozmnožit Šťavel

Množení: Oxalis můžeme množit hlízkami. Stačí je vyjmout z květináče a zasadit do nového. Co trápí pokojovku: Jestliže jste nechali rostlinu uschnout, staré a suché listy vytrhněte a brzy vyrostou další lístky.

Kdy sázet Šťavel : Přestože šťavel obecně preferuje kyselejší půdy, tento druh se dobře adaptuje na různé zahradní podmínky. Vysazuje se na jaře nebo na podzim na plné slunce nebo polostín, přičemž hloubka výsadby by měla být 4–6 cm a vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami 15 až 20 cm.

Množení: Oxalis můžeme množit hlízkami. Stačí je vyjmout z květináče a zasadit do nového. Co trápí pokojovku: Jestliže jste nechali rostlinu uschnout, staré a suché listy vytrhněte a brzy vyrostou další lístky.

Množení Venku pěstovaný oxalis se množí zejména semínky. Doma ho můžeme namnožit tím, že rozsadíme hlízy. Musíme je oddělovat opatrně, abychom nepoškodili kořeny.

Jak zazimovat truhlíky

Není možné zazimovat samozavlažovací květináče a truhlíky. Celý květináč obalte bublinkovou folií nebo izolujte snopy slámy a pečlivě svažte. Horní část rostliny obalte prodyšným materiálem. Vhodné jsou netkané textilie nebo větvičky chvojí.Listy z rostliny odstraníme až úplně zaschnou a přestaneme čtyřlístek zcela zalévat. V létě a během květenství zaléváme vydatněji, ale dáváme pozor na přelití. V případě trvalého přemokření začnou cibulky uhnívat. V době vegetace jej můžeme 2 x měsíčně přihnojit tekutým hnojivem.Přestože šťavel obecně preferuje kyselejší půdy, tento druh se dobře adaptuje na různé zahradní podmínky. Vysazuje se na jaře nebo na podzim na plné slunce nebo polostín, přičemž hloubka výsadby by měla být 4–6 cm a vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami 15 až 20 cm.

Přestože šťavel obecně preferuje kyselejší půdy, tento druh se dobře adaptuje na různé zahradní podmínky. Vysazuje se na jaře nebo na podzim na plné slunce nebo polostín, přičemž hloubka výsadby by měla být 4–6 cm a vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami 15 až 20 cm.

Kdy množit trvalky : Podzim je ideální období pro množení trvalek – dělením trsů. Získáme nové rostliny, doplníme prázdná místa v záhoně a zmenšíme velké trsy starších rostlin a tak je podpoříme v růstu a částečně zmladíme. Takto můžeme dělit několik trvalek, jako jsou třapatky, kokardy, echinacey, astry, hosty, heuchera.

Co do truhlíků v zimě : Krásně se na zimní truhlíkovou výsadbu hodí např. hebe, brsleny, libavky (krásné červené kuličky si drží až do jara), břečťan, barvínek, cesmíny, zakrslé jehličnany či vřesy a vřesovce. Rostlinky najdete ve fotogalerii. Všem těmto rostlinám nevadí mráz, ale je nutné je přes zimu zalévat.

Co k Muškátům do truhlíku

S čím kombinovat muškáty

Zkuste použít kombinaci muškátů (Pelargonium), šalvěje (Salvia), cínie (Zinnia), železníky (Verbena) a begónie (Begonia) v barvách červená, oranžová, které symbolizují oheň a lásku. Jako doplňky použijte konvice na zalévání stejné barvy a jiné nádoby a květináče, svíčky, deky.

Uložíme ji na chladném místě, při minimální teplotě 10°. Listy z rostliny odstraníme až úplně zaschnou a přestaneme čtyřlístek zcela zalévat. V létě a během květenství zaléváme vydatněji, ale dáváme pozor na přelití. V případě trvalého přemokření začnou cibulky uhnívat.Důležité je, aby řízky pocházely ze zdravých rostlin, nejlépe z vrcholových výhonů. Řízky upravíme na délku asi 4 – 6 cm, spodní listy i s řapíky odřízneme blízko u stonku. Vrchní listy zkracujeme podle velikosti o třetinu až polovinu. U drobnolistých trvalek (Phlox subulata Thymus, Veronica apod.)

Jak a kdy množit šeřík : Množení řízkováním provádíme ještě před květem šeříku, tedy na konci března až na počátku května. Pro tvorbu řízků využíváme mladé, polodřevité či dřevité výhony, které nesou 4 až 6 pupenů. Takto získané řízky pak ještě ošetříme stimulátorem růstu.