Antwort Jak přesunout včely? Weitere Antworten – Jak presunout včely

Jak přesunout včely?
Spojování včelstev či oddělků

Metoda spočívá v tom, že na horní nástavek jednoho včelstva (většího či staršího) položíme jeden list rozloženého novinového papíru. (Pokud jsou včely slídivé, listy mohou být dva nebo i tři.) V mezerách mezi plásty noviny několikrát propícháme za použití rozpěráku.Nejspolehlivější metoda! Pokud se včely usadí na větvi ve visícím balíku, vylezte k větvi a pomocí pily nebo nůžek opatrně odřízněte nebo odstřihněte větev i s rojem. Pak uchopte konec větve i s visícím rojem a jednoduše přemístíte roj do rojáčku nebo rovnou do nástavku úlu.Včely v zimě nespí. Chladné období roku přežívají v chomáči – kouli vytvořené uvnitř úlu či hnízdní dutiny napříč plásty. Ve vnější vrstvě se pravidelně střídají – "jdou se ohřát dovnitř". V izolaci si včely na okraji chomáče pomáhájí navíc ještě roztažením křídel.

Co dělat když se rojí včely : Když včely uletí

V případě, že roj ulétne, včelař musí udělat vše proto, aby roj získal zpět a mohl založit včelstvo. Nový úl musí mít souše pokropené vodou, mezistěny a plást s medem nebo placku z medocukrového těsta. Roj je nejlepší pokropit vodou, včely se semknou a nebudou odlétávat.

Co přitahuje včely

Včely útočí většinou, když jsou něčím rozrušeny. Například jsou-li obtěžovány ze strany hmyzu (mravenci, visy) anebo i některými ptáky a hlodavci. Někdy za to může i lidská činnost například sekačky, křovinořezy, napadání jejich obydlí nebo kácení lesů.

Kdy spojit včelstva : Spojovat včelstva lze v pozdním podzimu, to je cca v listopadu. V této době může být v některých včelstvech ještě zbytek plodu, ten ale moc nevadí, protože bývá pouze zavíčkovaný a je ještě trochu teplo, takže stačí vyběhnout.

Pyl sbírají včely z jednotlivých květů rostlin a nosí ho na zadních nožičkách v podobě rousků do úlu k dalšímu zpracování.

Přemisťuji je o 10 – 30 m, pokud je alespoň několik dnů (tři) bez proletů. Podmínkou je, že na původním místě nesmí zůstat nic co by připomínalo původní úl a pokles teplot pod 10 °C. Při případných proletech se některé včely vrací na původní místo. Chvíli zde poletují, pak je to přestane bavit a vrátí se do svého úlu.

Jak spí včely

Včely nespí, nemohou se tedy na jaře ani probudit. Kdyby spaly, tak by přes zimu uhynuly. Ani ne tak hladem jako chladem. Včela je plně pohyblivá při vnější teplotě +15 °C a vyšší, avšak při okolní teplotě +6 °C chřadne, ztrácí pohyblivost a při dalším poklesu teploty k nule hyne.Rojení se dá předcházet již při pořízení nového úlu. Méně vhodné jsou například tzv. kláty, nebo Zadáky do kterých je horší přístup a mnohdy i nemožnost úl rozšiřovat. Dalším typem úlu, jsou úly typu Tachov, ve který je zpravidla méně místa.K rojení dochází většinou za pěkného a teplého slunečného počasí, nejčastěji v poledních hodinách. Ještě než však včely vyletí z úlu, dojde k naplnění jejich medných váčků. Zásoby do nich uložené jim poskytnou později potravu na cestu. Poté již nic nebrání včelám opustit úl.

Myši, myšice a rejsci vyloženě včely obtěžují. Okusují plásty, poškozují úly i zateplení, požírají zásoby a hmyzožraví rejsci požírají i včely. Do úlů se nakvartýrují většinou v zimě, ruší zimní včely a znečišťují úl svými výkaly a močí. Tento pach včely nesnáší.

Kolik včel zabije člověka : Včela medonosná – toxicita LD 50 včely je 2,8 mg/kg. Toxicita včelího jedu není zdravému jedinci nebezpečná, pokud nepřesáhne 100 bodnutí u dospělých, 50 u dětí, opravdu smrtelné začíná být cirka 1000 bodnutí u dospělého člověka.

Jak poznat osiřelé včelstvo : Trubčice nemohou proto osiřelé včelstvo zachránit a nemají hospodářský význam. Vyskytnou-li se v osiřelém včelstvu – poznáme to podle většího počtu ledabyle nakladených vajíček v buňkách plástů, znesnadňují přidání matky. Dělnice jsou 12-14 mm velké a jejich hmotnost bývá kolem 100 mg.

Co sbírají včely

Včely sbírají nektar z květů nebo medovici na listech a jehličí stromů. Sosáčkem nasávají sladkou šťávu a ukládají ji do medného váčku. Tam je obohacena o enzymy. Když se pak včela vrátí do úlu, vyvrhne obsah medného váčku.

Doporučujeme použít pro první povrchový nátěr Lazurit FORTE, který provedeme štětcem. Během aplikace se štětcem natíráme tak, aby se netvořila nevsáklá vrstva. Tento nátěr necháte proschnout 4-5 dnů (raději kvůli ochraně včel), poté smirkovým papírem jemně obrousíme a provedeme vrchní nátěr Lazuritem PLUS.Kdyby jste začali na podzim, včelstvo by mělo malou šanci na přežití. Pokud ale začnete na včelstvu, které je již silné, můžete začít kdykoliv. Pozor na přesun včelstva. Včely si pamatují cestu a tím, že změníte polohu úlu nebo jim dáte před úl nějakou překážku, může se jim návrat zkomplikovat.

Kdy a jak léčit včely : Léčení se provádí od 15.10. 3x s odstupem cca 10-14 dní dle počasí. Teplota by neměla klesnout pod 10 °C a v úlech by nemělo být mnoho zavíčkovaného plodu. Včely by neměly létat venku.