Antwort Jak pestovat Hlívu na zahrade? Weitere Antworten – Jak pěstovat hlívu na zahradě

Jak pestovat Hlívu na zahrade?
Hlíva ústřičná se může pěstovat v uzavřených prostorech po celý rok. Ideálně se k tomu hodí sklepy, altány a garáže. Pytel se substrátem prorostlé podhoubím, pěstujeme v místě, kde teplota nepřesahuje 22 ° C, nicméně, nejvhodnější teplota je mezi 10 ° C a 16 ° C.Hlíva ústřičná se hodí k pěstování v zimě, na jaře a na podzim, kdy jsou venkovní teploty nízké. Hlíva plicní a miskovitá jsou ideální na léto, kdy teploty přesahují 20 °C. Základem pro pěstování je substrát, který necháme prorůst podhoubím.V domácích podmínkách lze hlívu ústřičnou pěstovat po celý rok. Použití do dřeva: Hlívu ústřičnou pěstujeme na dubovém, bukovém, březovém, topolovém popř. vrbovém dřevě. Můžeme také použít dřevo jabloně a ořešáku.

Jak pěstovat houby na zahradě : Houbám prospívá stín, vlhko a půda bohatá na dusičnany. Vysazovat můžete od jara do konce podzimu. Spory hub si můžete přinést z lesa, vyskytují se v mechu a v mulčovací kůře či listí, nebo je můžete koupit jako práškovou směs. Prodávají se i speciální suspenze, obsahující živé zárodky více druhů hub.

Na čem pěstovat hlívu

Volba a příprava dřeva pro pěstování hlívy je stejná pro veškeré druhy očkování. Potřebujete listnatý špalek (zdůrazňuji "listnatý") o průměru alespoň 20 cm. Dřevo menšího průměru totiž snadněji vysychá a to se hlívě nelíbí. Délka není důležitá, ale obvykle se krátí na 50 cm (to abyste se při očkování moc nedřeli…

Jak rychle roste hlíva : Hlívě ústřičné aktuální počasí svědčí. „Začíná růst totiž až po ochlazení, to znamená od podzimu a někdy až do jara," odhaduje Libor Hejl. Na výstavě, kde bylo k vidění 277 druhů hub, byla obrovská hlíva jednoznačně největším lákadlem.

Populární hlíva ústřičná

Stačí ji očistit a nakrájet. Nejčastěji ji dáváme do polévek, gulášů a pod maso. Je ale skvělá i do pomazánek, rizot, k zapékání, na grilování nebo na řízky v trojobalu. Přebytek hlívy lze nakládat, mrazit nebo usušit a ve formě prášku používat jako koření.

Na zahradě nejčastěji najdeme klouzky a čirůvky (modřín, borovice), kozáky a křemenáče (bříza, habr, osika). No a pak samozřejmě ty houby, které se dovedou živit živinami z půdy – třeba žampiony a pýchavky. Ovšem lze si na zahradě vypěstovat i hřiby.

Na čem roste hlíva ústřičná

Hlíva ústřičná je houba, která roste v České republice po celý rok. Můžete ji najít na listnatých stromech nebo i na pokácených kmenech a pařezech těchto stromů. Nejvíce se jí daří na buku, ale najdete ji také na jilmech, vrbách či topolech. Její název vypovídá o vzhledu této houby, je velmi podobný ústřicím.Roste od konce léta až do zimy, při mírné zimě často i na jaře, na živých nebo odumřelých kmenech listnatých stromů, zejména na bucích, vrbách, ořešácích, břízách, topolech nebo jeřabinách.Hlíva ústřičná v kuchyni

Masité hlívové klobouky se přidávají do polévek, omáček, salátů i jako příloha k masu. Můžete si z ní připravit také přírodní smažené řízky, smaženici či nepravou dršťkovou polévku. Lze ji také sušit, konzervovat v nálevu, mléčným kvašením i uzením.

Nejprve zlikvidujte plodnici hub, zeminu zryjte, nakypřete a důkladně zalijte vodou. Tím dodáte trávníku dostatek živin a vody. Pokud víte, že by to nestačilo a váš trávník je v opravdu dezolátním stavu, vykopejte zeminu až do hloubky 30 centimetrů a vyměňte ji za čerstvou.

Kdy začínají růst houby : V případě příznivého počasí, po sezóně ,,májovek”, pozvolna začíná ta pravá houbařská sezóna. V květnu a červnu se postupně objevují druhy oblíbené mezi širokou houbařskou veřejností – hřiby, kozáky, kuřátka, holubinky, suchohřiby a mnoho jiných druhů. Tato sezóna trvá obvykle do listopadu.

Jak rychle roste hlíva ústřičná : Hlívě ústřičné aktuální počasí svědčí. „Začíná růst totiž až po ochlazení, to znamená od podzimu a někdy až do jara," odhaduje Libor Hejl. Na výstavě, kde bylo k vidění 277 druhů hub, byla obrovská hlíva jednoznačně největším lákadlem.

Jak sušit hlívu ústřičnou

Namarinovanou hlívu vyskládáme na plech vyložený pečicím papírem. V domácích podmínkách můžeme houby sušit v otevřené troubě při teplotě 60 stupňů, anebo v sušičce a případně i na topení. Trvá to 6 až 12 hodin v závislosti na teplotě sušení. Denisa doporučuje usušit je do konzistence, kdy jsou ještě trochu gumové.

Hlívu očistěte a větší hlavičky natrhejte na menší kusy. Houby vsypte do pekáčku, přihoďte nevyloupané stroužky česneku, nakrájenou cibuli, přidejte olej, máslo, rozmarýn a šalvěj. Osolte, opepřete a vše promíchejte. Dejte do trouby a pečte 30–45 minut.Výsev travních semen

Pro výsev travních semen (přibližně 25 g/m² až 50 g/m²) zvolte den s co nejmenším větrem. Práci vám usnadní rozmetadlo. Semena můžete také zasít ručně. Při výsevu dbejte na to, abyste travní semena vysévali rovnoměrně.

Jak dlouho trvá než vyroste houba : Na další úrodu si počkáte při dobrém počasí 7–12 dní. Polovinu z této doby však houby nejsou vůbec viditelné, nejprve totiž roste plodnice pod zemí. Pokud ale dlouho předtím nepršelo, může se tato doba růstu prodloužit až na 4 týdny. Hřib smrkový (zvaný jako "pravák") roste 10 dní.