Antwort Jak pestovat kalu v květináči? Weitere Antworten – Jak se starat o kalu v květináči

Jak pestovat kalu v květináči?
Kala vyžaduje světlé, teplé a mírně zastíněné místo. Roste velmi dobře v úrodné a vlhké půdě. Zálivka začíná, když rostlina vyrazí prvními oddenky. Vyžaduje vlhké prostředí, takže půda v květináči nebo na záhonu by měla být stále vlhká.Po odkvětu omezíme zálivku a necháme rostlinu zatáhnout. Kala nepřezimuje venku, před zimou proto hlízu vyjmeme ze země a uskladníme ji na chladném místě při teplotě 5 – 10 ℃. Na jaře, až opadnou ranní mrazíky, můžeme hlízy opět vysadit na zahradě a započít nový cyklus.Na konci léta kalu přesadíme, oddenek zahrneme 2 cm silnou vrstvou kyprého substrátu. Začneme zalévat – čím více kala narůstá, tím více vláhy jí dopřáváme. Při přesazování můžeme trsy rozdělit. Kalu lze množit také postranními výhonky.

Čím hnojit kalu : V době nejintenzivnějšího růstu listů kalu každý týden hnojíme hnojivem se zvýšeným obsahem dusíku (podporuje růst zelené hmoty), po založení poupat pak již přihnojujeme klasickými hnojivy, případně hnojivem se zvýšeným obsahem fosforu, podporujícím kvetení.

Kdy vysadit kalu

Jak vysadit kaly na zahradě

Hlízy vysazujte do vyhřáté půdy od poloviny května, do 7-10 cm hluboké jámy. Podmínkou pro jejich růst je stále vlhké prostředí, úrodná půda, světlé, teplé a mírně zastíněné místo. Rostlinu začněte zalévat až vyrazí první oddenky.

Co potřebuje kala : Při výběru stanoviště dbáme na dostatek rozptýleného světla. Kaly nepotřebují přímé slunce, ale nemají rády ani velký stín. Pěstování kornoutic není ze své podstaty tak úplně jednoduché. Vyžadují totiž speciální pěstební postup, kdy během roku musíme měnit množství zálivky, teplotu, množství světla a podobně.

Jestliže jste je pěstovali v květináčích, nemusíte je z hlíny vyndávat. Nadzemní části odřízněte asi deset centimetrů nad oddenky a odstraňte všechny zbytky listů. Hlízy uložíme do bezmrazé tmavé místnosti i s balem, tak, jak jste je vyryli.

Podzim je ideální období pro množení trvalek – dělením trsů. Získáme nové rostliny, doplníme prázdná místa v záhoně a zmenšíme velké trsy starších rostlin a tak je podpoříme v růstu a částečně zmladíme. Takto můžeme dělit několik trvalek, jako jsou třapatky, kokardy, echinacey, astry, hosty, heuchera.

Jak pěstovat kaly

Jak vysadit kaly na zahradě

Hlízy vysazujte do vyhřáté půdy od poloviny května, do 7-10 cm hluboké jámy. Podmínkou pro jejich růst je stále vlhké prostředí, úrodná půda, světlé, teplé a mírně zastíněné místo. Rostlinu začněte zalévat až vyrazí první oddenky. Kolem nich můžete nahrnout vrstvu mulčovací kůry.Proč kala nekvete

Dalším důvodem je, že mají nevhodné podmínky, teplota je příliš vysoká, málo světla, málo vody. Pokud je rostlina pěkná zelená, má spoustu listů, znamená to, že jen neměla vhodné podmínky, tedy nízkou teplotu pro vytvoření kvetoucích toulců. Nevytváří standardní květ, je to v podstatě list.Hlízy kal je však nutno předpěstovat doma v květináčích a potom v květnu opatrně vyklopit a nasázet na venkovní stanoviště, nejlépe k jezírkům či mokřejší stanoviště. Sází se do směsi rašeliny a písku asi 5 cm hluboko. Zpočátku se zalévají mírně a až po vyrašení lístků se zálivka stupňuje.

Jak vysadit kaly na zahradě

Hlízy vysazujte do vyhřáté půdy od poloviny května, do 7-10 cm hluboké jámy. Podmínkou pro jejich růst je stále vlhké prostředí, úrodná půda, světlé, teplé a mírně zastíněné místo. Rostlinu začněte zalévat až vyrazí první oddenky.

Jak sázet kaly : Jak vysadit kaly na zahradě

Hlízy vysazujte do vyhřáté půdy od poloviny května, do 7-10 cm hluboké jámy. Podmínkou pro jejich růst je stále vlhké prostředí, úrodná půda, světlé, teplé a mírně zastíněné místo. Rostlinu začněte zalévat až vyrazí první oddenky. Kolem nich můžete nahrnout vrstvu mulčovací kůry.

Jak zazimovat rostliny v květináči : Jak zazimovat rostliny v nádobách

Je nutné chránit korunu rostliny, kmen i pěstební nádobu. Nejvhodnějším materiálem je zimní netkaná textilie světle hnědé barvy, kterou můžeme obalit korunu, kmen i pěstební nádobu. Pěstební nádobu můžeme obalit i průhlednou bublinkovou fólií nebo jutovým filcem.

Jak zazimovat růží v květináči

Pokud máte růže v květináči, ukryjte nádobu do země, kterou před tím zateplíte polystyrenem. Nadzemní část poté opět zakryjte. Rostlinky ale samozřejmě může zimu přečkat i ve sklepě nebo garáži. Růži bychom měli zazimovat ve chvíli, kdy udeří první mrazíky, což bývá leckdy už koncem října.

Kratší sestřih ale určitě nechejte až na jaro. Při větších mrazech by zejména u mladých rostlin s obnaženým krčem mohlo dojít k úhynu. Pozor ale dejte na trvalky, které mají dřevnaté stonky, například šalvěj, tymián, rozmarýn nebo levandule. Ty stříháme zásadně po odkvětu, na konci srpna a jen odkvetlé květy.Nejlepší je osázet záhon v září a říjnu. Alternativně jsou vhodnou dobou pro výsadbu měsíce březen a duben. Ať už pro realizaci zvolíte jaro nebo na podzim, při správné přípravě záhonu a půdy, stejně jako při vhodné vzdálenosti výsadby a péči, budou trvalky dobře růst.

Kde pěstovat kosatce : Nejen půda, při pěstování kosatců je důležitý také přesný výběr stanoviště. Pro kosatce zahradní zvolte závětrné a slunné stanoviště, které je nejlépe obrácené na jih. Tato nenáročná rostlina zvládne i polostín.